Czy taki sprzęt nadaje się do zabawy?
Premiera mobilnych, 32-nanometrowych procesorów Intel Atom (platforma Cedar Trail) opóźniła się z powodu problemów z certyfikacją sterowników. Pomimo, że coraz więcej producentów wycofuje się z produkcji netbooków, w rękach użytkowników wciąż znajduje się sporo sprzętu wykorzystującej poprzednią generację Atomów.
Można się też na nie natknąć choćby w różnych promocjach, na przykład operatorów komórkowych. Netbooki wykorzystujące platformę Pine Trail (45-nm) mają skromne możliwości, zwłaszcza jeżeli wykorzystują wyłącznie zintegrowany z procesorem układ graficzny, nie posiłkując się zewnętrznymi grafikami jak choćby Nvidia ION.
Za pomocą takiego sprzętu możemy przeglądać internet, czy oglądać filmy, ale czy rozgrywka na tak skromnym układzie graficznym jest w ogóle możliwa? Sprawdziliśmy to za pomocą netbooka o następującej konfiguracji:
- Procesor: Intel Atom N455 1,66 GHz (1 rdzeń, 2 wątki)
- RAM: 2 GB
- Układ graficzny: Intel GMA 3150 (zintegrowany z procesorem)
- System: Windows 7 Starter SP1 32-bit
Na początek sięgnęliśmy po klasyki RPG jak choćby Fallout, Planescape: Torment, Baldur's Gate, czy Arcanum. Produkcje te są dostępne w dystrybucji cyfrowej na takich portalach jak Good Old Games w bardzo niskich cenach.
Gry działały bez problemu i jest to znakomita okazja by przypomnieć sobie, bądź zapoznać się z czasami świetności gier cRPG.
klasyki cRPG: Arcanum i Lionheart
Następnie sprawdziliśmy w działaniu kilka gier indie, jak choćby World of Goo, czy Plants vs Zombies. Nie omieszkaliśmy także przetestować takich pozycji jak Machinarium, czy Football Manager 2012. Wszystkie tytuły były jak najbardziej grywalne. Wymienione przez nas pozycje są dostępne w dystrybucji cyfrowej na platformie Steam, a producent udostępnił ich wersje demonstracyjne - naprawdę warto je wypróbować. Gry 2D w wielu przypadkach działają bezproblemowo, chociaż nie należy się spodziewać, że w każdym przypadku niewielkie możliwości obliczeniowe sprzętu pozwolą na w pełni płynną zabawę.
Gry 3D stanowią dla układu Intel GMA 3150 poważne wyzwanie i zwykle ich wymagania przekraczają możliwości tego układu. Na pierwszy ogień poszedł powszechnie znany Minecraft. Przy minimalnych ustawieniach graficznych udało nam się zmusić grę do działania ze średnią prędkością 16 klatek na sekundę. Wahania w szybkości wyświetlania obrazu były duże – gra potrafiła działać z szybkością 30 klatek na sekundę, ale również zwolnić do 5 klatek na sekundę.
Następnie sięgnęliśmy po pierwszą część gry Portal. Przy minimalnych ustawieniach gra działała ze średnią prędkością 22 klatek na sekundę, maksymalnie sięgając 40 klatek na sekundę, ale w newralgicznych momentach prędkość działania spadała do kilku klatek na sekundę.
Ostatnią pozycją na naszej liście był Quake Live, czyli Quake w przeglądarce (grę można również uruchomić na pełnym ekranie). Przy domyślnych ustawieniach, gra „hulała” ze średnią prędkością 23 klatek na sekundę. FPS potrafił sięgnąć 50 klatek na sekundę, ale i spaść do kilkunastu klatek na sekundę.
Generalnie na Intel GMA 3150 da się grać w nieskomplikowane gry 3D, jednak przyjemność z rozgrywki jest niewielka. Osoby które muszą spędzić z netbookiem kilka godzin sam na sam (na przykład w pociągu), mogą jednak skorzystać z takiej alternatywy.
Trudno przypuszczać, aby opóźniona platforma Cedar Trail zaskoczyła nas pod względem wydajności zintegrowanych układów graficznych. Supremacja AMD w tym segmencie wydaje się być pewna.
Inne informacje dotyczące procesorów Intel Atom:
- Intel Atom Cedar Trail bez obsługi DirectX 10.1
- Wydajność układów Intel Atom Cedar Trail zmierzona
- Intel: 32 nm Atomy "Cedar Trail" w 4 kw. br
Źródło: informacja własna
Komentarze
30