Intel szykuje dużą rewolucję w procesorach dla PC-tów. Będą też nowe płyty główne
Nadchodzi wyczekiwana rewolucja! Intel przygotowuje całkowicie nową konstrukcję procesora, która może mocno namieszać w komputerach stacjonarnych.
Coraz większymi krokami zbliża się premiera procesorów Intel Comet Lake, które jednak będą tylko ewolucją obecnych modeli Coffee Lake. Wyczekiwaną rewolucję mogą przynieść układy Alder Lake. W sieci pojawiły się pierwsze przecieki o specyfikacji nowych jednostek.
Spora rewolucja w procesorach Intela
Nowe procesory miałyby bazować na hybrydowej konstrukcji – w jednym układzie znalazłoby się 16 rdzeni, z czego 8 byłoby wydajniejszych, a kolejne 8 słabszych (w planach są też wersje wyposażone tylko w 6 wydajniejszych rdzeni). Spekuluje się o rdzeniach Golden Cove + Gracemont i 10- lub 7-nanometrowej litografii.
Teoretycznie takie rozwiązanie pozwoliłoby lepiej zoptymalizować pobór mocy w zależności od zastosowania sprzętu. W praktyce może być różnie – wiemy, że standardowe wersje procesorów miałyby się cechować współczynnikiem TDP na poziomie 80 W, ale w modelach dla entuzjastów byłoby to 125 W lub nawet 150 W.
Co warto podkreślić, hybrydowa konstrukcja procesora nie jest niczym nowym. Podobne rozwiązanie już teraz jest stosowane w układach dla smartfonów i niebawem pojawi się w modelach Intel Lakefield dla laptopów. Nowością byłoby wprowadzenie jej do komputerów stacjonarnych.
Nowe procesory to i nowe płyty główne
Zła informacja jest taka, że procesory Alder Lake będą wymagać nowych płyt głównych z podstawką LGA 1700. Nowa platforma zaoferuje obsługę PCI-Express 4.0. Być może doczekamy się też wsparcia dla pamięci DDR5 RAM.
Kiedy nastąpi premiera nowych procesorów? W tym roku zadebiutują modele Comet Lake, w przyszłym Rocket Lake, więc na generację Alder Lake będziemy musieli poczekać pewnie do 2022 roku (jak nie dłużej).
Źródło: PTT, VideoCardz
Zobacz inne newsy o procesorach:
- Luka bezpieczeństwa w procesorach AMD - producent uspokaja, ale naukowcy są innego zdania
- Sztuczna inteligencja może być oszczędniejsza dzięki odkryciu amerykańskich naukowców
- Wykryto lukę bezpieczeństwa w procesorach AMD - problem dotyczy też nowych Ryzenów
Komentarze
51Oni chyba nadal czują się zbyt pewnie.
- Intel podał faktyczne TDP dla CPU włącznie z opcją Boost a nie bez
- Wydali by CPU bez konieczności wydawania kolejnej podstawki
- CPU byłby teraz i z zaskoczenia
- byłby w konkurencyjnej cenie
- nie miałby luk bezpieczeństwa
A tak to są tylko drgawki po kopaniu przez AMD ;)
Sam sobie odpowiedziałeś. Właśnie chodzi o to, że to będzie sprzedawane jako 16 rdzeni. Marketingowo będzie to świetnie wyglądać. AMD ma 16 rdzeniowe CPU i my też. A do tego nasz CPU pobiera mniej prądu. Zwłaszcza w spoczynku. Nie dość, że 16 rdzeni, to jeszcze eko. Marketingowo to strzał w 10kę. "Procesor Intel 16 rdzeni, grafika Gforce, dysk 1000" i hit marketów murowany. Oczywiście nikt ogarnięty nawet na te CPU nie spojrzy. Ale obawiam się, że jest nas mniejszość.
Swoją drogą WTF? big.LITTLE w desktop-ach X86 0_o?
Rdzeń x86 GoldenCove ma przynieś bardzo duży wzrost IPC względem SunnyCove-WillowCove. GoldenCove ma być bardzo szeroki z 6 lub 8 dekoderami x86 i przetwarzać 800 instrukcji w locie (Skylake 5 dekoderów x86 i 225 instrukcji, SunnyCove i WillowCove 5 dekoderów x86 i 352 instrukcje).
Natomiast IPC rdzenia x86 Gracemont prawdopodobnie będzie między rdzeniami Skylake a SunnyCove.
nie kupię tego, ale się ucieszę jak wprowadzą. bo jeśli wprowadzą, to AMD ma prostą drogę by w swoim chiplecie trochę pomieszać różne rdzenie ze sobą. wszystko jest gotowe :)
miałem starocie Phenoma 2 więc przyszła pora na zmianę, uradowany wziąłem 6600k bo nic więcej na ten czas mi nie było potrzeba. Rok przebalowałem na tym sprzęcie i zacząłem obrabiać filmy, więc zaczął być potrzebny szybszy procesor. I co ? Jedyna opcja to 6700K który to nie był nie wiadomo jak szybszy. Została mi zmiana płyty, procesora, chłodzenia. Ile elektro-śmieci to wygenerowało i jaki koszt dla mnie ? Czego moglo mi brakować w starej, rocznej płycie że miałbym kupić nową ? Niczego.
Więc Intel stanowczo nie.