Hyperloop po polsku nabiera prędkości - transport przyszłości
Profesorowie i studenci z polskich politechnik pracują nad rozwinięciem koncepcji transportu nowej generacji Hyperloop.
Hyperloop to promowana przez Elona Muska koncepcja transportu międzymiastowego nowej generacji, który zagwarantowałby prędkość przemieszczania się na poziomie 1100 km/h. W konkursie na najlepsze rozwinięcie tego pomysłu wzięły udział drużyny z całego świata, a wśród nich znalazła się Hyper Poland złożona z profesorów, absolwentów i studentów Politechnik Warszawskiej i Wrocławskiej oraz inżynierów z firm projektowych. Choć konkursu nie wygrała, postanowiła kontynuować prace nad tym projektem.
Jak tłumaczą twórcy: „dzięki zredukowanemu oporowi powietrza i braku oporu toczenia, wagonik poruszający się na poduszkach magnetycznych jest w stanie rozpędzić się do prędkości niemal 1 macha, zużywając tyle energii, co samochód pędzący z prędkością ok. 130 km/h. Całość zasilana będzie energią słoneczną, czerpaną poprzez kolektory mieszczące się na rurze Hyperloop. Dzięki temu podróż z Warszawy do Gdańska mogłaby trwać ok. 40 minut, a bilet byłby dużo tańszy od miejscówki w Intercity”.
Na razie do realizacji tego celu pozostała jeszcze bardzo długa droga. Ekipa Hyper Poland zajmuje się obecnie opracowywaniem prototypu. Już teraz jednak projekt potrzebuje ogromnych nakładów pracy i pieniędzy. W tym pierwszym pomagają profesorowie i specjaliści z całego kraju, natomiast wsparcie finansowe zapewniła firma DPS Software, która udostępniła inżynierom licencje na oprogramowanie SOLIDWORKS z dodatkowymi modułami.
Czym jest Hyperloop i jak idą prace? Zobaczcie poniższy materiał:
Źródło: Hyper Poland, DPS Software
Komentarze
18wolałbym takie 300km/h w dużym komforcie, w zupełności wystarcza ;]]
Dziękuje to wszystko w tym temacie