Procesory

Intel Core i7 4930K: przedpremierowe testy wydajności, poboru mocy i podkręcania

przeczytasz w 2 min.

Chiński serwis ChinaDIY pochwalił się testami jednego z przedstawicieli nadchodzącej rodziny Ivy Bridge-E.

Intel Core i7 4930K ES procesor zdjęcie

Już na początku przyszłego miesiąca mają zadebiutować 22-nanometrowe procesory Intel Ivy Bridge-E, które na najwyższej półce wydajnościowej zastąpią modele Sandy Bridge-E. Całkiem niedawno poznaliśmy wyniki wydajności topowego przedstawiciela serii o oznaczeniu Core i7 4960X EE, natomiast tym razem chiński serwis ChinaDIY (znany również z wcześniejszych przecieków na temat podzespołów komputerowych) pochwalił się przedpremierowym testem trochę słabszego modelu.

Mowa tutaj oczywiście o procesorze Core i7 4930K, który został wyposażony w 6 rdzeni z technologią Hyper Threading (ma więc do dyspozycji 12 wątków) – standardowo pracują one z zegarem 3,4 GHz, lecz w trybie Turbo Boost 2.0 część z nich może przyspieszyć nawet do 3,9 GHz. Ponadto producent zintegrował tutaj 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3), 4-kanałowy kontroler pamięci DDR3-1866 oraz kontroler magistrali PCI-Express 3.0 z 40 liniami transmisyjnymi.

Intel Core i7 4930K ES procesor specyfikacja CPU-Z

Nowy model oferuje odblokowany mnożnik ułatwiający podkręcanie i charakteryzuje się współczynnikiem TDP na poziomie 130 W. Podobnie jak w przypadku generacji Sandy Bridge-E, nowa Ivy Bridge-E jest kompatybilna z płytami głównymi z podstawką LGA 2011 i chipsetem Intel X79.

Intel Core i7 4930K ES testy platforma zdjęcie

Testy zostały przeprowadzone na platformie składającej się z płyty głównej MSI X79A-GD45 Plus, 4x 2 GB pamięci DDR3 1866 MHz, dwóch kart graficznych Galaxy GeForce GTX 780 HOF, dysku SSD Samsung 840 120 GB i zasilacza Galaxy HOF-1200. Całość działała pod obsługą systemu operacyjnego Windows 7 SP1 64-bit i sterowników graficznych Nvidia GeForce 320.49 (ograniczających działanie złączy PCI-Express 3.0 do trybu 2.0). Do chłodzenia wykorzystano cooler Prolimatech Armageddon Blue Series z wentylatorem Red Vortex 14, a pomieszczeniu testowym panowała temperatura 26 stopni Celsjusza.

Intel Core i7 4930K 3930K ES procesor zdjęcie porównanie     Intel Core i7 4930K 3930K ES procesor zdjęcie porównanie

ModelCore i7 3930KCore i7 4930K
RodzinaSandy Bridge-EIvy Bridge-E
Technologia32 nm22 nm
Rdzenie/wątki6/126/12
Taktowanie/Turbo3,2/3,8 GHz3,4/3,9 GHz
Pamięć L26x 256 KB6x 256 KB
Pamięć L312 MB12 MB
Kontroler pamięci4x DDR3-16004x DDR3-1866
TDP130 W130 W

Wydajność układu porównano do modelu Core i7 3930K, a więc jego odpowiednika z rodziny Sandy Bridge-E – główne różnice sprowadzają się o wyższego procesu technologicznego oraz trochę niższego taktowania. Jak wpłyną one na wyniki testów?

Intel Core i7 4930K ES wydajność tabela

Wprawdzie w benchmarkach syntetycznych 4930K prawie zawsze oferuje wyższą wydajność (jedyny wyjątek sprowadza się do minimalnie wyższego opóźnienia pamięci operacyjnej), ale różnica między generacjami jest naprawdę niewielka – średnio wynosi ona tylko 2,92%.

Intel Core i7 4930K ES wydajność tabela

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w benchmarkach graficznych i grach, gdzie średni wzrost wydajności wynosi zaledwie 2,48%.

Intel Core i7 4930K ES wydajność tabela

Następnie przyszła pora na porównanie obydwóch procesorów zegar w zegar – w tym przypadku z taktowaniem podniesionym na stałe do 4 GHz. Ponownie mamy do czynienia z całkiem małym wzrostem osiągów (średnio jest to 1,84%).

Intel Core i7 4930K ES wydajność tabela

W benchmarkach graficznych i grach możemy liczyć na mniej więcej podobny wzrost wydajności – w tym przypadku na poziomie 1,7%.

Intel Core i7 4930K ES temperatura wykres

Jak zmniejszenie procesu technologicznego wpłynęło na temperaturę pracy i pobór energii elektrycznej (już z jedną 780-tką na pokładzie)? W pierwszej kwestii chińscy redaktorzy zaobserwowali lekki progres – w spoczynku temperatura była niższa o 3,2 stopni Celsjusza, a pod obciążeniem o 3,25 stopni Celsjusza.

Intel Core i7 4930K ES pobór mocy wykres

Zdecydowanie lepiej wygląda kwestia porobu mocy – wprawdzie w spoczynku obydwa platformy pobierały jej mniej więcej tyle samo, to pod obciążeniem nowsza zaoferowała prawie o 1/5 lepszy wynik.

Intel Core i7 4930K ES testy LN2 platforma zdjęcie

Intel Core i7 4930K podkręcanie na powietrzu walidacja     Intel Core i7 4930K podkręcanie LN2 walidacja
Kliknij, aby przejść do walidacji wyników

Pozostała jeszcze do omówienia kwestia przyspieszania Core i7 4930K (na płycie MSI Big Bang-XPower II). W przypadku powietrznego chłodzenia maksymalnie udało się uzyskać częstotliwość 4646 MHz (46x 101 MHz), natomiast po schłodzeniu układu ciekłym azotem już 4,8 GHz (48x 100 MHz). Stabilne wyniki były jednak o około 100 – 150 MHz niższe.

Źródło: ChinaDIY

Komentarze

71
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    AmigaPPC
    12
    Z tych testów wynika, że wyższa wydajność została uzyskana wyłącznie dzięki wyższemu taktowaniu.
    • avatar
      Kieresz
      9
      odnosze wrazenie ze moj i5 2500k starczy mi na min. 5lat....
      • avatar
        kropak
        3
        Ecch gieroje i sami profesjonaliści tu siedzą co zęby zjedli na procesorach :D Jak coś jest kupą to zawsze będzie kupą nawet w kolorowym papierku :D Cóż za innowację wnosi ten procek po za 22nm i nie ma co się dziwić, że mniej prądu pobiera. W sumie dobrze, że nie więcej bo i tak się zdarza ;) Już widzę jak ktoś wywala 3 koła żeby mieć wydajność większą średnio o 2% musiałby się chyba z koniem na łby pozamieniać.
        • avatar
          Konto usunięte
          3
          Żenada, to już przestaje być nawet zabawne. Nikt nie powinien nawet śmieć nazwać tego czegoś nowym procesorem. To jest ten sam procek w nowszym procesie. Widać to po wynikach.
          Spoko każdy może sobie twierdzić ze i tak jest najlepszy, że zeszli z mocą o 20% pod obciążeniem, jakiś postęp jest. Ale chyba użytkownik nie jest zbyt wymagający jeśli oczekuje chociaż 10% większej wydajności? Bo sama mniejsza moc wydzielana to za tę kasę jest czymś absurdalnym, to tak jakby panowie z Porsche proponowali nam nową 911 w starej budzie (już 4 letniej), z nowym znaczkiem która pali o 1l mniej i... no właśnie nic więcej. A przy tym reklamowali się z całkiem nowym produktem. Albo lepiej kolejarze reklamowali wyremontowaną linie kolejową na której oszczędza się 20%... prądu ale czas przejazdu jest taki sam. Brawo intel, za 2 lata pewnie będą reklamowali nowy lepszy procesor (to samo w niższym procesie) w zabójczej prędkości +1% z mniejszym zapotrzebowaniem na prąd, ale już z nową podstawką, a gawiedź będzie się cieszyć że łojezu... Tylko jeszcze tandetną pastę zastąpią pastą do zębów żeby było jeszcze taniej i żeby czasem nikt nie podkręcał bo ma kupować stocka z fabryki jak mu "bozia" dała.
          • avatar
            davidoff
            2
            Czyli Intel idzie w EKOlogie mniejszy pobór o 20% wydajność większa ok 5% ta sama sytuacja co Ivy - Haswell na 1150
            • avatar
              loctor
              1
              Jeśli dobrze liczę w pamięci to średni wzrost wydajności w pierwszej tabelce wynosi mniej niż 3% a nie 5.18%.
              • avatar
                greghor
                1
                4,8 ghz na azocie? to jakiś żart? stabilne taktowania o 100mhz niższe? intel se jaja robi
                • avatar
                  kropak
                  1
                  Kupa i nic więcej... z takim nastawieniem to daleko nie zajedziemy. Już się odbija tymi odgrzewanymi kotletami.
                  • avatar
                    voxcordi
                    1
                    Wszak nie jest to CPU do rozrywki. 20% niższy pobór mocy ma niebagatelne znaczenie dla rynku profesjonalnego IT.
                    • avatar
                      wdowa94
                      0
                      Jak widzę co się dzieje na rynku CPU i porównuję go do rynku GPU to mam ochotę tylko wejść do Intela czy AMD i ich srogo op******ić za to że nie robią dosłownie nic aby zwiększyć wydajność, a tutaj NIC- Żadnych nowych rozwiazań, żadnej nowej architektury, żadnej optymalizacji układów- Jedyne co się zmienia to tranzystory i bramki wraz z procesem technologicznym w jakim są one wykonane...
                      Z tego co widzę to mój 8 letni komputer jeszcze musi jeszcze dłużej poczekać na modernizację, bo nie dość że mamy zastój programowy w grach przez konsole, to wydajność nowych procesorów w aplikacjach czy renderingu jakiejś dużej różnicy mi nie zrobi- 2 czy 2,5 godziny renderowania filmiku to żadna różnica...
                      • avatar
                        limera1n
                        -1
                        brak konkurencji - Intel sie opier****. Tytuł artykułu powinien brzmieć "Intel podkręcił 3930K a teraz sprzedaje go jako nowy model w celu wyłudzenia pieniędzy od ludzi"
                        • avatar
                          BariGT
                          -1
                          Rożnica wydajności wynika z różnicy zegarów, tam gdzie oba sa na sztywno 4.0GHz nie ma jej prawie wcale. Jedyna różnica warta wspomnienia to pewnie cena bo jak ktoś kupuje proca za 1000$ to ma doopie ekologię.
                          • avatar
                            jkbrenna
                            -1
                            Zatrzymali dalszy rozwoj bardzo wydajnych CPU ( ulepszaja proces technologiczny) z dwoch prostych powodow:
                            1. konkurencji nie maja i dlugo nie beda miec..
                            2. maja piorytet w tabletach , mcxroserwerach i smartphonach, tam im powaznie ARM zagraza..

                            i moze maja za duzo sprzataczek..
                            • avatar
                              kris750
                              -2
                              czgo się spodziewaliście?Najbardziej przełomową konstrukcja zatem był i jest lynfield pod 1556 i nadal nie ma sensu zmiana platformy, dopiero coś się ruszy po wejściu DDR5.
                              • avatar
                                kris750
                                -2
                                konkretów na swój temat to ty dowiesz się nie ode mnie, nie zamierzam uczestniczyć w tej parodii rozmowy o procesorach.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  -2
                                  Mnie to tylko jedno wkurza, że sie kpi z klienta. Skoro nie ma potrzeby zwiększać wydajności bo nie ma konkurencji to po jakiego ch... zmieniać podstawki i wmawiać ludziom ze dostają lepsze za drożnej a jest odwrotnie. Co wychodzi procek to owszem jest szybszy o 3-4 procent albo jak to o 1% ale przy okazji zabiera się lutowany... no i weź zapomniałem jak ta blaszka sie nazywa:/ i przykleja sie ja gówniana pasta do procka a w nowszej wersji jeszcze bardziej gówniana taśma żeby czasem ktoś nie podkręcił sobie procka, a i jeszcze wymusza sie na producentach zmiany które pozwalają podkręcać tylko na najdroższych płytach i tylko najdroższe procki. Na cholerę to komu jak juz jego procek kładzie wszystkie inne?
                                  • avatar
                                    Baldur
                                    -2
                                    HAHHAHHAHHAHH widać nie wszyscy czytaj ze zrozumieniem co za dzieci :)
                                    Wzrost prawie cały jest tylko z tego co ram daje 1600-1866 tak ze intel kpi z ludzi a nie daje wyższą wydajność .A Intelowcy sie podniecają :) widać lubią jak ich Intel dyma w du.... :)
                                    • avatar
                                      Pr3dator
                                      -2
                                      Prosta sprawa. Brak konkurencji = odgrzewany kit z papierowym wzrostem wydajności. AMD zawaliło sprawę dzięki czemu Intel będzie rżnął swoich pupilków którzy jeszcze im przyklaskują. Niższe zużycie energii ? Tylko kto na to zwraca uwagę wydając taka kasę na procek ?:)
                                      • avatar
                                        kris750
                                        -5
                                        nie zgodzę się, sam zbudowałem swój komputer na tym procesorze i od wielu lat jest równie wydajny jak nowsze procesory, które absolutnie niczego nowego nie wniosly poza wyciaganiem kasy on naiwnych ludzi, majacych nadzieje ze kolejny procesor pomoze im w budowie lepszego komputera.

                                        Witaj!

                                        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                        Połącz konto już teraz.

                                        Zaloguj przez 1Login