Dzisiejsze procesory pracują według ściśle określonych zasad wymyślonych ponad 70 lat temu. Procesor i pamięć w komputerach komunikują się ze sobą za pomocą specjalnej szyny danych, natomiast nasz mózg to pamięć i procesor w jednym. IBM prowadzi od sześciu lat projekt badawczy, dla agencji rządowej DARPA w Stanach Zjednoczonych, o nazwie Synapse (Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics).
Celem tego projektu jest stworzenie elektronicznej wersji naszego mózgu. Na razie udało się stworzyć dwa prototypowe procesory, które są zbudowane z krzemu w 45 nm procesie technologicznym i taktowane są zegarami 10 MHz.
Nowy chip IBM
Układ jest zbudowany na podobieństwo naszego mózgu, ma odpowiedniki: 256 neuronów, 65 536 synaps i 256 aksonów, będzie on w stanie samodzielnie się uczyć. Docelowo nowy procesor IBM ma mieć 10 miliardów neuronów i 100 bilionów synaps, a firma obiecuje, że takie układy staną się niedługo codziennością. Dla porównania, ludzki mózg jest zbudowany z miliarda neuronów i 10 bilionów synaps.
Dzięki równoczesnej pracy dużej ilości neuronów i synaps możliwe jest osiągnięcie olbrzymiej mocy obliczeniowej. Czasy, w których pojawią się pierwsze świadome roboty i komputery, które będą w stanie same wyciągać wnioski i podejmować decyzje, mogą nastąpić o wiele wcześniej niż nam się wydawało.
Więcej o nowych technologiach:
- Nanoakumulatory zasilą mikroskopijne urządzenia
- Komputery pomagają przewidywać przestępstwa
- Kiedy możemy spodziewać się procesorów z grafenu?
- M-disc: niezniszczalne DVD przetrwa 1000 lat
Źródło: extremetech
Komentarze
55Zresztą po co mi jeszcze jedno psudointeligentne urządzenie w domu? Żonę już mam.
Ale póki co: I'll be back :D
http://venturebeat.com/2011/08/17/ibm-cognitive-computing-chips/
Liczba synaps jest mniej istotna. Raczej ilość możliwych konfiguracji połączeń między nimi. Podobno to jedynka z 24 zerami :) Dla przypomnienia liczba atomów to około 10 do 80 a liczba możliwych do rozegrania partii szachowych to 10 do 1024.
Liczby podałem szacunkowo i dla zabawy. Jednakże wiele tego typu obliczeń wynika z modeli teoretycznych np. modelu inflacyjnego, a nie z obserwacji.
A tak na serio to niech się bawią w Boga, bo sadzę że nadal nie uda im się stworzyć SI..
human race is extinct.............................
machines won .....................................
mission complited.................................
1. oryginalny text jest na pcworld.com, w źródle podaje się źródło, a nie kalke, czyl;i pcworld a nie extremetech
2. w oryginalnym tekście mowa jest o 10 bilionach i 100 trilionach... autor tłumaczy to na "10 miliardów neuronów i 100 bilionów synaps" i tu fajnie, że odrobił lekcje, good job
mało kiedy ktoś wie ocb w angielskojęzycznych bilionach i trilionach a tu pozytywne zaskoczenie ))
pozdrawiam
Jak tak dalej będzie to moze ale oby nie dnia sądu z terminatora xD