Procesory AMD Ryzen ożywiły rynek CPU - statystyki sprzedaży z lat 2014 - 2019
Jak wyglądała sprzedaż procesorów Intel i AMD? Statystyki dużego niemieckiego sklepu pokazują diametralną zmianę w ostatnich latach.
Już od pewnego czasu obserwujemy zaostrzoną walkę na rynku procesorów, szczególnie po premierze procesorów AMD Ryzen. Potwierdzają to też statystyki sprzedaży desktopowych jednostek.
Ciekawe informacje na ten temat opublikował użytkownik ingebor z serwisu Reddit, którego możecie kojarzyć z comiesięcznych zestawień sprzedaży procesorów w sklepie Mindfactory.de (jest to jeden z większych sprzedawców podzespołów komputerowych za naszą zachodnią granicą). Tym razem poszedł on o krok dalej i przygotował zestawienie obejmujące sprzedaż w ciągu ostatnich pięciu lat (!). Co prawda dotyczy ono tylko jedenego sklepu, ale śmiało można je traktować jako przedstawienie pewnych trendów na rynku.
Sprzedaż procesorów Intel i AMD
Przychód ze sprzedanych procesorów
Do marca 2017 roku rynek był zdominowany przez firmę Intel. Nie ma się jednak czemu dziwić, bo architektura układów AMD FX w większości zastosowań nie miała szans w starciu z modelami Intel Haswell czy Skylake (notabene niedawno zawarto ugodę w sprawie niewłaściwego nazewnictwa FX-ów).
Sytuacja zmieniła się po premierze całkowicie nowych modeli AMD Ryzen, które pozwoliły odrodzić się „czerwonym” niczym feniks z popiołów (i to przy znacznie słabszych możliwościach finansowych firmy). Od tego czasu producent stopniowo zwiększa swoje udziały - nie będzie chyba przesadą, gdy powiemy, że obecnie to on jest liderem w sprzedaży detalicznej. Powoli zmieniają się też udziały na rynku CPU, aczkolwiek pozycję dominującą nadal obejmuje tutaj Intel.
AMD wymusiło na konkurencji opracowanie lepszych procesorów
Średnia liczba rdzeni w procesorze i cena w przeliczeniu na rdzeń
Warto zauważyć jeszcze jedną ważną rzecz. Pojawienie się procesorów Ryzen poskutkowało postępem technologicznym – otrzymaliśmy układy dysponujące większą liczbą rdzeni, na co momentalnie zareagowała konkurencja, wydając 6-rdzeniowe modele Coffee Lake i 8-rdzeniowe Coffee Lake Refresh oraz nawet 18-rdzeniowe Core X. Spadła też średnia cena procesorów w przeliczeniu na rdzeń.
Śmiało można powiedzieć, że to firmie AMD zawdzięczamy ożywienie rynku procesorów i wymuszenie na Intelu uatrakcyjnienia oferty. Potwierdza się też zasada, że na zdrowej konkurencji zyskują klienci.
Zachęcamy też do zerknięcia na nasze zestawienia polecanych procesorów:
Źródło: Reddit @ ingebor, inf. własna
Komentarze
14Przedwczoraj pojawił się nowy BIOS dla mojej płyty i teraz mój 3900x bez problemu boostuje się do oczekiwanych częstotliwości, czyli 4,6Ghz (a nawet 4,625Ghz) na stockowych ustawieniach.
Żadnych problemów za stabilnością, wydajność rewelacyjna.
Szybki test w Cinebench R20:
- singlecore: 522
- multicore: 7355
Nie pozostaje mi nic innego jak tylko szczerze polecić te procesory.
Przy nowych Ryzenach Intel obecnie nie ma racjonalnej oferty w żadnym przedziale cenowym.