Intel Core+ również dla desktopów, czyli procesor Core i pamięć Optane taniej w zestawie [AKT.]
Kolejnym krokiem na upowszechnienie technologii Intel Optane mają być zestawy z procesorami. Czy to rzeczywiście dobry pomysł?
Wraz z premierą mobilnych procesorów Intel Coffee Lake, na rynku zadebiutowała marka Core+ - zostały nią oznaczone laptopy z procesorami Core, które dodatkowo wyposażono w pamięć Optane. Okazuje się, że to nie koniec upowszechniania nowej technologii „niebieskich”, bo w sprzedaży pojawiły się również podobne zestawy dla komputerów stacjonarnych.
Dostępne zestawy obejmują procesor Intel Core i7-8700, Core i5-8500 lub Core i5-8400 oraz moduł pamięci Optane Memory 16 GB. Sprawdzą się one w nowoczesnych konfiguracjach, gdzie zastosowano tradycyjny dysk talerzowy (HDD). Jak wynika z naszych testów, dodatkowa pamięć pozwala znacząco przyspieszyć działanie komputera w codziennych zastosowaniach.
Warto jednak zauważyć, że nowe zestawy na pierwszy rzut oka wyglądają jak standardowe wersje procesorów (główna różnica to dodanie dopisku „+”). W razie wątpliwości powinniśmy jeszcze zerknąć na bok pudełka, gdzie wyszczególniono zawartość pakietu.
Cena zestawów jest niższa, niż w przypadku osobnego zakupu procesora i pamięci. Wprawdzie póki co są one dostępne tylko w Japonii, ale później pewnie trafią również na europejski rynek. Bylibyście zainteresowani?
Aktualizacja 13.04.2018 14:50
Procesory Intel Core+ już pojawiły się w sklepie NewEgg, ale ich ceny nie są aż tak atrakcyjne jak się spodziewaliśmy (w nawiasie podaliśmy cenę za osobny zakup danego procesora i pamięci Intel Optane 16GB):
- Core i5-8400+: 214,99 dolarów (216,99 dolarów)
- Core i5-8500+: 239,99 dolarów (242,99 dolarów)
- Core i7-8700+: 339,99 dolarów (339,99 dolarów)
Źródło: Akiba PC, NewEgg
Komentarze
16A dysk na dane to się zapisuje i odczytuje raz na jakiś czas. Tak samo praca z "dużą ilością danych" - jak to ma przyspieszyć odczyt po obszarze 100GB danych jak samo ma 16GB? Ja akurat pracuję na dużej ilości danych (zakres do 300GB) i wyrosłem już z dysków HDD. Raz, że szybciej padają, dwa, że responsywność nie jest mocną stroną takiego rozwiązania. Przerzucenie obrabianych danych na SSD (RAID5 z 8 szt. SSD) zajmuje mi 10 minut a potem kilka dni pracuję w komfortowych warunkach, potem usuwam i wgrywam nową porcję itd. Tak się to robi, a nie Optane o pojemności mniejszej niż RAM:P
W tym przypadku też nie spodziewam się fajerwerków, ale mogłoby być ciekawym rozwiązaniem do hibernacji laptopów. Przy 32GB RAM szkoda marnować pojemności SSD i cyklów zapisu.
Póki co te samouczące się algorytmy wykorzystane będą do symulacji oświetlenia i duplikowania kilku pikseli z 99% precyzją bo mocy za mało by wszytko policzyć na bieżąco :)
Optane nie jest aż tak wydajne aby specjalnie dla niego uwiązać się Intela. Jeśli usuną to ograniczenie i poprawią to co oferuje to być może. Na chwilę obecną wolałbym zainwestować pieniądze w AMD Ryzen i dysk Samsunga lub nowy WD Black SSD.