Jeden z użytkowników chińskiego forum coolaler.com zdołał podkręcić 6-rdzeniowy procesor Intel Sandy Bridge-E do 5,5 GHz.
Dostępne już od dziewięciu miesięcy procesory Intel Sandy Bridge słyną z wysokiego potencjału podkręcania. Często do osiągnięcia stabilnego taktowania 5 GHz wymagany jest tylko średniej klasy układ chłodzenia powietrzem. Warto jednak zaznaczyć, że przy ekstremalnym podkręcaniu z użyciem ciekłego azotu rezultaty są niewiele wyższe – obecny rekord wynosi 6044,3 MHz i dotyczy modelu Core i7 2600K.
Wielu zastanawia się jaki potencjał podkręcania będą mieć przyszłe układy Intel Sandy Bridge-E. Jeden z użytkowników chińskiego forum coolaler.com postanowił uchylić rąbka tajemnicy i zaprezentował swoje wyniki podkręcania flagowego modelu Intel Core i7 3960X.
Warto zaznaczyć, że próby overclockingu odbyły się na próbce inżynieryjnej, gdyż sklepowa premiera układów zaplanowana jest dopiero na 15 listopada bieżącego roku. Co ciekawe, overclocker do podkręcania modelu Core i7 3960X nie wykorzystał popularnego w tej dziedzinie ciekłego azotu, a trochę mniej ekstremalny suchy lód. Pozwolił on schłodzić układ do około -21 stopni Celsjusza, natomiast ciekły azot umożliwia uzyskanie około -180 stopni Celsjusza. Standardowe taktowanie procesora wynosi 3,3 GHz, natomiast maksymalne jakie udało się „wycisnąć” z procesora wynosiło równe 5,5 GHz (55 x 100 MHz), a do jego uzyskania wymagane było podniesienie napięcia zasilającego z około 1,2 V do 1,572 V.
Pomimo faktu, iż procesor wyposażony został w 4-kanałowy kontroler pamięci, to podczas bicia rekordu obsadzone były tylko dwa banki pamięci – prawdopodobni miało to wpływ na maksymalną częstotliwość układu. Na mniej wydajnym chłodzeniu powietrzem maksymalnie udało się osiągnąć 5 GHz (50 x 100 MHz) z takim samym napięciem zasilającym.
Overclocker postanowił również przeprowadzić kilka testów wydajności, które potwierdziły częściową stabilność procesora na tak wysokim taktowaniu. Do obliczenia próbki 1M w benchmarku SuperPi wymagane było 6,880 sekundy, natomiast w benchmarku CPUmark 99 układ osiągnął 832 punkty. Obydwa rezultaty można porównać do modelu Core i7 2600K pracującym z podobnym zegarem.
Czekamy więc na kolejne testy podkręcania procesorów Sandy Bridge-E, ale tym razem z wykorzystaniem ciekłego azotu. Jesteśmy jednak prawie pewni, że nie uda się pobić aktualnego rekordu taktowania, który wynosi ponad 8,4 GHz i został osiągnięty na 8-rdzeniowym procesorze AMD Bulldozer.
Więcej o procesorach Intel Sandy Bridge-E:
- IDF: Intel prezentuje procesory Sandy Bridge-E
- Intel i7 3930K minimalnie wydajniejszy od i7 980X
- Intel Sandy Bridge-E bez referencyjnego chłodzenia
- Intel: procesory Sandy Bridge-E jeszcze w tym roku
Źródło: coolaler
Komentarze
76czyz by jakieś problemy z wydajnością
Nie ma się co szarpać i walczyć za firmy. Trzeba brać co w danej chwili wychodzi najkorzystniej.
Obecnie mam 2600k, ale dobrze wiem, że przeciętny użytkownik, kieruje się nie tyle maksymalną wydajnością, ile dobrze zbilansowaną ceną całej platformy.
Jeślie koszt całej platformy na AMD będize niższy niż np. intela z 2500k, to większość ludzi kupi AMD ciesząc się z marketingowej przewagi w liczbie jajek...
Bardziej świadomi wybiorą i szybszą i bardziej energooszczędną platformę (coraz mniej lubię to słowo) bo jak od dawna powtarzam - kto głupio oszczędza dwa razy traci.
A swoją drogą, żeby do 5.5 musieć używać takich środków, bo nie wystarcza chłodzenie powietrzem.... oj bestia pewnie bierze W i się grzeje....
http://static.frazpc.pl/cms/2011/05/core_i7_990x_-_mafia_2_-_6.png
Ogólnie teraz ten komp ma spoko wydajność - za rok będzie już z niego mega zwała skoro nic nie będzie wymieniać - nowy nick to RaxSzrotis - pasuje idealnie - w 2013 się ostatecznie uprawomocni buahaha.
Aha no i zapomniałem - jego 21.5'' - najlepszy w swojej klasie xD xD xD
nadajesz często na ludzi, którzy w komentarzu zrobili jakiś błąd językowy, a tobie samemu chyba się caps lock zaciął.
"Mam procesor 4x3GHz - i aplikacją - wykorzystującą wszystkie cztery rdzenie. Ty masz procesor jednordzeniowy 4GHz. W takiej aplikacji jednordzeniowy nie ma szans."
Ad. cytat: z aplikacją lub i aplikację.
- Tak; masz procesor 3x4 GHz,
- tak; są aplikacje obsługujące wiele rdzeni,
- tak; procesor jedno-rdzeniowy nie ma szans,
- nie; nie masz procesora, który pracuje z częstotliwością 12GHz.(nawiązanie do Twojego pierwszego komentarza).
Instrukcje procesora to wzory zapisane w jego pamięci rom (bodajże w cache L1, ale pewny nie jestem), ułatwiające wykonywanie określonych operacji, odciążając w ten sposób pracę procesora; procesor już nie musi przeliczać wszystkiego od nowa lecz korzysta z instrukcji.
Jestem dopiero na drugim semestrze informatyki ale uczę się, ponieważ lubię komputery.