Google Drive: porównanie usługi do Dropbox, Ubunntu one, SkyDrive, iCloud, Box i innych
Sprawdzamy jak Google prezentuje się obok innych rozwiązań
Premiera usługi Google Drive już dawno za nami, jednak wciąż wiele osób nie wie czym ona jest i do jakich celów możemy ją wykorzystać. Na te pytania postaram się odpowiedzieć porównując jednocześnie produkt Google do obecnych już na rynku chmur innych producentów.
Usługa Google Drive jest stosunkowo młoda, swoją premierę miała zaledwie w ubiegłym miesiącu. Wykorzystuje ona wzorce znane z innych alternatywnych projektów takich jak Dropbox czy chociażby iCloud. W wielkim skrócie Google Drive jest tak zwanym wirtualnym dyskiem internetowym, wykorzystujących mechanizmy popularnej ostatnio chmury obliczeniowej. Oznacza to tyle, że wgrywane przez nas pliki do usługi nie są przechowywane na lokalnych dyskach, a bezpośrednio na zdalnych serwerach Google.
Ma to oczywiście swoje zalety oraz wady. Dostęp do usługi możemy mieć praktycznie wszędzie gdzie możemy uzyskać dostęp do internetu, niezależnie gdzie jesteśmy i czy mamy ze sobą swój komputer, laptop, tablet czy smartfon. Aby skorzystać z wgranych na serwer plików nie musimy więc nosić ze sobą urządzeń bądź nośników z danymi, wystarczy, że zalogujemy się zdalnie do usługi oferowanej przez przeglądarkowego giganta i wówczas otrzymamy dostęp do naszych plików.
Dyski internetowe to również wady, otóż dostęp do danych mamy jedynie wówczas kiedy znajdujemy się w zasięgu internetu i zalogujemy się do usługi. Oznacza to tyle, że w przypadku awarii internetu lub w przypadku przebywania w miejscu, do którego on nie dociera - z usługi nie skorzystamy.
Również kiedy dysponujemy starym telefonem bądź innym urządzeniem, którego Google oficjalnie nie obsługuje, możemy nie uzyskać dostępu do usługi. Wydaje się to jednak najmniejszym problemem, gdyż nawet jeżeli nie dysponujemy odpowiednim programem, możemy uzyskać dostęp przez przeglądarkę internetową.
U niektórych osób podobne usługi nie wzbudzają zaufania, gdyż wgrane pliki są trzymane na zdalnych serwerach, do których ich właściciel nie ma fizycznego dostępu. Obawy rodzą też ich zabezpieczenia, mimo wszystko większość usług przechowuje pliki szyfrując je nowoczesnymi mechanizmami np. AES-256. Wady dysków internetowych to z pewnością ograniczona pojemność na wgrywane przez nas dane, a także czas dostępu do nich, który przy powolnym łączu internetowym i dosyć dużych plikach może doprowadzać niemalże do szewskiej pasji.
Niewątpliwym wyróżnikiem Google Drive jest zintegrowanie go z innymi usługami oferowanymi przez giganta np. konsolidacja z menadżerem plików w systemie Chrome OS, a także Dokumentami Google - dzięki którym możemy tworzyć zdalnie pliki tekstowe i wiele innych, edytować je w grupach wspólnie z innymi ludźmi.
Teraz, kiedy już wiemy czym jest dysk Google, sprawdzimy jak prezentuje się on tle konkurencji. Usługa przygotowana przez Google oferuje na starcie dla wszystkich darmowych użytkowników 5 GB przestrzeni na dane. Za dodatkowe miejsce trzeba uiścić stosowną opłatę, za 2,5 dolara otrzymamy 25 GB, zaś za 5 dolarów 100 GB. Jeśli jednak mówimy o zastosowaniach profesjonalnych to istnieje możliwość rozszerzenia pojemności dysku do 16 TB za miesięczną opłatę wynoszącą 800 dolarów.
Google umożliwia wgrywanie na serwery dowolnych plików o rozmiarze nieprzekraczającym 2 GB - co powinno wystarczyć do swobodnego korzystania z usługi. Ponadto umożliwia połączenie dostępowe do usługi za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej, a także za pomocą aplikacji w systemach Windows, Mac OS oraz Google Chrome OS i w przypadku urządzeń mobilnych również i w systemie Android. Obecnie brakuje obsługi systemów mobilnych Apple iOS stosowanych w iPadach oraz iPhonach, a także przeróżnych dystrybucji systemu Linux, ich obsługa ma jednak zostać dodana w najbliższym czasie.
Podsumowanie:
- darmowa powierzchnia - 5 GB
- maksymalna pojemność - 16 TB
- maksymalna wielkość pliku - 2 GB
- opłaty za dodatkową przestrzeń 100 GB - 60 dolarów
- opłaty za inne pojemności - 2,5$ za 25 GB, 5$ za 50GB
- dostęp za pomocą przeglądarki
- obsługa systemów - Windows, Mac, Chrome OS i Android
- niepewna polityka prywatności plików
- konsolidacja z innymi usługami Google
Na rynku, jeszcze na długo przed debiutem usługi Google funkcjonowały rozwiązania innych firm, którym przyjrzymy się z grubsza. Są to m.in. Dropbox, Ubuntu One, SkyDrive, iCloud, SugarSync, SpiderOak, BOX, ownCloud czy też CloudDrive.
Na początku na tapetę idzie dobrze znany Dropbox, istniejący na rynku już od dłuższego czasu i cieszący się chyba największą popularnością w porównaniu do konkurentów. Usługa Dropbox całkowicie za darmo oferuje 2 GB przestrzeni dyskowej na nasze pliki, ale dzięki licznym promocjom, programowi lojalnościowemu, poleconymi użytkownikami, a także i innymi bonusami w szybki oraz łatwy sposób możemy rozszerzyć jego pojemność o 500 MB za każdy bonus, osiągając przy tym maksymalną pojemność do 16 GB.
W usłudze możemy dokupić dodatkowe opcje pojemnościowe 50 GB za 9,99 dolarów na miesiąc wówczas za każdy bonus otrzymamy 1 GB dodatkowo do liczby maksymalnej 32 GB, a także 100 GB za 19,99 dolarów oraz powyżej 1 TB. Ostatnią opcję ograniczają tylko i wyłączne fundusze dysponowane przez nabywce, a więc teoretycznie możemy powiedzieć, iż górna granica w usłudze nie istnieje.
Maksymalna wielkość wgrywanego przez nas plików w przypadku wykorzystania przeglądarki wynosi zaledwie 300 MB, jednak jeśli skorzystamy z dedykowanej aplikacji wówczas wgrywane przez nas pliki nie są objęte żadnymi wielkościowymi limitami, jedyny limit to pojemność dysku.
Dropbox umożliwia dostęp do łatwej synchronizacji, a także obsługuje wiele różnych systemów i urządzeń. Dropbox działa za pomocą dostępowej aplikacji na systemach: Windows, Mac OS, Linux, BlackBerry, Android oraz iOS.
Podsumowanie:
- darmowa powierzchnia - 2 GB rozszerzalna do 16 GB za pomocą bonusów
- maksymalna pojemność - powyżej 1 TB
- maksymalna wielkość pliku - bez limitu, limit jedynie w przypadku wykorzystania WWW do 300 MB
- opłaty za inne pojemności - 50 GB za 9,99$, 100 GB za 19,99$ i inne
- dostęp za pomocą przeglądarki
- obsługa systemów - Windows, Mac, Linux, Android, BlackBeery i iOS
- liczne bonusy
- możliwość publikacji w serwisach społecznościowych
- łatwa opcja synchronizacji
Następna w kolejce jest usługa Ubuntu One przygotowana przez fundację Canonical zajmującą się rozwijaniem i wspieraniem otwartego oprogramowania i systemów Linux Ubuntu.
Usługa Ubuntu One swoją popularność zawdzięcza głównie systemowi Ubuntu dla którego została pierwotnie przygotowana. Dzisiaj jednak jest ona dostępna zarówno z poziomu przeglądarki oraz jako aplikacja dostępowa oprócz wspomnianego już systemu Ubuntu również dla innych dystrybucji Linuksa, a także dla Windows, Android i iOS.
W usłudze do dyspozycji otrzymujemy całkowicie za darmo 5 GB przestrzeni dyskowej na dane, na które użytkownicy mogą wgrywać pliki o dowolnej wielkości. Canonical umożliwiło rozszerzenie wielkości dysku internetowego o pojemności 20 GB i większych.
Pojemność 20 GB otrzymamy za uiszczenie 2,99 dolarów, natomiast w przypadku chęci skorzystania również z aplikacji do strumieniowania muzyki np. na urządzeniach przenośnych (smartfony, tablety) to za 20 GB zapłacić należy 3,99 dolarów - testowo z usługi można skorzystać za darmo.
Usługa umożliwia pełną integrację z systemami operacyjnymi na którymi zostanie zainstalowana, umożliwia bezproblemową synchronizację, oferuje opcję strumieniowania muzyki także dla urządzeń mobilnych. Możliwy jest bezpłatny test usługi, a także dostęp do plików i strumieniowej muzyki w trybie offline.
Plikami ponadto możemy się dzielić i publikować je w serwisach społecznościowych. Umożliwia tworzenie kopii zapasowych, łączenia list kontaktów, usług internetowych i wielu innych. Dzięki przepisaniu kodu Ubuntu One na wykorzystujący biblioteki Qt jego działanie znacząco przyśpieszyło i sama aplikacja dostępowa dzięki temu potrzebuje mniej zasobów systemowych.
Podsumowanie:
- darmowa powierzchnia - 5 GB
- maksymalna pojemność - brak
- maksymalna wielkość pliku - bez limitu
- opłaty za inne pojemności - 20 GB za 2,99$ i inne
- dostęp za pomocą przeglądarki
- obsługa systemów - Windows, Linux, Android i iOS
- możliwość publikacji w serwisach społecznościowych
- łatwa opcja synchronizacji
- integracja z systemami
- strumieniowanie muzyki
- łączenie kontaktów
- kopie zapasowe
- opcja dostępu offline
Dalej zajmiemy się usługą SkyDrive dostarczaną przez Microsoft. Usługa giganta z Redmond zaoferuje za darmo 7 GB pojemności dyskowej. Maksymalny rozmiar wygrywanych przez plików nie może przekraczać 2 GB. Za roczny dostęp do większych opcji pojemnościowych należy uiścić opłatę w wysokości 10 dolarów za 20 GB, 25 dolarów za 50 GB i 50 dolarów za 100 GB.
Usługa Microsoftu jest dostępna dla systemów Windows, Mac OS oraz mobilnego Windows Phone i iOS. SkyDrive oferuje możliwość zdalnego dostępu, dostępu przez przeglądarkę, umożliwia możliwość edycji dokumentów przez przeglądarkę, a także publikowania treści w serwisach społecznościowych. Umożliwia edycję dokumentów za pomocą OneNote oraz pakietowych aplikacji World, Excel i PowerPoint.
Podsumowanie:
- darmowa powierzchnia - 7 GB
- maksymalna pojemność - 100 GB
- maksymalna wielkość pliku - 2 GB
- opłaty za inne pojemności - 10$ za 20 GB, 25$ za 50 GB i 50$ za 100 GB w skali roku
- dostęp za pomocą przeglądarki
- obsługa systemów - Windows, Mac OS, Windows Phone i iOS
- możliwość publikacji w serwisach społecznościowych
- opcja dostępu offline
Następną usługą którą w skrócie opiszemy jest iCloud od firmy Apple. Firma z logo "nadgryzionego" jabłuszka oferuje użytkownikom 5 GB darmowej przestrzeni na dane. Usługa oferuje jednak możliwość wgrywania plików o bardzo małym rozmiarze, jedynie 25 MB.
Apple umożliwia wykupienie dodatkowej przestrzeni 10 GB za 20 dolarów, 20 GB za 40 dolarów i 50 GB za 100 dolarów w skali roku. Apple oferuje możliwość edycji plików w przygotowanych programach pakietu biurowego oraz dostęp do strumieniowania zdjęć czy muzyki z iTunes.
Podsumowanie:
- darmowa powierzchnia - 5 GB
- maksymalna pojemność - 100 GB
- maksymalna wielkość pliku - 25 MB
- opłaty za inne pojemności - 10 GB za 20$, 20 GB za 40$ i 50 GB za 100$ w skali roku
- dostęp za pomocą przeglądarki
- obsługa systemów - Windows, Mac OS i iOS
- możliwość publikacji w serwisach społecznościowych
- strumieniowanie zdjęć i muzyki, a także dostęp do sklepu iTunes
Dalej na rozkładzie znalazła się usługa SugarSync, którą można spotkać w wielu urządzeniach czy to komputerach, laptopach czy też tabletach dostarczanych przez firmę Lenovo, a także w ramach usług firmy telekomunikacyjnej SoftBank. Usługa oferuje 5 GB darmowej przestrzeni dyskowej, zaś limit pojemności na pojedynczy plik nie został zdefiniowany.
Możemy wgrywać dowolne typy plików i rozszerzać pojemność wirtualnego dysku do 30 GB za 49,99 dolarów, 60 GB za 99,99 dolarów, 100 GB za 149,99 dolarów w skali roku.
Usługa SugarSync oferuje zaawansowane funkcje zarządzania usługami, synchronizację folderów czy licznych dodatkowych opcji związanych z nią. Możliwe jest udostępnianie plików i folderów, zabezpieczenia ich hasłem, a także strumieniowego przesyłania muzyki. SugarSync działa za pomocą przeglądarki oraz jako aplikacja dla systemów Windows, Mac OS, Android i iOS.
Podsumowanie:
- darmowa powierzchnia - 5 GB
- maksymalna pojemność - 100 GB
- maksymalna wielkość pliku - brak
- opłaty za inne pojemności - 30 GB za 49,99$, 60 GB za 99,99$, 100 GB za 149,99$ w skali roku
- dostęp za pomocą przeglądarki
- obsługa systemów - Windows, Mac OS, Android i iOS
- możliwość publikacji w serwisach społecznościowych
- strumieniowanie muzyki
- kopie zapasowe
Kolejna usługa to SpiderOak jest narzędziem stawiającym na szyfrowanie oraz liczne opcje związane z tworzeniem kopii zapasowych danych. W ramach darmowego konta w usłudze otrzymamy 2 GB przestrzeni dyskowej.
Twórcy zdecydowali się nie wprowadzać limitów wielkości wgrywanych plików. Dodatkowo jest możliwość do zakupienia dodatkowych opcji pojemnościowych: 100 GB za 10 dolarów miesięcznie, zaś w skali roku 100 dolarów.
Usługa umożliwia synchronizację usług i folderów, a także wybór rodzaju plików jakie mogą być umieszczane w danym folderze oraz czy je zabezpieczymy hasłem czy nie. Istnieje możliwość ustalenia także maksymalnej ilości pobrań danego pliku w tym jego udostępnianie. Usługa oferuje dostęp za pomocą przeglądarki oraz aplikacji dostępowych w systemach Windows, Mac OS, Linux, Android i iOS.
Podsumowanie:
- darmowa powierzchnia - 2 GB
- maksymalna pojemność - 100 GB
- maksymalna wielkość pliku - brak
- opłaty za inne pojemności - 100 GB za 10$ za miesiąc lub 100$ za rok
- dostęp za pomocą przeglądarki
- obsługa systemów - Windows, Mac OS, Linux, Android i iOS
- możliwość publikacji w serwisach społecznościowych
- kopie zapasowe
- łatwa synchronizacja
Następna w kolejności jest usługa BOX. W ramach wspomnianej usługi otrzymamy 5 GB darmowej przestrzeni dyskowej, niestety maksymalna wielkość wgrywanych plików nie może przekraczać 25 MB.
BOX oferuje zintegrowane API wykorzystywane m.in. w aplikacji QuickOffice, umożliwia udostępnianie plików, edytowanie ich, a także tworzenie kopii zapasowej. Zabrakło funkcji synchronizacji. Usługa umożliwia wykupienie dodatkowych opcji pojemnościowych 25 GB za 9,99 dolarów i 50 GB za 19,99 dolarów miesięcznie.
Usługa umożliwia dostęp do plików w ramach dowolnej przeglądarki internetowej bądź też dedykowanej aplikacji działającej w systemach Windows, Mac OS, Android oraz iOS.
Podsumowanie:
- darmowa powierzchnia - 5 GB
- maksymalna pojemność - 50 GB
- maksymalna wielkość pliku - 25 MB
- opłaty za inne pojemności - 25 GB za 9,99$ i 50 GB za 19,99$ miesięcznie
- dostęp za pomocą przeglądarki
- obsługa systemów - Windows, Mac OS, Android i iOS
- kopie zapasowe
Przedostatnią usługą jest CloudDrive za rozwój której odpowiada firma Amazon. Usługa Amazonu oferuje 5 GB darmowej przestrzeni dyskowej z możliwością jej płatnego rozszerzenia od 20 GB za 20 dolarów w skali roku, poprzez 50 GB, 100 GB, 200 GB, 500 GB i 1 TB za odpowiednio 50,100,500 i 1000 dolarów.
Darmowa wersja usługi wprowadza ograniczenie wgrywanych plików do 1000 utworów audio, 2000 plików wideo i 20 minut materiału wideo HD. Usługa działa w systemach Windows, Mac, Android i iOS.
Podsumowanie:
- darmowa powierzchnia - 5 GB
- maksymalna pojemność - 1 TB
- maksymalna wielkość pliku - 1000 zdjęć, 2000 wideo
- opłaty za inne pojemności: do 1TB przelicznik 1 GB za 1$ rocznie
- dostęp za pomocą przeglądarki
- obsługa systemów - Windows, Mac OS, Android i iOS
- kopie zapasowe
Ostatnią usługą jaką zajmiemy się jest ownClod. Usługa oferuje 5 GB darmowej przestrzeni dyskowej, nielimitowany rozmiar wgrywanych plików oraz umożliwia zakup dodatkowych opcji pojemnościowych. Dostępne są 25 GB za 15 euro, 50 GB za 30 euro, 100 GB za 50 euro, 500 GB za 100 euro, 1 TB za 200 euro oraz nielimitowana przestrzeń dyskowa za 400 euro.
Usługa umożliwia szereg zaawansowanych opcji w tym edycję, udostępnianie oraz edycję elementów PIM. W standardzie znajdujemy tam aplikację do zarządzenia plikami, odtwarzacz muzyczny, kalendarz, galerię zdjęć czy też kontakty. Z poziomu usługi możemy edytować pliki tekstowe oraz przeglądać PDFy. Otrzymujemy również szereg pluginów jak: klient e-mail, edytor svg i wiele innych.
Dostęp do usługi możemy uzyskać za pomocą dowolnej przeglądarki oraz od niedawna dostępnych aplikacji dostępowych dla systemów Windows, Mac OS, Linux, Android i iOS. Usługa oferuje możliwość synchronizacji, zabezpieczenia hasłem, tworzenia kopii zapasowych, strumieniowania danych w tym muzyki, a także tworzenia VPN i usług typu remoteupload.
Podsumowanie:
- darmowa powierzchnia - 5 GB
- maksymalna pojemność - nielimitowana
- maksymalna wielkość pliku - brak
- opłaty za inne pojemności - 25 GB za 15 euro, 50 GB za 30 euro, 100 GB za 50 euro, 500 GB za 100 euro, 1 TB za 200 euro oraz nielimitowana przestrzeń dyskowa za 400 euro miesięcznie
- dostęp za pomocą przeglądarki
- obsługa systemów - Windows, Mac OS, Linux, Android i iOS
- kopie zapasowe
- synchronizacja
- dodatkowe aplikacje
- strumieniowanie muzyki, zdjęć
- funkcja VPN, remoteupload
- edycja dokumentów
Tym sposobem dobrnęliśmy do końca tego krótkiego opisu usług oferujących wirtualne dyski w chmurze. Nie skupialiśmy się na szczegółowym opisie funkcji lecz jedynie podstawowych informacji. Powstrzymamy się również od polecania konkretnej usługi, wybór pozostawiamy wam, bo w końcu na podstawie suchych danych nie można wyciągać daleko idących wniosków, a wybór zależy od indywidualnych preferencji użytkowników.
Więcej o usługach w chmurze:
- AcerCloud: wielozadaniowa chmura połączy urządzenia mobilne
- Iomega Personal Cloud - twoja prywatna i darmowa chmura
- Czy chmura i teleportacja to przyszłość sektora IT?
- Multimedialna chmura - AMD Fusion Render Cloud
Źródło: Inf. Własna, Google, ownClod, PocketLint
Komentarze
21Panowie... bez przesady. Przerost formy nad treścią. "Artykuł" bez sensu.
Akapit 1:
"Premiera usługi Google Drive już dawno za nami,..."
Akapit 2:
"Usługa Google Drive jest stosunkowo młoda, swoją premierę miała zaledwie w ubiegłym miesiącu"
Mloda czy stara??
Dawno czy nie dawno??
Kicha
http://img22.otofotki.pl/mm421_Przechwytywanie.JPG.html
Powinniście umieścić taką informację. Pozdrawiam.
NIEPRAWDA
Na przykład program kliencki DropBox przechowuje wszystkie dane na dysku lokalnym, a nigdzie tego nie napisaliście (wspomnieliście tylko o limitach).
a co do artykułu to można by to zmieścić w jednej dużej tabelce
1. Zupelnie nie rozumiem dlaczego nie ma tutaj polskiego storino.pl
Czyzby polski produkt byl gorszy niz te zagraniczne i nie zaslugiwal na porownanie?
2. Jesli ktos potrzebuje konkretnego zestawienia z tabelka to polecam ponizszy link, ktory znalazlem zainspirowany tematem tego artykulu:
http://www.theverge.com/2012/4/24/2954960/google-drive-dropbox-skydrive-sugarsync-cloud-storage-competition