IBM podało do publicznej informacji nieco informacji na temat nowego superkomputera. Urządzenie nazwane Mira poszczyci się wydajnością rzędu 10 petaflopsów - prawie cztery razy więcej niż najszybszy obecnie Tianhe-1A.
Informowaliśmy Was już o superkomputerze IBM, który wziął udział w amerykańskim odpowiedniku naszego Va banque. Dziś dotarły do nas informacje na temat kolejnego superkomputera, nad którym pracują inżynierowie IBM. Chodzi o urządzenie nazwane Mira, które oparte zostanie o architekturę Blue Gene/Q.
Warto przeczytać: | |
100 lat IBM - historia w skrócie | |
Superkomputer IBM wystąpił w teleturnieju | |
Superkomputer chłodzony wodą |
Najpotężniejsze superkomputery nie są tworzone ot tak sobie - powstają w pojedynczych egzemplarzach na zlecenie instytucji wymagających ogromnych mocy obliczeniowych. Mira zostanie zbudowana przez IBM na zlecenie Amerykańskiego Departamentu ds. Energii - finalnie urządzenie trafi do laboratorium w Argonne.
Architektura BlueGene/Q, którą wykorzysta Mira, oznacza, że komputer składać będzie się z 750 tysięcy jednostek IBM PowerPC A2, każda wyposażona w procesor SMP (Symmetric Multiprocessing) taktowany zegarem 1,6 GHz oraz od 8 do 16GB pamięci. Jedna szafa pomieści 1024 takie zestawy. Węzły obliczeniowe mają komunikować się pomiedzy sobą przy pomocy łącza interconnect IBM 5D Torus, którego przepustowość wynosi 40 Gb/s. Każda szafa pobierać będzie 60 kW energii (tyle co 30 czajników elektrycznych), dlatego też IBM zdecydował się na chłodzenie cieczą, nad którego doskonaleniem od pewnego czasu intensywnie pracuje.
Czas na cyfry i dziwne porównania. IBM ogłosił, że Mira przeprowadzi w ciągu jednej sekundy tyle operacji, że każde dziecko, kobieta i mężczyzna w Stanach Zjednoczonych musieliby powtarzać pewną czynność co sekundę przez cały rok, by zrównać się z nowym superkomputerem. Oficjalna informacja mówi o wydajności szacowanej na 10 petaflopsów, 20 razy więcej niż dotychczas wykorzystywany w Argonne superkomputer - bazujący na architekturze Blue Gene/P. W chwili obecnej najpotężniejszy superkomputer to Tianhe-1A pracujący w Chińskim Narodowym Centrum Superkomputerów w Tianjin, a jego wydajność to "zaledwie" 2,67 petaflopsa. Jak łatwo można policzyć jest to ogromny skok ilościowy.
Prace nad IBM Mira mają zostać ukończone w 2012 roku, a wydatki mają zamknąć się w kwocie 180 mln dolarów. Jednocześnie firma pracuje nad dwoma innymi urządzeniami podobnego typu o nazwach Sequoia i Blue Waters. Pierwsze charakteryzować ma się wydajnością rzędu 20 petaflopsów, drugie to "tylko" 10 petaflopsów.
Źródło: Endgadget
Komentarze
33To co pokazuje IBM to zostanie pewnie zaliczone do najmniej zielonych superkompow i jego kosty utrzymania beda kosmiczne.
Jaki tu sens?
Są fabryki gdzie całkowita wykorzystywana moc to kilkaset W więcej ;)
Żebyś zmarnował sobie życie przed komputerem? Nie przyłożę do tego ręki :)
A tak na poważnie to robi wrażenie.
Ile fpsów ma w Crysisie?
Skąd wogóle takie kulinarne tematy na benchmarku?
No, chyba, że chodzi o jednostkę mocy operacji zmiennoprzecinkowych, ale to się PETAFLOP w pięknym języku polskim nazywa.
http://sjp.pwn.pl/slownik/2571354/petaflop
Mam nadzieję, że nie będę musiał czytać na tym portalu o megabajtsach, centymetrsach, kilobitsach na sekundse i innych klopsach.