Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uchylił wyrok Sądu UE, podtrzymujący wyrok Komisji Europejskiej. Kara dla firmy Intel wstrzymana.
Firma Intel jednak nie będzie musiała zapłacić kary w wysokości 1,06 mld euro za praktyki monopolistyczne. Przynajmniej na razie. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu uchylił wyrok Sądu UE.
W 2009 roku Komisja Europejska nałożyła rekordową w tamtym momencie grzywnę na firmę Intel za praktyki monopolistyczne, których miała dopuszczać się w latach 2002-2007. Chodziło mianowicie o nieuczciwą konkurencję z AMD na rynku procesorów x86 (objawiającą się między innymi udzielaniem rabatów przodującym producentom PC w zamian za korzystanie wyłącznie z jej rozwiązań). Kara miała zostać zapłacona w ciągu trzech miesięcy, ale Amerykanie postanowili się odwołać.
Musiało minąć pięć lat, by podjęto decyzję w tej sprawie. W 2014 roku Sąd UE zadecydował, że wyrok KE jest zgodny z prawem i powinien zostać utrzymany. Intelowi pozostało więc już tylko jedno wyjście: odwołać się do jeszcze wyższej instancji, czyli Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Co postanowił ten ostatni?
Ku zaskoczeniu wielu, Trybunał w Luksemburgu zadecydował o uchyleniu wyroku. Powód? Brak należytego zbadania przez Sąd Unii Europejskiej wszystkich okoliczności sprawy. Tymczasem właśnie z prośbą o uwzględnienie jego argumentów Intel zwrócił się o pomoc do Sądu. Wyrok tego ostatniego został więc uchylony z powodu zaniechania.
Kara w wysokości 1,06 mld euro była najwyższą nałożoną przez Komisję Europejską. Była, ponieważ w czerwcu tego roku padł nowy rekord. Firma Google – również za praktyki monopolistyczne – została ukarana grzywną 2,42 mld euro. Także ta sprawa jest jednak w toku.
Źródło: NY Times, Business Insider, Telegraph
Komentarze
21https://www.youtube.com/watch?v=osSMJRyxG0k
"Intel - Anti-Competitive, Anti-Consumer, Anti-Technology."
"Intel is the world's most abusive, monopolistic tech company."
Bardzo ciekawy materiał nawet dla osób znających praktyki Intela.
Warto też poczytać komentarze pod filmem. Wypowiadają się również osoby pracujące w branży w tamtych czasach również w takich firmach jak Dell czy HP.
Jest tam też informacja i tym milionie darmowych procesorów, które AMD zaproponował HP, a Ci odmówili ich przyjęcia (AMD podejrzewało, że Dell, HP, Gateway, Toshiba, Sony są w jakiś sposób przekupione przez Intela i dlatego nie kupują lepszych procesorów od AMD, dlatego AMD spróbował takiego testu na potwierdzenie tych podejrzeń - temat dokładnie AMD opisało w pozwach przeciwko Intelowi).
Kilka komentarzy:
"only 6 minutes into the video & holy crap - this is intense. Didn't know how bad it was and I had no clue these issues with Intel went back to the 80s"
"Hmm well damn that was an eye opener to say the least. Over the years I was aware of many of these cases, but didn't follow them or honestly pay too much attention. This kind of stuff isn't what interests me, though I realize how serious it is and the impact it can have on the industry that I love. Having it all laid out and researched like this was impressive work on your behalf Jim and I'm going to have to watch it a few more times I think ;) Good stuff mate!"
"Wow, I worked at Dell during those MOAP years. I had no idea, I'm thinking back to all the stupid corporate training they required of us to uphold ethical business practice, with information like 'never except a bribe it will just hurt the company'. I'm thinking of all the little guys I worked with fired for policy infractions, all whilst the CEO and his cronies sold out our future to peddle inferior tech which drove our stock options into the dust, this makes me sick - those f'ing bastards. Thanks for creating this video, I will try to share this with many more people who I knew from back then, I think they would find it very personally relevant. I'm happy to say this message was created on a Ryzen CPU in custom built PC."
Ponad miliardowa kara została wymierzana z miejsca, bez zbadania calej sprawy !!?
Ehe.. mam pokazać gdzie mi jedzie pociag?