Nadal poruszamy się w fazie plotek i spekulacji, ale jednak coraz więcej poszlak wskazuje na istnienie "kooperacyjnego" procesora.
Pamiętacie, jakiś czas temu pojawiły się przecieki o tajnym procesorze Intela, który miał wykorzystywać grafikę zaprojektowaną przez AMD. Co prawda do tej pory wszystkie informacje o nowym układzie bazowały na przeciekach, ale ostatnie wpisy z baz SiSoftware i GFXBench wydają się potwierdzać istnienie takiej konstrukcji.
Dokładnie chodzi o procesory Intel Kaby Lake-G, które mają być dostępne w dwóch konfiguracjach – według niepotwierdzonych przecieków do dyspozycji oddano tutaj cztery rdzenie, a współczynnik TDP wynosi odpowiednio 65 i 100 W. Z technicznego punktu widzenia mamy mieć do czynienia z konstrukcją typu MCM (Multi-Chip-Module), więc procesor i grafika będą umieszczone w oddzielnych układach krzemowych.
Niedawno w bazie SoSoftware pojawił się wpis dotyczący platformy Intel Kabylake, która wykorzystuje układ graficzny o oznaczeniu kodowym 694C:C0. To samo oznaczenie można również znaleźć w bazie GFXBench, gdzie dotyczy układu graficznego opracowanego przez AMD. Wychodzi więc na to, że procesor Intela z grafiką AMD rzeczywiście istnieje – według serwisu Fudzilla ma on trafić do urządzeń firmy Apple, aczkolwiek nie są to w żaden sposób potwierdzone informacje, więc podchodzilibyśmy do nich z dystansem.
W tym momencie warto jeszcze wspomnieć o informacji powielanej przez branżowe media, gdzie Intel rzekomo zdementował plotki o powstawaniu takiego procesora (informacja ta bazowała na newsie z serwisu Barrons). Co prawda mieliśmy wątpliwości co do autentyczności informacji i wstrzymaliśmy się od publikowania niesprawdzonego newsa, ale jednocześnie poprosiliśmy producenta o oświadczenie w tej sprawie - dowiedzieliśmy się, że to tylko plotki lub spekulacje. Wychodzi więc na to, że Intel tak naprawdę nie zdementował faktu powstawania procesora (chociaż też oficjalnie nie potwierdził jego istnienia).
Pozostaje więc czekać na kolejne informacje o tajemniczym, kooperacyjnym procesorze Intela.
Źródło: BenchLife, SiSoftware, GFXBench, Fudzilla inf. własna
Komentarze
13