Firma IBM przygotowuje największą na świecie macierz, której łączna pojemność wynosi niebagatelne 120 PB (petabajtów). Gigant komputerowy do tego celu wykorzysta ponad 200 000 dysków twardych.
Wspomniana już macierz połączy dyski w taki sposób, aby awaria jednego, czy nawet kilku z nich, nie spowodowała utarty danych i nie przerwała pracy wykorzystującego te dyski superkomputera. Uszkodzone napędy mają w łatwy i niemalże błyskawiczny sposób pozwolić na odzyskanie danych. Specjalny system ma umożliwić odłączenie dowolnego dysku w każdej chwili, nie destabilizując tym samym pracy komputera. Jak przekonuje IBM, tak stworzona macierz ma dać gwarancję pracy bez utraty danych przez milion lat.
Jeszcze kilkanaście lat temu szczytem marzeń były dyski liczące kilkadziesiąt gigabajtów pojemności. Dzisiaj ta granica wyraźnie się przesunęła i już nawet dla domowych zastosowań można zakupić pojedynczy 3,5-calowy dysk o pojemności 3 TB. Dysk IBM, a w zasadzie dyski połączone w macierz, stanowią obecnie największy tego typu wolumin danych. Do tej pory największe magazyny danych liczyły "zaledwie" 12 - 15 PB. Taki klaster to też spore wyzwanie w kwestii chłodzenia, gdyż jak się okazało nie może on poprzez swoją budowę być chłodzony standardowo - powietrzem. Aby sprostać temu zadaniu inżynierowie koncernu przygotowali nowatorskie chłodzenie cieczą.
Jedna z serwerowni wykonanych przez IBM
IBM utrzymuje w tajemnicy zleceniodawcę tegoż przedsięwzięcia. Według nieoficjalnych informacji jakie do nas dotarły, konstrukcja ma posłużyć jako centrum do przeprowadzania skomplikowanych symulacji w czasie rzeczywistym t.j. zmiany klimatu. Z kolei eksperci spekulują, iż takie zlecenie mogło wypłynąć z armii Stanów Zjednoczonych, która właśnie pracuje nad projektem symulującym skutki eksplozji jądrowych.
Centralna siedziba koncernu IBM
Więcej o koncernie IBM i jego produktach:
- IBM: prototypowy chip działający jak ludzki mózg
- Pecetom stuknęła 30-stka
- IBM przeszuka milioardy plików w niecałą godzinę
- IBM: pamięć 100 razy szybsza od modułów flash
Źródło: DailyTech, TomsHardware, TechnologyReview, PcLanuches, TechSpot
Komentarze
15