Niebawem aplikacje na Androida będą zajmowały znacznie mniej miejsca. Google pracuje nad nowym rozwiązaniem.
Za mało miejsca w telefonie
Komu nie zdarzyło się zapchać telefonu najróżniejszymi aplikacjami? Cierpimy na chroniczny brak miejsca w smartfonach, a chcąc zainstalować nową grę trzeba zastanawiać się co usunąć, a czego nie.
Google pochyla się nad rozwiązaniem tego problemu. W najnowszym poście na blogu gigant technologiczny poinformował, że pracuje nad ciekawym narzędziem dla Androida.
Zamiast odinstalowywać aplikację, użytkownik będzie mógł ją „zarchiwizować”, co pomoże tymczasowo zmniejszyć jej wagę. Ta funkcja ma być opcjonalna i pomoże zwolnić trochę miejsca w telefonie, bez konieczności całkowitego usuwania aplikacji.
„Archiwizacja to nowa funkcja, która pozwoli użytkownikom tymczasowo odzyskać ~60% miejsca na aplikacje poprzez usunięcie części aplikacji zamiast jej całkowitego odinstalowania. Zarchiwizowana aplikacja pozostanie na urządzeniu i można ją łatwo przywrócić do najnowszej dostępnej kompatybilnej wersji, zachowując jednocześnie dane użytkownika.”
Android ściśnie aplikacje, by zrobić więcej miejsca
Aplikacje na Androida są w formacie APK. Google stworzył nowy format plików APK, nazwany zarchiwizowanym APK (archived APK). To bardzo mały plik, które zachowuje wszystkie dane użytkownika, aż do czasu przywrócenia aplikacji.
Google ma udostępnić funkcję jeszcze w tym roku, a programiści otrzymają ją w Bundletool 1.10. Szczegóły jeszcze nie są znane, ale sam pomysł napawa optymizmem. Zwłaszcza, jeżeli proces archiwizacji i przywracania będzie szybszy od usuwania i ponownego instalowania danej aplikacji. To może zdać egzamin choćby w przypadku większych gier, z których rzadziej korzystamy, ale nie chcemy ich całkowicie odinstalowywać. Dzięki temu, będzie można wycisnąć ciut więcej ze swojego smartfonu, bez konieczności rozglądania się za nowszym modelem.
Jak zwolnić miejsce na telefonie z systemem Android?
Jednym z najprostszych sposobów na większą ilość wolnego miejsca w telefonie jest wykorzystanie karty pamięci lub odinstalowanie nieużywanych aplikacji. Jednak czasem to za mało i trzeba sięgnąć po inne metody, o których pisaliśmy tutaj.
Źródło: Android Developers Blog
Komentarze
9