Co powinieneś wiedzieć przed składaniem komputera z procesorem Skylake
Dowiedz się które części pasują ze starego komputera, a które będzie trzeba dokupić do nowego z procesorami Intel Core 6. generacji.
Niedawno zadebiutowała 6. generacja układów Intel Core o nazwie kodowej Skylake. O czym należy pamiętać, gdy mamy zamiar składać komputer na bazie nowych procesorów Intela?
Układy Skylake są kompatybilne z nowym gniazdem LGA 1151, a więc współpracują też z nowymi płytami głównymi - obecnie dostępne są tylko topowe modele z chipsetami Intel Z170, ale w przyszłym miesiącu powinny również pojawić się tańsze modele z mostkami H170, B150 i H110 (tak przynajmniej wskazują nieoficjalne informacje).
Warto jednak pamiętać, że podkręcanie odblokowanych modeli (z dopiskiem K) oficjalnie możliwe jest tylko na płytach Z170 – taktowanie można zwiększyć poprzez zmianę mnożnika lub podniesienie częstotliwości magistrali BCLK. Standardowe wersje procesorów śmiało będzie można połączyć z tańszymi płytami, co pozwoli też zaoszczędzić trochę gotówki.
Podstawka LGA 1151 ma ten sam rozstaw otworów montażowych co wcześniejsze gniazda LGA 1150/55/56
Jeżeli modernizujemy starszy komputer, w większości przypadków nie trzeba również zmieniać chłodzenia, bo podstawka LGA 1151 ma ten sam rozstaw otworów montażowych co starsze gniazda LGA 1150, LGA 1155 czy LGA 1156.
Nowe procesory zostały wyposażone w dwa 2-kanałowe kontrolery pamięci – DDR3L-1600 oraz DDR4-2133. Płyty główne oczywiście obsługują też wydajniejsze moduły, a odpowiednie ustawienia można załadować z profilu XMP 1.3 (DDR3/DDR3L) lub XMP 2.0 (DDR4).
Większość płyt głównych współpracuje z nowymi pamięciami DDR4, ale niektórzy producenci wydali też modele obsługujące moduły DDR3L pracujące z obniżonym napięciem zasilającym oraz standardowe DDR3. Jeżeli macie starsze kości i chcecie zaoszczędzić na modernizacji komputera, warto zastanowić się nad płytą obsługującą starsze pamięci (przed kupnem takiego modelu dobrze jeszcze doczytać specyfikację).
EVGA Z170 Classified 4-Way to obecnie jedyna płyta główna pod procesory Skylake wspierająca 4-way SLI
Pod względem kompatybilności kart rozszerzeń nic się nie zmieniło – większość płyt głównych dysponuje złączami PCI-Express 2.0/3.0 x1 i x16, ale zdarzają się też modele ze starszymi złączami PCI. Warto jednak pamiętać, iż procesory Skylake dysponują tylko 16 liniami PCI-Express 3.0, a więc nowa platforma pozwoli na połączenie maksymalnie dwóch kart graficznych GeForce lub trzech Radeon. Wprawdzie niektórzy producenci wydali płyty ze zwiększoną ilością złączy, ale bardziej rozbudowane konfiguracje lepiej tworzyć w oparciu o platformę Intel X99 i procesory Haswell-E (dysponujące nawet 40 liniami PCI-Express 3.0).
Nie zapomniano też o stanach głębokiego uśpienia C6 i C7, które mogliśmy już spotkać w procesorach Haswell – większość nowych zasilaczy jest z nimi kompatybilna, ale starsze i tańsze jednostki nie oferują dla nich wsparcia (stany te trzeba zatem wyłączyć w BIOS-ie płyty głównej). Funkcja ta nie jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania komputera, a jedynie pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Przesiadka na nową platformę Intela wcale nie musi być kosztowna. Niezbędne jest zakupienie nowego procesora i płyty głównej, ale na pamięciach, chłodzeniu i zasilaczu można już zaoszczędzić, gdy przełożymy je ze starszego komputera. Karty rozszerzeń zwykle też będzie można wziąć z poprzedniego PC (pod warunkiem, że nie będzie to eksponat muzealny).
Źródło: inf. własna, ASRock, Corsair, EVGA
Komentarze
24Pytanie. Majac i5 lub i7 od 2 generacji wzwyż jaki jest sens takiej przesiadki ?
http://www.techpowerup.com/215085/intel-skylake-de-lidded-reveals-tiny-die.html
Dzięki za newsa.
Do tego zdania warto dodać jakieś objaśnienie. Dwie karty PCI-e, ale nie ze względu na 16 linii PCI-e Skylake, tylko 16 linii Skylake + 20 Linii Z170.
Faktycznie, jak budować szybki komputer w oparciu o SLI, a dodatkowo dwie karty PCIe x8 nvme SSD, to platforma x99.