Czy w przyszłości, oprócz prognozy pogody i alertów o nadchodzących burzach, codziennie dostępna będzie prognoza informująca o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstw w danym rejonie?
Być może tak się stanie, a jednym z pierwszych miejsc będzie amerykańskie Santa Cruz. Realizowany jest tam specyficzny eksperyment polegający na wykorzystaniu komputerowego systemu do oszacowania gdzie i kiedy może zostać popełnione przestępstwo.
Zapewne od razu pamięć przywodzi nam na myśl film Raport Mniejszości. Jednak w przeciwieństwie do tej fikcyjnej opowieści, policja nie polega na jasnowidzach. Tutaj wykorzystywane są wyspecjalizowane algorytmy, podobne do tych stosowanych przez sejsmologów do oceny miejsca wystąpienia wstrząsów wtórnych. Procedury zostały oczywiście dostosowane do potrzeb kryminalistyki.
Źródłem danych wejściowych dla komputerowego jasnowidza są przepastne bazy danych policji z Santa Cruz. Obecnie system służy do określania miejsc o zwiększonym ryzyku wystąpienia włamań do domów i samochodów oraz kradzieży pojazdów. Wykorzystuje on informacje o wcześniej popełnionych wykroczeniach.
Podobne jak w Santa Cruz programy realizowane są też w innych miastach w USA, np. w Chicago. Jednak kalifornijski projekt w znacznie niższym stopniu, niż równolegle realizowane programy, angażuje zasoby ludzkie w procesie dokonywania oceny.
Do wdrożenia opisanego systemu przewidywania przestępstw zmusiły policję z Santa Cruz realia - 30% wyższa liczba wykroczeń i o 20% mniej policjantów niż dziesięć lat temu. Jak na razie pracownicy policji są zadowoleni z efektów.
Więcej o inteligentnych systemach komputerowych:
- Acer: superkomputer do symulowania katastrof
- Realistyczna mapa 3D - aktualizowana na żywo
- Technologie z teleturnieju w służbie zdrowia
- Szybsze procesory za cenę omylności
Źródło: New York Times
Komentarze
18lol
Komputer wylicza miejsca gdzie bardziej prawdopodobne jest wystapienie przestepstwa i palarze sie tam czesciej bujaja. Nikt tu nie uzywa algorytmu
if "kolor"= "czarny"
then ( aresztuj)
@drachenfeles: Nie oceniaj jeśli nie wiesz czy jest skuteczne. Na końcu newsa jest wyraźnie napisane, że są zadowoleni z efektów więc system jest skuteczny. Samo wdrożenie nie jest bzdurą skoro próbują coś zrobić żeby zmniejszyć przestępczość.
"Jak na razie pracownicy policji są zadowoleni z efektów."
@jewgienij:
Kolejny as. Gdzie masz napisane, że wchodzą do kogoś na chatę? Czytaj ze zrozumieniem. Czy sejsmolodzy, którzy używają PODOBNYCH algorytmów od razu ewakuują przewidywane przez komputer miejsce wystąpienia wstrząsów wtórnych? Wątpliwe... ewakuacje wielu miast nie miałyby końca. Obserwują takie miejsce uważniej poprzez satelity, czujniki, itp. itd.....
Jedyna osoba, która chyba czytać umie tutaj, to Maxdamage. Później redaktorów serwisu oczerniacie o pisanie bzdur albo sobie wyrabiacie fałszywą opinie na temat np. danego produktu, bo przez lenistwo (niedoczytanie newsa) albo przez brak zrozumienia przeczytanego tekstu kompletnie nie kumacie o co chodzi.