O nadchodzących procesorach Intel Atom Cedar Trail, słyszeliśmy i czytaliśmy już wiele, a to nie tylko za sprawą zastosowanych w nich technologii, czy oferowanej wydajności ale również często przekładanej dacie premiery. Teraz jak się okazuje zastosowany w procesorach Atom układ graficzny, niespodziewanie stracił obsługę DirectX 10.1, lecz być może tylko na pewien czas.
Nowa generacja procesorów Intel Atom, nazwana Cedar Trail będzie wytwarzana w 32 nanometrowym procesie technologicznym. Nadchodząca generacja procesorów Atom na samym początku zapowiadała się niezbyt optymistycznie. Natomiast po przesunięciu premiery, Intel zapowiedział, iż procesory zrekompensują użytkownikom wydłużony czas oczekiwania.
Jednak jak się okazało prócz zapowiadanych technologii i nowości takich jak: dekodowanie przez IGP materiału wideo HD z wykorzystaniem MPEG2, VC1, AVC, H.264, niespodziewanie z obsługi wypadł interfejs programowania DirectX 10.1.
Oczywiście układ graficzny montowany w procesorach Atom nie stracił całkowicie obsługi interfejsu programowania, a jedynie niespodziewanie wersję 10.1 zastąpiła starsza dziewiąta generacja. Niestety obecnie nie wiadomo, co jest przyczyną tej zmiany, Intel wciąż na ten temat milczy. Natomiast zapowiadany układ graficzny co prawda przyniesie oczekiwany wzrost wydajności, lecz jak widać odbędzie się kosztem obsługi i tak już nie najnowszej wersji bibliotek DirectX 10.1.
Choć jak informuje serwis extremetech, firma Intel z uwagi na zmianę tradycyjnego układu graficznego na PowerVR SGX545 - stosowanego w procesorach ARM, ma problem ze sterownikami pozwalającymi wykorzystać wspomniany interfejs programowania. Mówi się, że obsługa DX10.1 będzie, lecz w późniejszym czasie i początkowo jedynie dla systemów Windows 7 w wersji 32 bitowej, natomiast na wsparcie dla 64-bitowego Windows 7 przyjdzie jeszcze poczekać. Podobno nowe IGP rodzi wiele utrudnień i przeszkód - więc taki scenariusz może być wielce prawdopodobny, lecz czy okaże się on prawdziwy? Osobiście nie miał bym nic przeciwko, aby procesory Atom ostatecznie otrzymały obsługę DirectX 10.1.
Wracając jednak do samych procesorów, mają one trafić na rynek w dwóch wersjach: wersji N - przeznaczonej dla urządzeń przenośnych typu netbooki, a reprezentantami tej serii będą układy N2600 i N2800. Natomiast do zastosowań desktopowych oddelegowano serię D - której docelowym zastosowaniem mają być nettopy, miniPC oraz komputery typu HTPC. Do tej serii trafią dwa układy D2700 i D2500.
Układy będą pracowały w tandemie z niemalże już archaicznym chipsetem NM10, z którym współpracowały dwie poprzednie generacje procesorów Atom. Procesory Intel Atom Cedar Trail trafią ostatecznie do sprzedaży w grudniu, natomiast ich cena w wersji mobilnej będzie się wahała od 42 do 47 dolarów. Niestety z obecnych wiadomości wydaje się, że procesory Intel Atom wciąż nie będą mogły stanowić realnego wydajnościowego zagrożenia dla szturmem zdobywających popularność układów z platformy AMD Brazos.
Więcej o firmie Intel i jej produktach:
- Intel i McAfee pracują nad antywirusem w procesorze
- Zmodyfikowany Android dla procesorów Intel Atom
- IDF: Intel prezentuje procesory Sandy Bridge-E
- Intel ma w planach wydanie procesora Core i7 2700k
- Intel opóźnia Ivy Bridge i anuluje 22nm w Fab 24
Źródło: extremetech, Fudzilla
Komentarze
36