Intel zapowiada karty graficzne Arc - wiemy czym będzie chciał pokonać Nvidię i AMD
Czekacie na karty graficzne Intel Arc? Co prawda premiera nowych konstrukcji jeszcze przed nami, ale producent uchylił rąbka tajemnicy na temat budowy układów. Czym producent chce konkurować z Nvidią i AMD?
- Intel ujawnił szczegóły dotyczące budowy układów graficznych Arc "Alchemyst" - pierwszych modeli zaprojektowanych typowo z myślą o graczach i twórcach treści
- Architektura Alchemyst (Xe HPG) zaoferuje wsparcie dla DirectX 12 Ultimate, a także sprzętową obsługę technologii ray tracing i skalowania obrazu (Xe SS)
- Pierwsze karty graficzne Intel Arc zadebiutują w pierwszym kwartale 2022 roku. W planach są kolejne generacje układów o jeszcze lepszej wydajności
Karty Intel Arc mają stanowić konkurencję dla gamingowych modeli Nvidia GeForce i AMD Radeon. Spodziewamy się wydajnych kart, które pozwolą na komfortową rozgrywkę w nowszych grach - kluczowa ma być tutaj konstrukcja układów, w której znajdziemy kilka ciekawych rozwiązań technologicznych. Szczegóły na temat budowy układów ujawniono na konferencji Intel Architecture Day 2021.
Intel Arc – co nowego w kartach graficznych Xe HPG?
Modele Intel Arc będą bazować na mikroarchitekturze Xe HPG, która została zoptymalizowana pod kątem kart graficznych do grania i tworzenia treści – konstrukcja łączy najważniejsze cechy mikroarchitektur Xe LP, Xe HP i Xe HPC. Co ważne, za produkcję układów ma odpowiadać firma TSMC (zostanie tutaj wykorzystana nowa litografia TSMC N6).
Jako pierwsze na rynku pojawią się układy graficzne z rodziny Alchemyst (wcześniej znane pod nazwą DG2). Jednostki będą w pełni zgodne z interfejsem DirectX 12 Ultimate, a przy tym zaoferuje wsparcie dla technologii DirectX Raytracing (DXR) i Vulkan Ray Tracing. Bardzo ważną kwestią ma być optymalizacja oprogramowania (niebiescy deklarują ścisłą współpracę z programistami).
Układ Alchemyst składa się maksymalnie z ośmiu bloków obliczeniowych. Każdy blok obliczeniowy natomiast wykorzystuje 4 rdzenie nowej generacji (tzw. Xe Core) – każda konstrukcja oferuje 16 jednostek vector engines i 16 jednostek matrix engines (nazwanych jako XMX – Xe Matrix eXtensions).
Intel XeSS – odpowiedź na Nvidia DLSS
Jedną z kluczowych funkcji układów Intel Arc „Alchemyst” jest technologia XeSS (Xe Super Sampling) - innowacyjna metoda skalowania obrazu, która ma zapewniać lepszą wydajność kart i wysoką wierność animacji. Co ważne, technologia wykorzystuje sprzętowe jednostki odpowiedzialne za głębokie uczenie (podobnie jak w przypadku konkurencyjnego rozwiązania Nvidia DLSS).
Rozwiązanie oparte na sieciach neuronowych ma oferować nawet 2-krotny wzrost wydajności. Co ważne, uzyskana animacja ma być zbliżona jakością do natywnego obrazu w wysokiej rozdzielczości.
Producent jeszcze nie ujawnił szczegółów na temat wykorzystania funkcji XeSS (podobno jest tutaj zaangażowanych kilku twórców gier). Pakiet programistyczny (SDK) dla niezależnych dostawców oprogramowania będzie dostępny jeszcze w tym miesiącu. Wersja wykorzystująca zestaw instrukcji DP4a ma być dostępna jeszcze w tym roku.
Wydajność karty graficznej Intel Arc „Alchemyst”
Co prawda na dokładne testy wydajności przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale niedawno Intel pochwalił się możliwościami przedprodukcyjnej wersji jednego z układów Alchemyst – pozwolił on na odpalenie nowszych gier.
Podczas konferencji Intel Architecture Day 2021 producent poznaliśmy dokładniejsze dane na temat osiągów układu Xe HPG.
Dzięki zastosowaniu nowej architektury, niższego procesu technologicznego i optymalizacji po stronie oprogramowania, nowy układ oferuje 1,5-krotny wzrost częstotliwości i 1,5-krotny wzrost efektowności energetycznej względem mikroarchitektury Xe LP (chodzi o zintegrowane układy graficzne). Robi wrażenie!
Kiedy premiera kart graficznych Intel Arc?
Niestety, musimy uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze karty graficzne Intel Arc – układy Alchemyst na bazie architektury Xe HPG mają zadebiutować dopiero w pierwszym kwartale 2022 roku (w planach jest kilka modeli – będą to zarówno wersjae dla komputerów stacjonarnych, jak i laptopów).
Wiemy, że to dopiero początek planów producenta i już pracuje on nad kolejnymi generacjami kart. W planach są serie Battlemage (Xe2 HPG), Celestial (Xe3 HPG) i Druid (Xe HPG kolejnej generacji), które mają przynieść poprawę osiągów.
Źródło: Intel
Komentarze
18Jestem sceptyczny wobec zapowiedzi. Z pewnością zaczną od najniższego segmentu rynku.
Ale konkurencji nigdy dość.
OPIE!!! Litości.
Nie trzymaj nas w niepewności i powiedz ile wyciągnął fps ...
Wszystko zależy od wyceny tych układów - jeśli Intel dostarczy na rynek duże ilości tych kart i będą one wycenione poniżej odpowiedników nVidii i AMD, to bez problemu zgarnie dla siebie ogromną część rynku. Wbrew pozorom bowiem ludzie nie chcą wyłącznie topowych kart, szukają też średniego i niskiego segmentu - a tam ceny też wywalone w kosmos.