Intel Cascade Lake AP: 48 rdzeni i 12-kanałowy RAM [AKT. porównanie wydajności do Epyc]
Nowe procesory mają zaoferować bezkonkurencyjną wydajność w segmencie profesjonalnym. Problem w tym, że konkurencja też szykuje coś specjalnego.
Wyścig zbrojeń w segmencie serwerowym nabiera tempa. Firma Intel zapowiedziała właśnie procesory Xeon Scalable z nowej generacji Cascade Lake AP, które mają konkurować z modelami AMD Epyc 2 z generacji Rome (Zen 2).
Pierwsze zaskoczenie to specyfikacja jednostek, bo modele Cascade Lake Advanced Performance mają dysponować nawet 48 rdzeniami i 12-kanałowym kontrolerem pamięci RAM. Gdyby tego było mało, procesory będzie można połączyć w konfiguracje dwuprocesorowe. Producent chwali się, że nowe konstrukcje pozwolą zaoferować bezkonkurencyjną wydajność w segmencie wysokowydajnych obliczeń, chmur i sztucznej inteligencji.
Według ujawnionych materiałów, podwójna konfiguracja CSL-AP będzie 3,4-krotnie wydajniejsza w teście linpack i 1,3-krotnie w teście Stream Triad względem konkurencyjnej konfiguracji z dwoma modelami Epyc 7601 (64 rdzenie/64 wątki – testy przeprowadzono przy wyłączonym SMT). W porównaniu do dwóch modeli Xeon Platinum 8180 (56 rdzeni/56 wątków – testy przeprowadzono z wyłączonym HT) wzrost wydajności ma być nawet 17-krotny.
Warto jednak zauważyć, że modele Cascade Lake AP tak naprawdę mają wykorzystywać dwa połączone jądra krzemowa z 24 rdzeniami i 6-kanałowym kontrolerem pamięci RAM (decyzja wydaje się dosyć zaskakująca, bo jeszcze niedawno producent wyśmiewał łączoną strukturę w konkurencyjnych modelach AMD Epyc). Rdzenie połączono tutaj za pomocą struktury Mesh, a obydwa jądra komunikują się za pomocą magistrali UPI (Ultra Path Interconnect).
Premiera procesorów Cascade Lake Advanced Performance została zaplanowana na przyszły rok, ale szczegóły na temat dostępności jednostek nie zostały ujawnione. Nie wiadomo też z jakiej podstawki i płyt głównych będą korzystać nowe układy (możemy tutaj być prawie pewni wprowadzenia nowej platformy).
Aktualizacja 12.11.2018 10:30
Intel ujawnił kolejne porównania wydajności względem konkurencyjnej platformy. Jaką przewagę zaoferuje nowy Cascade Lake AP nad dwoma układami AMD Epyc 7601?
- Linpack (algebra liniowa) - do 3,4x
- Stream Triad (przepustowość pamięci) - do 1,3x
- MILC (chromodynamika kwantowa) - do 1,5x
- WRF (prognozowanie pogody) - do 1,6x
- OpenFOAM (obliczenia dynamiki płynów) - do 1,6x
- NAMD (APOA1) (dynamika molekularna) - do 2,1x
- YASK (ISO 3DFD) (wysokowydajne obliczenia) - do 3,1x
Wzrost wydajności wygląda konkretnie. Warto jednak mieć na uwadze, że AMD niedawno zapowiedziało nową generację procesorów Epyc, które mają zaoferować 2-krotnie lepsze osiągi - w takiej sytuacji przewaga Intela nie wydaje się już taka pewna.
Źródło: ComputerBase, AnandTech
Komentarze
29A tak przy okazji. Jeszcze niedawno Intel wyśmiewał "sklejki" a teraz uznaje je za "TopEnd" swojej oferty. Ciekawe czy ktoś jeszcze w branży, bierze na poważnie to co mówią przedstawiciele tej firmy?
Kto to napisał? Skąd ja to znam?
Aha, to Intel napisał 1,5 roku temu o prockach AMD Epyc...
cytat z testu z 2005r
"Zauważcie, że najdroższy dwurdzeniowy Pentium D jest tańszy od najtańszego dwurdzeniowego Athlon 64 X2 4200+ (537 dolarów przy zakupie 1000 sztuk). Jednocześnie, najtańszy Athlon 64 X2 jest dwukrotnie droższy od najtańszego Pentium D. Takiej sytuacji jeszcze na rynku nie było, że układy AMD są droższe od procesorów Intela!"
Tak, że czuję, że jak jeszcze trochę pożyję to takie roszady zdarzą się jeszcze kilka razy między tymi firmami.
Siedze na i7 4770K od 2013 i się zastanawiam czy dostałbym duży przyrost do gier przy wymianie na i7 9700K ewentualnie dorzucę te 700zł do i9 9900K
Jestem pełny podziwu bo Intel wie doskonale jak się skończy to starcie z Epyc 2 ale w końcu jest liderem rynku więc musi pokazać , że nawet w przegranej sprawie można próbować dokonać niemożliwego.
Jeżeli to prawda to mamy odpowiedź ile kanałów pamięci będzie obsługiwać Epyc 2 i wygląda na to byśmy mieli do czynienia z 16-kanałową obsługą pamięci przez jeden procesor serwerowy.Układa się to w całość i Threadripper zapowiada się być z 8-kanałową obsługą pamięci a Ryzen z 4-kanałową obsługą pamięci DDR4.
Intel w ten sposób ujawnia jak mocny będzie Epyc 2 więc 64r/128w jest teraz jak najbardziej możliwe.
Biorąc pod uwagę obecny procesor jaki posiadam to następne 4 lata i tak spędzi w mojej budzie ale obecnie to co dzieje się na rynku włącznie z cenami procesorów to jakis absurd.
Pierwszy raz się zaczęło, kiedy AMD wydało procesor dwurdzeniowy. Wtedy Intel też wydał dwurdzeniówkę, problem w tym że to były 2x procesory pod tą samą blachą, co gorsza połączone ze sobą przez FSB, czyli przez nóżki na obudowie :D
teraz robią coś podobnego. ciekawe w jaką podstawkę to wsadzą, czy im pinów wystarczy :)