Wideo w rozdzielczości HD - 1280 x 720 pikseli - na 4,5-calowym ekranie. Niedługo będzie to możliwe, dzięki pracom Hitachi, które przygotowuje ekran HD dla smartfonów, który wykonano w technologii IPS LCD.
W chwili obecnej mamy dwóch niekwestionowanych liderów pod względem wyświetlaczy do smartfonów. Z jednej strony iPhone 4 i jego Retina Display, a z drugiej Samsung i jego Super AMOLED. Wygląda jednak na to, że ten rok prócz Super AMOLED Plus przyniesie kolejny wyświetlacz, który może dość sporo namieszać na rynku. Chodzi o rozwiązanie Hitachi, o którym właśnie się dowiedzieliśmy.
Warto przeczytać: | |
Super-energooszczędne monitory LCD | |
Elektroniczny papier, który potrafi wyświetlać wideo |
Zacznijmy jednak od małego zestawienia. Retina zastosowana w iPhone 4 została wykonana podobnie jak nowy ekran Hitachi w technologii LCD IPS (in-plane switching), a jej rozdzielczość natywna wynosi 960 x 640 pikseli, co przy jej wymiarach daje rozdzielczość liniową wynoszącą 326 pikseli na cal (PPI). Kontrast tego 3,5-calowego ekranu równy jest 800:1. Z kolei ekran Super AMOLED to nieco odmienna technologia, która daje bardziej soczyste kolory i głębokie czernie. Zastosowany w Samsungu Galaxy S wyświetlacz wykonany w tej technologii ma 4-cale przekątnej, a jego rozdzielczość natywna wynosi 800 x 480 pikseli co daje 282 PPI.
Z jednej strony Retina Display dzięki przekroczeniu bariery 300 PPI, czyli granicy powyżej której ludzkie oko nie rozróżnia już pojedynczych pikseli, ma praktycznie niewidoczne piksele, a sam kontrast jest lepszy niż w przypadku Super AMOLED. Z drugiej strony rozwiązanie Samsunga cechuje się mniejszym zużyciem energi, które wynosi 30% oraz lepszymi kątami widzenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że przewaga AMOLED w minimalizacji poboru energii uwidacznia się przede wszystkim w sytuacjach kiedy na ekranie mamy dużo ciemnych obszarów. Jeśli obraz jest bardzo jasny AMOLED nie jest juz tak energooszczędny.
Hitachi postawiło technologię IPS LCD. Jego 4,5-calowy ekran o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli cechować będzie się współczynnikiem PPI równym 329 i kontrastem 1100: 1. Rozdzielczość jest porównywalna z tym co oferuje Retina, a na dodatek mamy większy wyświetlacz i rozdzielczość 720p, która pozwoli wyświetlać filmy HD bez skalowania. Również współczynnik kontrastu przemawia na korzyść Hitachi. Ogłoszono również, że jasność ekranu oscylować będzie na poziomie 500 nitów (cd/m2).
Nowe ekrany mają trafić do producentów w październiku tego roku, oznaczać to może tylko jedno: na targach CES 2012 możemy spodziewać się rozwiązań opartych o wyświetlacz Hitachi.
Źródło: Endgadget
Komentarze
9CO ZA BZDURA! Autorze, jak ty to liczyłeś?
Ekran typu RGB, 4 calowy o rozdzielczości 800x480 ma gęstość pikseli równą 223 PPI. Jako, że SAMOLED w Galaxy S nie posiada matrycy RGB tylko RGBG(Pentile Matrix) jego rzeczywista rozdzielczość jest dużo niższa od 800x480 i gęstość pikseli w Galaxy S wynosi tylko 190 PPI.
Więc skąd ty wziąłeś te cudaczne 282 PPI? Chyba ktoś tutaj musi nauczyć się liczyć i podszkolić swoją wiedzę na temat budowy matryc w smartphone'ach.