W tym roku w czerwcu International Business Machines, czyli IBM, obchodzi swoje 100-lecie. Z tej okazji firma przygotowała promocyjne wideo, które pokazuje 100 najważniejszych wydarzeń w jej historii.
Firma zaczynała od mechanicznych maszyn liczących, aby na przestrzeni lat stać się potężnym koncernem - z zapleczem naukowym, którego nie powstydziłby się żadna uczelnia. W 1911 roku z połączenia kilku instytucji o dość różnych profilach działalności - jednak z przewagą zastosowań biznesowych - powstało zatrudniające 1300 osób Computing Tabulating Recording Corporation. 13 lat później, w 1924 roku James Watson przejął kontrolę nad całą firmą, która od tej pory nazywa się IBM i dziś zatrudnia prawie 400 tys. ludzi na całym świecie.
Warto przeczytać: | |
Superkomputer IBM wystąpił w teleturnieju |
Z okazji jubileuszu IBM przygotowało kilkunastominutowe wideo, które pokazuje najważniejsze wydarzenia w historii firmy na przestrzeni ostatnich stu lat. Film pokazuje jak duży wpływ na gospodarkę USA, ale i całego Świata miała ta firma. Zapraszamy do oglądania. Poniżej znajdziecie także krótki opis historii IBM z perspektywy rozwoju komputerów i technologii.
IBM przez większość zeszłego stulecia kojarzony był z komputerami i maszynami liczącymi, które wspomagały różnorodne dziedziny życia (transport, medycynę, edukację, handel - nawet wszechobecne kody kreskowe na towarach i czytniki zawdzięczamy inwencji IBM). W 1981 roku firma zaprezentowała pierwszy komputer klasy PC - IBM 5150, a przez kolejne kilkanaście lat pojęcie pecet kojarzone było właśnie z IBM. W roku 1992 pojawiły się notebooki z serii Thinkpad - do dziś uznawane za najlepsze urządzenia tego typu (teraz produkuje je Lenovo). Ale to nie jedyne ważne wydarzenia w historii komputerów, jakie zawdzięczamy temu koncernowi.
W 1948 roku powstał Selective Sequence Electronic Calculator (SSEC) - pierwszy komputer, który był w stanie modyfikować wprowadzone oprogramowanie. IBM 1401 to wprowadzony w 1959 roku komputer, który jako pierwszy w historii został sprzedany w liczbie ponad 10 000 egzemplarzy. W tym samym okresie (1956) pojawiają się pierwsze programy potrafiące uczyć się na własnych błędach, powstaje FORTRAN - ceniony język programowania dedykowany obliczeniom numerycznym, który wykorzystywany jest do dziś przez naukowców i inżynierów.
Dyski twarde - tu także IBM miał sporo do powiedzenia. W połowie lat 50 zeszłego stulecia pojawiły się pierwsze maszyny - RAMAC - wykorzystujące te urządzenia jako pamięć masową. Na 50-ciu, wirujących z prędkością 1200 obrotów na minutę, 24-calowych talerzach mieściło się (aż) 5 megabajtów danych. Czas dostępu do danych wynosił 1 sekundę. Dziesięć lat później (1966) Robert H. Dennard z IBM wynalazł pamięć DRAM. Inżynierowie IBM prowadzili także badania nad pamięciami optycznymi, jednak zanim stały się one komercyjnie dostępne, nastała epoka dyskietek, które IBM wprowadził w 1971 roku. Dwa lata później zaprezentowano pierwsze dyski twarde z serii Winchester, które przypominają te wykorzystywane w dzisiejszych komputerach.
36 lat temu IBM wprowadził swój pierwszy… podręczny komputer (model 5100), który ważył prawie 23 kilogramy i kosztował 20 000 dolarów. Dzięki pracom naukowców z centrów badawczych IBM na początku lat 80 narodziła się architektura RISC (Reduced Instruction Set Computer), na której bazują między innymi procesory ARM.
IBM, choć kojarzony z komputerami i maszynami obliczeniowymi, prawie od samego początku prowadził szeroko zakrojone programy badawcze. W roku 1953 skonstruowano pierwsze sztuczne płuco-serce, komputery IBM odpowiedzialne są za sukces programów kosmicznych Gemini i Apollo, a także program wahadłowców. Naukowcy związani z tym koncernem kilkukrotnie byli nagradzani nagrodą Nobla. Znany nam wszystkim jest chociażby Benoit Mandelbrot, który w 1975 roku opracował podstawy geometrii fraktalnej.
W roku 1990 naukowcy IBM ułożyli z atomów ksenonu logo firmy - był to dowód ówczesnej potęgi koncernu. Siedem lat później superkomputer Deep Blue pokonał najlepszego szachistę na Ziemi - Garrego Kasparowa. W tym samym roku IBM wprowadził proces produkcyjny CMOS 7S, wykorzystujący miedź, zamiast aluminium, do łączenia elementów w mikroprocesorach.
Badania naukowe w ostatniej dekadzie XX wieku nabrały jeszcze większego znaczenia dla IBM. Dzisiaj, czytając newsy o niebieskim gigancie, dowiadujemy się przede wszystkim o nowoczesnych technologiach. Firma obecnie czerpie zyski z patentów i skupia się na elektronicznym biznesie, usługach, oprogramowaniu i tworzeniu superkomputerów. Jeden z nich, nazwany na cześć wielkiego szefa - Watson - wystąpił w tym roku teleturnieju telewizyjnym. IBM może pochwalić się największą liczbą maszyn (27), w pierwszej setce światowego rankingu superkomputerów TOP500.
Superkomputer Watson wykorzystuje najnowsze procesory IBMa - POWER7
Jako dodatek, dla osób, które bieglej władają językiem Szekspira, 30-minutowa impresja wideo, z której dowiemy się jak to jest być człowiekiem związanym z IBM.
Źródło: IBM
Polecamy artykuły: | ||
Produkt Roku 2010/2011 - wybór czytelników | Easter Eggs, czyli jaja w grach | Testy laptopów: 20 modeli na każdą kieszeń |
Komentarze
25IBM & Thinkpad wygląda i brzmi lepiej ;)
Pozostaje życzyć 200lat.
"Jako dodatek, dla osób, które bieglej władają językiem Szekspira, 30-minutowa impresja wideo, z której dowiemy się jak to jest być człowiekiem związanym z IBM."
Pamiętam ten filmik ze szkolenia dla nowych pracowników :) Ale jak jest być człowiekiem związanym z IBM, można się przekonać pracując dla tej korporacji. Dla mnie osobiście prawdziwe jest hasło "Możesz odejść z IBM ale IBMerem pozostajesz na całe życie"