GlobalFoundries niezależne od AMD - nowa, korzystniejsza umowa zawarta
Korzystniej dla AMD, ale bez kasy się nie obędzie
Zakłady produkcyjne GlobalFoundries oficjalnie ogłosiły zawarcie nowej umowy z koncernem AMD, który zgodził się przenieść swoje ostatnie udziały w spółce na rzecz ATIC. Tym samym AMD staje się producentem układów bez własnych fabryk.
Koncern AMD w 2008 roku wydzielił z własnych struktur zakłady produkcyjne GlobalFoundries, których większościowym udziałowcem stał się ATIC. Głównym zamiarem tego przedsięwzięcia była chęć poprawienia rentowności AMD i pozyskanie dla GF alternatywnych kontrahentów, mogących wygenerować dla spółki kolejne zyski. Chociaż od dłuższego czasu GlobalFoundries były niezależne od AMD, to w rękach koncernu z Synnyvale wciąż pozostawało 8,8% akcji. Niedawno poinformowano o podpisaniu umowy, na nomy której AMD zbyło pozostałe akcje.
AMD zawarło z GF nową umowę na produkcję chipów, za którą "zieloni" zapłacą 425 milionów dolarów. Wspomniana umowa oznacza dla GF utratę wyłączności w AMD na 28 nm proces technologiczny. Od teraz firma Advanced Micro Devices nie będzie zobligowana do produkcji swoich układów jedynie w GlobalFoundries, jeżeli uzysk z układów będzie zbyt niski w każdej chwili możliwe będzie zawarcie umowy z innymi producentami.
Dodatkowo AMD przekaże około 278 mln dolarów niepieniężnych wartości, dzięki czemu zyska bardziej korzystne warunki umowy. W zamówieniach koncern zapłaci jedynie za sprawne chipy, a nie jak to miało miejsce obecnie za każdy, nawet niesprawny układ.
Takie działania mają również pozytywnie wpłynąć na GlobalFoundries. Od czasu "uwolnienia" zakłady zdołały nawiązać owocną współpracę m.in. z brytyjską firmą ARM.
Czy takie działania przyniosą sukces? Okaże się w przyszłości.
Więcej o GlobalFoundries:
- GlobalFoundries i ARM produkują testowe układy w procesach 20 i 28 nm
- AMD Brazos 2.0 w 28 nm wyprodukują fabryki TSMC
- GlobalFoundries wdraża 28 nm proces
- ATIC przejmie GlobalFoundries? AMD zostanie bez fabryk?
- GlobalFoundries zamiast AMD
Źródło: Bittech, Xbitlabs, Tomshardware
Komentarze
41AMD ma obecne problemy właśnie z powodu GF. Pierwotnie GF miało wprowadzić proces 28nm już w 2010r.(4Q jeśli mnie pamięć nie myli). Bardzo szybko okazało się, że Arabusy nie mają na to szans i wprowadzili 32nm w 2011r.(czyli gorzej i później).
Niskie taktowanie CPU w Llano i prądożerność Buldożera to wynik problemów GF z nowym procesem(2 najgłośniejsze ale nie jedyne).
Tak więc GF to była/jest kula u nogi AMD.
Akurat ta wiadomość daje szansę na to, że bardzo dobra architektura CPU AMD zostanie wyprodukowana tak jak być powinna.
Niestety jest z powyższym 1 za to poważny problem.
Na świecie poza Intelem nie ma zbyt wielu kandydatów, którzy by mogli produkować na znaczną skalę i w zadowalającej jakości x86.
W nieoficjalnych doniesieniach coraz częściej pojawiają się TSMC i IBM. Ale jak będzie czas pokaże.
Do tej pory traktowano je jak mało wiarygodne plotki, ale "zerwanie" z GF może świadczyć, że coś jest na rzeczy.
Być może nieoficjalne negocjacje zbliżają się do końca i najwyższy czas na podjęcie oficjalnych kroków.
1 z nich chyba właśnie nastąpił(uniezależnienie się od GF)
Rory... IBM... hmm... czyżby?
a TSMC stoi.
Niech się jak najszybciej przerzucą na ARM, to może zdobędą sensowną pozycję póki jeszcze mają trochę kasy.