Płyty Z490 kompatybilne z przyszłą generacją procesorów Intela - podstawka LGA 1200 ma sens
Wraz z premierą procesorów Intel Comet Lake-S, na rynku zadebiutowały także nowe płyty główne z serii 400. Zmiana płyty co każdą generację? No nie do końca. Okazuje się, że nowe płyty obsłużą też kolejną generację układów.
Dlaczego Intel wprowadził nową podstawkę LGA 1200?
Na początku warto wyjaśnić dlaczego Intel wprowadził nowe gniazdo LGA 1200. Czy stare płyty główne z gniazdem LGA 1151 nie mogły obsłużyć nowych procesorów Comet Lake-S?
Porównanie styków procesora Core i9-10900K (Comet Lake-S - LGA 1200) i Core i9-9900K (Coffee Lake-S - LGA 1151)
Nowych procesorów nie można zamontować w starym gnieździe (i odwrotnie). Okazuje się, że zmiana została podyktowana kompatybilnością z przyszłą generacją procesorów – modelami Core 11. generacji o nazwie kodowej Rocket Lake-S.
Więcej szczegółów na temat wprowadzonych zmian ujawnił Roman „der8auer” Hartung. Dodatkowe 49 pinów wymagane jest do pełnej obsługi procesorów Rocket Lake-S, które zaoferują wsparcie dla PCI-Express 4.0 oraz 4 dodatkowe linie PCI-Express.
Gigabyte potwierdza obsługę kolejnej generacji procesorów Intel
Sugestie der8auera potwierdziła też firma Gigabyte. Podczas konferencji Aorus Direct, producent zaprezentował nową linię płyt głównych Z490 oraz ujawnił szczegóły techniczne na temat wprowadzonych rozwiązań.
Nas zainteresowała część z pytaniami i odpowiedziami (Q&A), gdzie jeden z fanów dopytał o wsparcie dla 11. generacji układów Core o nazwie kodowej Rocket Lake-S – Brian Ngo, Product Marketing Manager marki Aorus, potwierdził, że płyty Z490 rzeczywiście będą obsługiwać kolejną generację procesorów Intela. Nie wiadomo jak to będzie wyglądać w przypadku słabszych modeli H470, B460 i H410.
Płyty główne Z490 gotowe do obsługi PCI-Express 4.0
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół. Procesory Intel Core 10. gen (Comet Lake-S) obsługują magistralę PCI-Express 3.0, ale płyty główne Z490 konstrukcyjnie są zgodne z PCI-Express 4.0 – producenci zastosowali nowy układ laminatu, generatory zegarów, a nawet specjalne złącza PCI-Express i M.2.
Marketingowe zagranie? Nic bardziej mylnego! Producenci postanowili zadziałać z wyprzedzeniem i dostosowali się do funkcjonalności, którą wprowadzą kolejne procesory - po zamontowaniu układu z kolejnej generacji Rocket lake-S, będzie można tutaj wykorzystać potencjał PCI-Express 4.0.
Czy warto już teraz kupić płytę główną Z490?
Część z Was zapewne zastanawia się czy warto składać komputer z procesorem Intel Core 10. gen i płytą główną Z490. Niestety, póki nie przetestujemy nowych procesorów i płyt, trudno nam odpowiedzieć na to pytanie.
Kompatybilność platformy z kolejną generacją CPU na pewno będzie tutaj sporym atutem. Z drugiej strony, wraz z przyszłoroczną (?) premierą procesorów Rocket Lake-S, na rynku zapewne pojawią się też nowe, lepsze płyty główne z serii 500, więc kupowanie „na zapas” raczej nie ma tutaj sensu.
Źródło: YouTube @ der8auer, YouTube @ Aorus, MSI, ASRock
Zobacz więcej newsów o płytach głównych:
- Ta płyta wyprzedza epokę - ASRock prezentuje pierwszy model w standardzie ATX12VO
- ASRock przechytrzył Intela - ma sposób na podkręcanie zablokowanych procesorów CML-S
- Przegląd płyt głównych MSI Z490 - zobacz czym kusi producent
Komentarze
28"Marketingowe zagranie?" Niee. Po prostu kolejny skok na kasę połączony z brakiem umiejętności inżynierów względem konkurencyjnych. :D
Paweł, co z tymi cenami Z490? podobno baaardzo drogie miały byc. Jak tam sytuacja wygladą ?
Podniecacie się co niektórzy tymi CPU od AMD, że sobie można wsadzić następna generacje w tą samą płytę, ale PŁYTY TEŻ SIĘ STARZEJĄ, nie tylko CPU.
Z resztą każdy robi co lubi, ja zmieniam raz a dobrze, a nie jakieś zabawy co pół roku nowy procesor.