Gigabyte szykuje tanią płytę pod nowe Intele – ten model może być hitem
Planujecie budowę komputera z nowymi procesorami Intela, ale nie chcecie wydawać dużych pieniędzy na sprzęt? Mamy dobre wieści! Producenci przygotowują tańsze płyty główne pod LGA 1700.
Nowe procesory Intela spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem wśród testerów (mieliśmy okazję sprawdzić Core i9-12900K i Core i5-12600K). Problemem są jednak płyty główne pod LGA 1700 – jak na razie w sprzedaży są dostępne tylko topowe, drogie modele z chipsetem Z690 (np. ASUS ROG Maximus Z690 Extreme, który kosztuje ponad 5 tys. złotych). Wiemy, że producenci przygotowują też tańsze alternatywy z chipsetami H670, B660 i H610.
Nowe płyty główne też będą obsługiwać procesory Intela pod LGA 1700, ale zaoferuję gorszą funkcjonalność. Czego możemy się spodziewać? Serwis TechpowerUp przygotował zestawienie funkcji modeli z serii 600.
Główna różnica sprowadza się do uboższego zestawu portów. Nowe płyty zaoferują też ograniczone możliwości podkręcania – w przypadku modeli z chipsetami H670 i B660 można będzie podkręcić RAM (ponad natywny zegar kontrolera w procesorze), a w H610 ani procesora, ani pamięci RAM.
Gigabyte B660 Gaming X DDR4 – tania płyta B660 dla graczy
Wiemy, że producenci już pracują nad nowymi płytami głównymi (ich premiery spodziewamy się na początku przyszłego roku). Firma Gigabyte na pewno wypuści model Gigabyte B660 Gaming X DDR4, który może stać się nowym hitem do budowy wydajnych i niedrogich komputerów do gier.
Płyta została utrzymana w ciekawej, efektownej stylistyce, która powinna przyciągnąć graczy i entuzjastów. Uwagę zwracają też duże, masywne radiatory na sekcji zasilania procesora i chipsetu.
Producent przewidział obsługę dwukanałowych zestawów pamięci DDR4, które są tańsze i lepiej dostępne od nowych modeli DDR5. Oprócz tego udostępniono trzy złącza PCI-Express x16 (jedno PCI-Express 5.0 x16 dla karty graficznej), a także trzy złącza M.2 PCIe 4.0 x4 (jedno z nich wyposażono w radiator) oraz cztery zwykłe SATA.
Z tyłu wyprowadzono podstawowy zestaw portów - m.in. cztery porty USB 2.0, dwa USB 3.2 Gen1 (5 Gb/s) i dwa USB 3.2 Gen2(10 Gb/s), wyjścia HDMI i DisplayPort dla zintegrowanej grafiki, a także kartę sieciową 2.5G LAN. Producent przewidział też 8-kanałową kartę dźwiękową (z sześcioma złączami audio - w modelach Z690 udostępniono tylko dwa).
Cena nowej płyty jeszcze nie jest znana, ale na pewno będzie niższa od modeli z chipsetem Z690 (Z690 Gaming X DDR4 kosztuje około 1100 zł).
Źródło: TechPowerUp, VideoCardz
Komentarze
19I dlatego płyty pełnoprawne "Z" kosztują ponad 1000zł bo napier..... producent cały alfabet płyt taniego złomu H,B,J.K.L.M.N.
Dawniej tego nie było.Jawne bandyctwo/złodziejstwo niech im spłoną te fabryki i liczą straty,będzie spokój.