Nowa platforma Intel Haswell-E z podstawką LGA 2011-3, pamięciami DDR4 i chipsetem X99
Do sieci wyciekły nowe informacje o kolejnej platformie firmy Intel z segmentu HEDT, które ujawniają sporo nowych funkcjonalności
Wszystko na to wskazuje, że w przyszłym kwartale nastąpi premiera platformy Intel Waimea Bay z procesorami Ivy Bridge-E – nowej propozycji z segmentu HEDT (High-End Desktop) dla najbardziej wymagających klientów.
Rok później powinniśmy się spodziewać jej następczyni o nazwie kodowej Haswell-E, która wniesie sporo nowych rozwiązań i funkcjonalności – przynajmniej na to wskazują najnowsze, nieoficjalne informacje ujawnione przez serwis VR-Zone.
Koncern z Santa Clara chwali się, że jego nowa konstrukcja powinna sprostać wymaganiom najbardziej wymagających klientów – począwszy od graczy, przez overclockerów, a na osobach zajmujących się obróbką zdjęć, muzyki i filmów skończywszy.
W porównaniu do poprzednich platform dla komputerów stacjonarnych, jako pierwsza wprowadzi 8-rdzeniowe procesory (najwyraźniej producent nie uznaje konkurencyjnych modeli AMD FX-8xxx) i obsługę pamięci RAM DDR4, natomiast jej wydajność w aplikacjach wielowątkowych względem obecnej platformy Haswell wzrośnie nawet o 55% - do testu posłużył tutaj 4-rdzeniowy układ Haswell o zegarze 3,7 GHz oraz 8-rdzeniowy Haswell-E o zegarze 3,0 GHz).
Same procesory nadal będą produkowane w 22-nanometrowym procesie technologicznym z metalową bramką Hi-k, lecz mają już bazować na nowej mikroarchitekturze Haswell. W sprzedaży pojawią się 6- lub 8-rdzeniowe układy z technologiami Hyper Threading i Turbo Boost 2.0, w których zostanie zintegrowane nawet 20 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu L3, kontroler PCI-Express 3.0 z 40 liniami (do wyboru będą konfiguracje x16/x16/x8 lub x8/x8/x8) i 4-kanałowym kontrolerem pamięci DDR4-2133. Poszczególne modele będą miały odblokowany mnożnik, a ich współczynnik TDP oszacowano na 130 lub 140 W.
Płyty główne pod omawiane procesory zostaną wyposażone w podstawkę LGA 2011-3, która nadal będzie miała 2011 pinów (a procesory 2011 styków) i takie same rozmiary (zostanie więc zachowana kompatybilność z systemami chłodzenia), lecz inny rozstaw wcięć uniemożliwi montaż poprzednich modeli Sandy Bridge-E/Ivy Bridge-E. Ponadto producent planuje zastosować inny kształt odpromiennika ciepła.
Na nowych płytach znajdziemy również chipset Intel X99 „Wellsburg-X” - będzie się on komunikować za pomocą magistrali DMI 2.0 (x4) i zostaną w nim zintegrowane kontrolery 14 portów USB (8 w wersji 2.0 i 6 w wersji 3.0) oraz 10 gniazd SATA 6 Gb/s. Jeżeli natomiast chodzi o współczynnik TDP, to wyniesie on 6,5 W.
Warto również powiedzieć kilka słów o nowych pamięciach DDR4. Nowa platforma zostanie przystosowana do 4-kanałowych zestawów o częstotliwości 1333 MHz, 1600 MHz, 1866 MHz lub 2133 MHz, które będzie można montować nawet w 16 bankach (przynajmniej w teorii) - będą to mogły być zarówno standardowe modele z 284 stykami, jak i NVDIMM (Non-Volatile-DIMM).
Z procesorami będą dostarczane dwa rodzaje referencyjnych chłodzeń – powietrzne T-HPHS oraz kompaktowe wodne Channel DRX-B. Obydwie konstrukcje znamy z poprzednich, topowych konstrukcji producenta.
Musimy przyznać, że już nie możemy doczekać się premiery platformy Intel Haswell-E – tak dużej liczby nowych rozwiązań i nowych funkcjonalności już dawno nie widzieliśmy. Ciekawe co na to konkurencja ;)
Źródło: VR-Zone, ComputerBase
Komentarze
97Nie rozumiem tutaj jednego: jak można porównywać 4-wątkowy układ i 8-rdzeniowy?
Czuje prowokację:)))))
Ciekawie się zapowiada ten haswell-e również nie mogę się doczekać testów.
"Ciekawe co na to konkurencja ;)"
Pewnie zareaguje tak samo jak wychodziły SB-E, czyli w ogóle nie zareaguje.
Niestety tak długo jak żądza pieniądza jest ważniejsza niż technologia i postęp - będziemy czekać latami na wprowadzenie dawno opracowanych technologii...
Boze drogi, o pilnikach nie slyszeliscie ? :)
Od przyszlego kwartalu obowiazywac bedzie nowy mod: PILNIK-MOD, dla SB-E/IB-E ;-)
Swoja droga nic nie jest napisane o tym, zeby nowe procesory moc montowac w starszych plytach - a podobnie juz bylo w przypadku AMD.
Bo o ile normalne jest, ze procesor bez zintegrowanego kontrolera DDR4 nie pojdzie z plyta z DDR4 (AsRock pewnie i tak zrobi przejsciowke z dwoma rodzajami pamieci, jak zwykle), o tyle calkiem mozliwe, ze Intel moze zintegrowac w Haswellach-E podwojny kontroler pamieci DDR3/DDR4 i dopiero wowczas operacja umieszczania Haswelli-E w starych plytach dla IB-E moglaby miec sens.
Oczywisty brak kompatybilności - ok niechaj będzie - wkładają DDR4 co uczyni tą platformę drogą jak sto diabłów na początku, bo tak jest zawsze kiedy wprowadza się nowe typy pamięci bo wymaga to zmianę całej architektury chipsetu. Zresztą o cenie modułów pamięci decyduje mainstreamowy rynek a nie hi-end. Dopóki DDR4 nie zagości w płytach dla "lubu". Cena tych modułów będzie bardzo wysoka, bo fabryki będą równocześnie produkować DDR3 i DDR4.
Wkurza mnie że nie zachowano jakiejkolwiek kompatybilności czy to w dół czy w górę. Intel sobie z nami pogrywa jak chce. Poza tym jak ktoś będzie chciał 16 wątków to kupi sobie Xeona E5 (z niższym taktowaniem) i też będzie zadowolony. X79 ma gigantyczny potencjał jeśli chodzi o wybór procesorów.
Jestem niemal pewien, że jak przyjdzie do produkcji browella-e to będziemy mieli lga2011-4 bo ostatnimi czasy intel lubi zmieniać podstawki uzasadniając to konsekwentnym dążeniem do zwiększania wydajności.
Zobaczymy co przyniesie IB-e jak będzie lutowany - super jak dadzą pastę - będzie wiadomo że HS-e będzie gniotem.
Dopiero co kupiłem Asus ROG RAMPAGE X79 pod 2011 ---___---
Jak myślicie różnica wydajności IB-E i HW-E (X79 vs X99) będzie duża (6 vs 8 rdzeni/12 vs 16 wątków) .
Nowa podstawka więc zaskoczenia niema jedyny + to taki że mój MUGEN będzie pasował :D
Pojawią się w 4930K czy wyłącznie w przereklamowanym 4960X?