Dziś sensory potrafią określić położenie samochodu – nowe rozwiązanie: położenie pięciocentówki.
GPS jest obecnie najsprawniejszym systemem śledzenia pozycji. Nie oznacza to jednak, że jest on superdokładny. Krok w kierunku dobrych zmian poczynili naukowcy z Cockrell School of Engineering z University of Texas. Opracowali oni nowy system GPS, który jest dokładny co do centymetra. Co więcej, jest tani w produkcji i może być zintegrowany z takimi urządzeniami jak chociażby smartfony.
System GPS naukowców z Teksasu ma być stokrotnie dokładniejszy niż obecna technologia. Dziś sensory potrafią określić położenie samochodu – nowe rozwiązanie: położenie pięciocentówki. Jak udało się to osiągnąć? Naukowcy zaprojektowali nowe oprogramowanie odbiornika GPS, dzięki czemu jest on w stanie wyodrębnić dane z antenek, które znajdują się w naszych urządzeniach mobilnych.
Jakie korzyści mają płynąć z nowego systemu? Przede wszystkim ma ona mieć wpływ na technologie rzeczywistości wirtualnej, poprzez zwiększenie precyzji określania pozycji. System pozwoli też dronom dostarczać paczki do określonego punktu na ganku domu klienta. Innym wymienionym przez naukowców zastosowaniem jest też dokładniejszy system unikania kolizji w samochodach.
Trwają prace nad dalszym rozwojem systemu.
Źródło: SlashGear
Komentarze
11Dobrze, niech dalej to polepszają to może coś większego z tego wyniknie.
Niezmienia to jednak faktu, że:
1) technologia RTK jest relatywnie droga (kilka tyś USD za odbiornik GPS-RTK)
2) ma ograniczony zasięg działania, tzn. poprawka RTK jest rozsyłana z lokalnej stacji referencyjnej i ograniczona zasięgiem działąnia do kilku, kilkunastu kilometrów.
Ciekaw tylko jestem w jaki sposób chcą (przy zastosowaniu jakiej technologii? i do tego taniej?) chcą tą dokładność 1cm osiągnąć. Przeszło 95% błędów pozycji w systemach GNSS wynika z tzw. błędu jonosferycznego, czyli zakłócenia fal/sygnału przez jonosferę - jakkolwiek by nie kombinowali satelity są na orbitach i sygnał do odbiorników musi "przejść" przez jonosferę i tym samym być obciążony błędem jonosferycznym.