IBM poinformował, że pracuje nad nowym typem pamięci, która będzie 100 razy szybsza od obecnie produkowanych modułów flash.
Kilka dni temu, amerykańska firma IBM obchodziła 100 lecie swego istnienia. Pomimo faktu, iż jest jedną ze starszych firm komputerowych, to nadal pracuje ona nad nowymi technologiami. Przykładami są tutaj: planowany komputer Mira, który osiągnie 10 petaflopsów, wspomaganie firmy ARM, aby osiągnęła poziom technologiczny 14 nanometrów, czy zaprojektowanie superkomputera Watson, który wygrał jeden z odcinków teleturnieju Va Banque. Tym razem producent ten pracuje nad nowym typem pamięci.
Nowy typ pamięci nosi skrót PCM, który można rozszyfrować jako Phase Change Memory, a więc tłumacząc na polski pamięć przemiany fazowej. Co prawda została ona zapowiedziana już pięć lat temu przez firmy IBM, Macronix i Qimond, ale dopiero teraz trafiła ona w wyższą fazę rozwoju. PCM zapisuje i odczytuje dane 100 razy szybciej niż obecna pamięć flash. Dodatkowo pozwala ona na zapisanie danych w milionach cyklów, a nie jak pamięć flash tylko tysiące cyklów.
Nowy typ pamięci bazuje na specjalnym stopie, który poprzez kontrolowane impulsy elektryczne może zmieniać swoją postać z krystalicznej na amorficzną. Przy projektowaniu nowego typu pamięci, inżynierowi IBM natknęli się na dwa problemy: miała tendencję do zwiększania oporu elektrycznego oraz w jednej komórce przechowywała tylko jeden bit informacji (jak w pamięciach SLC NAND). Na szczęście poradzili sobie z tymi niedoskonałościami i PCM jest w stanie przechowywać cztery bity informacji w jednej komórce.
Pozostaje jeszcze pytanie jakim interfejsem pamięć przemiany fazowej będzie komunikować się z komputerem. Być może będzie to Intel Thunderbolt, który według założeń ma osiągnąć przepustowość 50 Gb/s. Dodatkową zaletą pamięci oprócz wysokiego transferu, ma być też jej niski koszt, dzięki czemu znajdzie ona szerokie zastosowanie – począwszy od telefonów komórkowych, a na serwerach kończąc.
Więcej o nowych technologiach:
- HP woli USB 3.0 niż Thunderbolt
- Intel: 50 Gb/s poprzez światłowody do 2015 roku
- Intel Thunderbolt (LightPeak) - wreszcie oficjalnie!
- Intel nieugięty - transfer 10 Gbps w poł. 2011
Źródło: engadget.com
Komentarze
12A co do niskiego kosztu to na pewno nie na początku ;d