Nowy procesor na 27-letnim systemie? Zwariowany pomysł z amerykańskiego forum
Nowe procesory Intela szczególnie dobrze działają na systemie Windows 11, który pozwala lepiej wykorzystać potencjał hybrydowej architektury. Co jednak powiedzielibyście na nowy procesor w starym komputerze? Taka konfiguracja też działa!
Składając nowy komputer do gier, często wybieramy konfigurację opartą o nowy procesor Intela 12. lub 13. generacji. Do tego oczywiście najnowszy system operacyjny Windows 11. Takie połączenie zapewnia optymalną pracę i jest racjonalnym wyborem większości użytkowników.
Zastanawialiście się kiedyś, czy nowe procesory Intela będą działać na starym systemie? Albo nawet bardzo starym?
Nowy procesor Intela działa z Windows NT
Jeden z użytkowników serwisu Reddit przeprowadził ciekawe doświadczenie. Sprawdził, czy nowe procesory Intela będą działać na starym systemie Windows NT 4.0. Warto tutaj dodać, że Windows NT 4.0 zadebiutował w lipcu 1996 roku, więc pewnie jest starszy od niektórych z naszych czytelników.
O_MORES w tym celu złożył konfigurację z procesorem Intel Core i3-13100F (wbrew informacjom powielanym w sieci, jest to model oparty na starszym jądrze Alder Lake), płytą główną ASUS Pro H610M-C D4, pamięciami Crucial Ballistix Elite DDR4 i kartą graficzną ATi Radeon X300. Do sprzętu podłączył stary dysk SanDisk ReadyCache SATA III z zainstalowanym systemem Windows NT 4.0.
Intel Core i3-13100F uruchomiony pod obsługą systemu Windows NT 4.0
Konfiguracja rzeczywiście działa. Co prawda ominięcie ekranu startowego wymagało zastosowania sterowników UniATA (Universal ATA), ale komputer się uruchomił i nawet można było na nim pograć. Zresztą zobaczcie sami:
Opisany przypadek to oczywiście ciekawostka z kategorii „da się”. Raczej nikt normalny nie będzie korzystał z nowych procesorów Intela na 27-letnim systemie Windows NT 4.0. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie tutaj Windows 11, który współpracuje z technologią Intel Thread Director, pozwalającej efektywnie zarządzać hybrydową architekturą rdzeni.
Źródło: Reddit @ O_MORES
Komentarze
13Tytuł jak zawsze z d... i w dodatku wychodzi na to, że redakcja nie rozróżnia komputera od systemu operacyjnego.
Porażka...
Obecnie ani Windows 11 (w sumie pewnie żaden) ani Linux 5.10 nie potrafią obsługiwać sensownie bigLITTLE. Utylizują rdzenie losowo jakby były to te same jądra.
Dochodzi do absurdu że laptop raz działa 10h a raz 2 bo netflix i messenger zjadają sobie rdzenie wydajne :D albo odpalania CADa po 5-6 razy żeby łaskawie system przypisał go do rdzenia wydajnego a nie energooszczędnego.
Kpina ma całej linii intela. Wiec raczej kupią go osoby jak ja, które nie zerknęły w specke ze w mobilnych są tylko dwa rdzenie (tak, w 2023r są dwa !) jak ja.
Poproszę o potwierdzenie tej tezy. Z tego co wiem, system Windows, nawet w wersji 11stej jest oparty na dość starym (mikro) jądrze, zaprojektowanym dawno temu. Zatem w jaki sposób pozwala ono "wykorzystać potencjał hybrydowej architektury. "?
Domyślam się, że odpowiedzi nie otrzymam, bo autorzy serwujący artykuły na wysokim, merytorycznym poziomie odnośnie sprzętu dawno tu nie pracują. Mamy tylko autorów od sensacji i ciekawostek.