Procesory

Intel szykuje dużą rewolucję w procesorach dla PC-tów. Będą też nowe płyty główne

przeczytasz w 1 min.

Nadchodzi wyczekiwana rewolucja! Intel przygotowuje całkowicie nową konstrukcję procesora, która może mocno namieszać w komputerach stacjonarnych.

Coraz większymi krokami zbliża się premiera procesorów Intel Comet Lake, które jednak będą tylko ewolucją obecnych modeli Coffee Lake. Wyczekiwaną rewolucję mogą przynieść układy Alder Lake. W sieci pojawiły się pierwsze przecieki o specyfikacji nowych jednostek.

Spora rewolucja w procesorach Intela

Nowe procesory miałyby bazować na hybrydowej konstrukcji – w jednym układzie znalazłoby się 16 rdzeni, z czego 8 byłoby wydajniejszych, a kolejne 8 słabszych (w planach są też wersje wyposażone tylko w 6 wydajniejszych rdzeni). Spekuluje się o rdzeniach Golden Cove + Gracemont i 10- lub 7-nanometrowej litografii.

Intel Alder Lake-S

Teoretycznie takie rozwiązanie pozwoliłoby lepiej zoptymalizować pobór mocy w zależności od zastosowania sprzętu. W praktyce może być różnie – wiemy, że standardowe wersje procesorów miałyby się cechować współczynnikiem TDP na poziomie 80 W, ale w modelach dla entuzjastów byłoby to 125 W lub nawet 150 W.

Co warto podkreślić, hybrydowa konstrukcja procesora nie jest niczym nowym. Podobne rozwiązanie już teraz jest stosowane w układach dla smartfonów i niebawem pojawi się w modelach Intel Lakefield dla laptopów. Nowością byłoby wprowadzenie jej do komputerów stacjonarnych.

Nowe procesory to i nowe płyty główne

Zła informacja jest taka, że procesory Alder Lake będą wymagać nowych płyt głównych z podstawką LGA 1700. Nowa platforma zaoferuje obsługę PCI-Express 4.0. Być może doczekamy się też wsparcia dla pamięci DDR5 RAM.

Kiedy nastąpi premiera nowych procesorów? W tym roku zadebiutują modele Comet Lake, w przyszłym Rocket Lake, więc na generację Alder Lake będziemy musieli poczekać pewnie do 2022 roku (jak nie dłużej).

Źródło: PTT, VideoCardz

Zobacz inne newsy o procesorach:

Komentarze

51
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Ciekawski_
    22
    Intel wprowadza nową podstawkę dla kolejnej iteracji Skylake. A to ci niespodzianka! ;)
    Oni chyba nadal czują się zbyt pewnie.
    • avatar
      Ghola
      18
      Rewolucja to by była gdyby:
      - Intel podał faktyczne TDP dla CPU włącznie z opcją Boost a nie bez
      - Wydali by CPU bez konieczności wydawania kolejnej podstawki
      - CPU byłby teraz i z zaskoczenia
      - byłby w konkurencyjnej cenie
      - nie miałby luk bezpieczeństwa

      A tak to są tylko drgawki po kopaniu przez AMD ;)
      • avatar
        Fishrman
        15
        "[...] będziemy musieli poczekać pewnie do 2022 roku" .... A do tego czasu znajdą 10 kolejnych luk .... Długo też każą sobie czekać na PCIexpress 4.0
        • avatar
          Kapitan Nocz
          14
          na moje oko Intel szykuje się do kolejnego strzału w stopę, bo niech mi ktoś wyjaśni do czego miało by służyć w 16rdzeniowym procesorze te aż 8 "słabych" rdzeni? Mniej wymagające gry, taki powiedzmy niedzielny rendering, bitcoiny liczone w tle..? Może moje myślenie jest nie celne i nie widze ukrytego sensu, ale jakie zadanie wymaga angażowania aż 8 rdzeni i pozycjonowane będzie jako to mało ważne? Szkoda chyba czasu i pieniędzy, w cenie prądu to się pewnie nigdy nie zwróci bo ceny 8 rdzeni od Intela to pułap 2tys a wydajność praktycznie nie wzrośnie z uwagi na podwojenie rdzeni, które nie będą pracować równocześnie. Za to cena na pewno pójdzie w górę z racji tego, że to jednak 16 rdzeni :D
          • avatar
            Eryk333
            11
            Intel niech się wa....i na ryj AMD technologicznie go je byłem za Intelem bo mi pasował teraz każe sobie czekać do 2022 roku chyba ich pogieło RIP po całości.
            • avatar
              piccardo
              9
              "Spora rewolucja" no i gdzie ona? Czytam ten artykuł i NIC ale to zupełnie NIC nie widzę co by wskazywało na jakąkolwiek rewolucję...
              • avatar
                Mar3k
                7
                "Intel szykuje dużą rewolucję w procesorach dla PC-tów. Będą też nowe płyty główne". Czy coś mnie omineło w przeciągu ostatnich 6 - 7 lat?
                • avatar
                  BariGT
                  6
                  Nawet do konkurowania z obecnymi Ryzenami Intel potrzebuje 16 mocnych rdzeni, dlatego doklejenie o 9900K 8C ze scinków to raczej akt desperacji a nie "rewolucja"
                  • avatar
                    Bywalec2
                    4
                    Rewolucja by była jakby procesory przyspieszyły 1000 krotnie. Tak samo jak była rewolucja przy przejściu z komputerów klapkowych na lampowe oraz z lampowych na tranzystory.
                    • avatar
                      Ciekawski_
                      4
                      @Kapitan Nocz
                      Sam sobie odpowiedziałeś. Właśnie chodzi o to, że to będzie sprzedawane jako 16 rdzeni. Marketingowo będzie to świetnie wyglądać. AMD ma 16 rdzeniowe CPU i my też. A do tego nasz CPU pobiera mniej prądu. Zwłaszcza w spoczynku. Nie dość, że 16 rdzeni, to jeszcze eko. Marketingowo to strzał w 10kę. "Procesor Intel 16 rdzeni, grafika Gforce, dysk 1000" i hit marketów murowany. Oczywiście nikt ogarnięty nawet na te CPU nie spojrzy. Ale obawiam się, że jest nas mniejszość.
                      • avatar
                        Warmonger
                        4
                        Czy jest w ofercie jakiś season pass na te płyty główne? Np. jeśli kupujesz nowy procesor Intela 3 razy w roku, pasującą płytę dostajesz za darmo?
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          2
                          Taki sposób może faktycznie w pewnym stopniu podnieść uzysk z wafla, lecz do poziomu uzysku jaki daje zastosowanie chiplet-ów i magistrali InfinityFabric jeszcze długa droga.
                          Swoją drogą WTF? big.LITTLE w desktop-ach X86 0_o?
                          • avatar
                            losiaczek1
                            2
                            Od pewnego czasu jedyny postęp w przypadku Intela polega na wydawaniu nowych podstawek pod procesor. Ponieważ same CPU prawie w ogolę się od siebie nie różnią.
                            • avatar
                              saser
                              1
                              A niech kombinują. Moze przy okazji coś ciekawego wymyślą. Nikt od razu nie musi tego kupować. Niezalazne testy zweryfikują ich pomysły.
                              • avatar
                                AMDK11
                                1
                                Pomijając kwestię czy ta plotka jest w jakimkolwiek stopniu prawdą to i tak nie mamy pełnego obrazu jak Intel to zaimplementuje. Póki co to tylko ogólniki.

                                Rdzeń x86 GoldenCove ma przynieś bardzo duży wzrost IPC względem SunnyCove-WillowCove. GoldenCove ma być bardzo szeroki z 6 lub 8 dekoderami x86 i przetwarzać 800 instrukcji w locie (Skylake 5 dekoderów x86 i 225 instrukcji, SunnyCove i WillowCove 5 dekoderów x86 i 352 instrukcje).

                                Natomiast IPC rdzenia x86 Gracemont prawdopodobnie będzie między rdzeniami Skylake a SunnyCove.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  1
                                  wiedziałem że intel nie zawiedzie. nowa podstawka. mniam :D
                                  nie kupię tego, ale się ucieszę jak wprowadzą. bo jeśli wprowadzą, to AMD ma prostą drogę by w swoim chiplecie trochę pomieszać różne rdzenie ze sobą. wszystko jest gotowe :)
                                  • avatar
                                    bullseye
                                    1
                                    To może inaczej wyjaśnię głupotę zmiany podstawki co pół roku na moim przykładzie ze Skylake:
                                    miałem starocie Phenoma 2 więc przyszła pora na zmianę, uradowany wziąłem 6600k bo nic więcej na ten czas mi nie było potrzeba. Rok przebalowałem na tym sprzęcie i zacząłem obrabiać filmy, więc zaczął być potrzebny szybszy procesor. I co ? Jedyna opcja to 6700K który to nie był nie wiadomo jak szybszy. Została mi zmiana płyty, procesora, chłodzenia. Ile elektro-śmieci to wygenerowało i jaki koszt dla mnie ? Czego moglo mi brakować w starej, rocznej płycie że miałbym kupić nową ? Niczego.
                                    Więc Intel stanowczo nie.
                                    • avatar
                                      Chiny_X
                                      0
                                      Jak by mogli to podstawkę zmienialiby kilka razy na generacje procesora.
                                      • avatar
                                        LukisNysa
                                        -2
                                        Szczerze już dawno o tym myślałem czemu tak nie robią z prockami do laptopów zamiast robić jakieś ujowe wersje U... Jak wejdzie to też do stacjonarek to czemu nie, siedzimy na internecie oglądamy sobie jakieś filmy to po co używać standardowego rdzenia jak można jakiegoś bardziej energooszczędnego :)
                                        • avatar
                                          Gatts-25
                                          -5
                                          W końcu porządny produkt od Intela tylko żeby nie kazali za długo na niego czekać.Już myślałem , że jest źle z Intelem ale to moje złudzenie.To musi mieć branie bo to Intel czyli firma z przeszłością wymyśliła.

                                          Witaj!

                                          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                          Połącz konto już teraz.

                                          Zaloguj przez 1Login