Na co stać flagowego Ivy Bridge
W sieci pojawiły się nieoficjalne wyniki wydajności próbki inżynieryjnej procesora Core i7 3770K, a więc flagowego przedstawiciela układów Intel Ivy Bridge.
Pomimo faktu, iż na nową generację procesorów firmy Intel poczekamy do kwietnia przyszłego roku, to wiemy o nich już naprawdę dużo. Modele Ivy Bridge wykonane będą w 22-nanometrowym procesie technologicznym, wykorzystywać będą tranzystory 3D oraz charakteryzować się będą niskim współczynnikiem TDP.
Na początku pojawi się osiemnaście układów Core i5 i i7 przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych oraz trzy flagowe Core i7 dla laptopów, a miesiąc później „do akcji wkroczy” kolejne pięć konstrukcji mobilnych. Oficjalne informacje Intela mówią, iż procesory Ivy Bridge będą o kilka – kilkadziesiąt procent wydajniejsze od ich dotychczasowych odpowiedników, a więc układów Sandy Bridge.
Każdy bardziej obeznany w temacie wie, że testy zostały najprawdopodobniej dobrane przez producenta tak, aby jak najbardziej uwidocznić różnice między nowymi a starymi konstrukcjami. W sieci pojawiły się jednak pierwsze, nieoficjalne wyniki wydajności flagowego przedstawiciela serii Ivy Bridge, które zostały przeprowadzone w bardziej popularnych benchmarkach.
Testy zostały przeprowadzone na zaawansowanej próbce inżynieryjnej procesora Intel Core i7 3770K, który oferuje 4 rdzenie/ 8 wątków o taktowaniu 3,5 GHz, 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz zintegrowany układ graficzny HD 4000.
W benchmarku Cinebench R11.5 układ osiągnął 1,65 punkta w teście renderowania na jednym wątku oraz 7,52 punktów w teście renderowania na wszystkich wątkach. O ile pierwszy rezultat jest lepszy nawet od flagowego Core i7 3960X, to drugi jest trochę gorszy – plasuje się między Core i7 2600K, a Core i7 980X.
W kolejnym teście – w aplikacji Fritz Chess Benchmark – jeden wątek Core i7 3770K okazuje się o 5,51 razy wydajniejszy od Pentium III 1 GHz, natomiast wszystkie osiem wątków oferują wydajność 28,89 razy większą od tego układu. Osiągi te są porównywalne do Core i7 2600K.
Zdecydowanie najciekawiej prezentuje się wydajność zintegrowanego układu graficznego Intel HD 4000 w benchmarku 3DMark 2006. 6841 punktów można przyrównać do konkurencyjnego AMD A8 3850 z Radeonem HD 6550D, a więc obecnie najwydajniejszym, zintegrowanym układem graficznym na rynku.
Więcej o procesorach Intel Ivy Bridge:
- Intel Ivy Bridge: specyfikacja ośmiu procesorów mobilnych
- Intel Ivy Bridge i Sandy Bridge: porównanie wydajności procesorów
- Intel Ivy Bridge: 18 nowych procesorów w kwietniu
- Intel Ivy Bridge wydajniejszy od Sandy Bridge - o ile?
Źródło: ChipHell, TechPowerUp, NordicHardware
Komentarze
32Jeśli chodzi o flagowego IB to można było spodziewać się więcej, ale po 1. to tylko próbka inżynieryjna, a po 2. obsłuży PCI-E 3.0. Szkoda tylko, że ma daleko do SB-E.
I cały czas cztery rdzenie. Najwyższy czas, aby programy zaczęły wykorzystywać potencjał 6/8 rdzeni. Na dzień dzisiejszy jest bardzo dużo takiego oprogramowania (np. 7-zip Blender edytory wideo), ale to cały czas za mało i w większości to programy do zastosowań profesjonalnych. Jeśli autorzy oprogramowania nie zaczną optymalizować swoich programów dla 6/8 rdzeni (a nie robią tego bo "kto ma dzisiaj 6/8 rdzeniówkę), to producenci procesorów (mówię o prockach dla przeciętnego usera) nie zaczną produkować 6/8 rdzeniowych procków-bo "nic nie korzysta z 6/8 rdzeni". Koło się zamyka-ktoś musi zacząć, aby był jakikolwiek postęp.