Na konferencji IBM Impact 2014 poznamy nowe innowacyjne rozwiązania, które powstały w konsorcjum OpenPOWER.
Między 27 kwietnia a 1 maja w Las Vegas odbędzie się międzynarodowa konferencja IBM Impact 2014, na której konsorcjum OpenPOWER przedstawi nowe zastosowania technologii IBM POWER. Nowe rozwiązania mają za zadanie rozwiązywać ważne problemy dotyczące obsługi danych wielkoskalowych (Big Data), systemów chmury oraz aplikacji w nowoczesnych centrach danych.
OpenPOWER to konsorcjum, którego plany powołania ogłosiły firmy IBM, Google, Mellanox, Nvidia i Tyan w ubiegłym roku. Do tego czasu OpenPOWER zyskało nowych partnerów, w tym Samsung Electronics, Micron, czy też centrum naukowo-badawcze Forschungszentrum Jülich, które dołączyło 23 kwietnia. OpenPOWER to otwarte konsorcjum, co oznacza, że mogą do niego przystępować wszystkie podmioty zainteresowane rozwojem centrów danych kolejnej generacji. Kiedy powstawało OpenPOWER, inicjatywa spotkała się z pozytywnym przyjęciem dostawców centrów danych, którzy wierzą, że przyczyni się ona do powstania nowoczesnych rozwiązań wchodzących w skład systemów obliczeniowych przetwarzających dane dużo szybciej, niż ma to miejsce obecnie.
Na szczycie Open Innovation Summit, który odbył się 23 kwietnia, OpenPOWER zaprezentowało m.in. pierwszą referencyjną konstrukcję serwera opracowaną przez Tyan, która pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego opracowanego przez IBM, Goole i Canonical. Rozwiązania programowe zastosowane w tej konstrukcji zostały zaprojektowane z myślą o łatwym wdrożeniu w środowiskach hybrydowych. Firma IBM informuje, że systemy wykorzystujące sprzęt i oprogramowanie OpenPOWER zostaną wdrożone w usłudze Softlayer jeszcze w tym roku.
Czego powinniśmy się spodziewać na konferencji IBM Impact 2014? Demonstracje wczesnych, lecz funkcjonujących wersji nowych rozwiązań, do których należeć będzie Mellanox RDMA wykorzystujący architekturę POWER. Technologia RDMA zapewnia dziesięciokrotnie większą przepustowość i dziesięciokrotnie niższe opóźnienia w aplikacjach wykorzystujących funkcję Key Value Store. Te wyniki ulegną dalszej poprawie w miarę rozwoju możliwości technologii IBM POWER8.
Ponadto firma Nvidia wprowadza obsługę architektury CUDA w swoich procesorach GPU pracujących pod kontrolą procesorów centralnych IBM Power. Obydwie firmy przedstawią również pierwszą strukturę obsługi akceleratorów graficznych dla języka Java, dzięki której aplikacje Hadoop Analytics stały się wydajniejsze o rząd wielkości w porównaniu z wersjami oprogramowania korzystającymi wyłącznie z procesorów centralnych. Firma Nvidia udostępni też członkom OpenPOWER swoją technologię NVLink na zasadach licencji.
Z kolei firmy Micron, Samsung Electronics i SK Hynix zamierzają wspierać fundację OpenPOWER, dostarczając pamięci oraz elementy pamięci masowych do otwartych ekosystemów.
Źródło: Nvidia, OpenPOWER, Mellanox
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!