Zdjęcia i wycieczki 3D z fotografii dwuwymiarowych - algorytm Google DeepStereo
Technologia Google DeepStereo pozwala na tworzenie wycieczek w 3D na podstawie zdjęć 2D
Na powyższym obrazku widać scenę z filmu Łowca Androidów, a dokładnie superprecyzyjną analizę zdjęcia. Takie rzeczy nadal pozostają w sferze fantastyki naukowej. Za to dzięki pracom czwórki inżynierów z Google i ich algorytmowi DeepStereo możliwe stanie się tworzenie ujęć 3D, a także filmów, wyłącznie na podstawie zwykłych fotografii 2D.
Siłą algorytmu DeepStereo jest procedura, która pozwala interpolować poszczególne klatki i fragmenty ujęcia 3D nawet gdy brak dokładnej informacji dla zaplanowanej ścieżki ruchu kamery. Mówiąc inaczej domyśla się (przewiduje), jak powinno wyglądać kolejne ujęcie bazując na dostępnych fotografiach 2D.
W ten sposób można nakręcić płynne wideo 3D z przechadzką po muzeum dysponując jedynie sekwencją wykonanych w nie najmniejszych odstępach czasowych zdjęć, przypominających fotografie znane nam ze Street View.
Nie należy efektów DeepStereo mylić z tradycyjną konwersją 2D do 3D. W tym przypadku możemy praktycznie dowolnie zmieniać perspektywę. Jak to wygląda w praktyce, najlepiej wyjaśni poniższe wideo.
Haczyk? Teoretycznie żaden, ale trzeba przyznać, że obraz choć akceptowalny ma w sobie coś sztucznego. Są za to problemy związane z wydajnością algorytmu. By uzyskać pojedynczą klatkę filmu z pomocą Deep Stereo konieczne jest 10 minut obliczeń na mocnej maszynie. Oznacza to, że na razie nie możemy liczyć na efekty w czasie rzeczywistym.
Z dokładniejszym opisem technologii (w języku angielskim) można zapoznać się z lektury artykułu udostępnionego na serwerach arXiv.org.
Źródło: MIT
Komentarze
7na samo koniec, te bajery jakie widzimy w kinie badz w tv 3d, znane sa od bardzo dawna, pierwsze nakladania obrazu (anaglify) siegaja czasowo do poczatkow 1900 roku !!! i prostych fotografii, wiec co jak co maja prawa uzywac tej nazwy, bo jeszcze dlugo nikt nie myslal o voxelach czy wielokatach
Prawdziwe 3d to tylko i wyłacznie fizyczna rzeczywistość oraz komputerowe chmury punktów, voxele i wielokąty.
https://www.youtube.com/watch?v=1vXYUYC3WsM
https://www.youtube.com/watch?v=zHB86i4hcq0