Wyniki benchmarków z Windows 8 zablokowane w HWBot - firma Futuremark uspokaja
Niedawno serwis HWBot poinformował o zablokowaniu testów pochodzących z Windows 8. Teraz głos w sprawie zabrała firma Futuremark.
Niedawno w sieci pojawiły się informacje napływające z serwisu HWBot, w którym zamieszczane są wynik benchmarków oraz rezultaty podkręcania podzespołów komputera. Jak się okazało, jego twórcy podjęli decyzję o wycofaniu dotychczasowych wyników i zablokowaniu nowych testów pochodzących z komputerów z systemem Windows 8. Teraz w dyskusję włączyła się firma Futuremark odpowiedzialna m.in. za popularny benchmark 3DMark.
Jak wyjaśnił zespół HWBot, na taką decyzję wpływ miała funkcja RTC (Real Time Clock). Jak się okazuje, w przypadku zmiany taktowania procesora, system Windows 8 i nadchodzący Windows 8.1 wykorzystuje wspomniany RTC, jako zegar bazowy. Technologia RTC jest co prawda stosowana od dawna w wielu systemach, jednak firma Microsoft wprowadziła w niej z okazji premiery Windows 8 kilka zmian, co najprawdopodobniej rzutuje bezpośrednio na taki stan rzeczy.
Jak informują twórcy serwisu, po przeanalizowaniu sprawy, wykonali test, w którym obniżyli wartość podstawy zegara procesora Intel z rodziny Haswell o 6% z częstotliwości 130 MHz (x32) do 122 MHz (x34). Doszliśmy więc do sytuacji, w której częstotliwość procesora była taka sama i wynosiła dokładnie 4160 MHz, co ciekawe po wykonaniu testów wydajności, okazało się, że w benchmarkach nastąpił nieoczekiwany wzrost wydajności.
Dodatkowo po zmierzeniu stoperem czasu, systemowy zegar w ciągu 5 minut wpadł w kilkunastosekundowe opóźnienie.
Zdaniem zespołu HWBot taki stan rzeczy dyskwalifikuje system Windows 8, jako platformę do testowania wydajności sprzętu, dlatego zdecydowano o blokadzie pochodzących z niego wyników. Co ciekawe, sytuacja dotyczyć ma wyłącznie procesorów Intel, otóż podczas testów przeprowadzonych w systemie Windows 8 i układach AMD nie wykazano występowania wspomnianych błędów.
Platformy testowane przez zespół HWBot
Należy dodać, że głos w sprawie zabrała także firma Futuremark, zajmująca się rozwojem wielu benchmarków. „Warto wyjaśnić, że sprawa opisana przez HWBot nie ma praktycznie żadnej korzyści dla producentów sprzętu ani graczy. Gdyż służy jedynie do tworzenia fałszywych wyników, które nie odzwierciedlają rzeczywistej wydajności. Ponadto czynności niezbędne do wykonania tego skutku są dosyć nietypowe i nie można ich osiągnąć przez przypadek” - napisała w oświadczeniu firma Futuremark.
Dodatkowo jak zaznacza firma Futuremark, użytkownicy mogą w dalszym ciągu wykorzystywać ich benchmarki 3DMark do testowania wydajności komputera w systemie Windows 8, bez obaw o osiągnięcie nieprawdziwych wyników.
Źródło: HWBot, TechPowerUP, NeoWin, TechSpot
Komentarze
10