Intel wznawia produkcję 6-letniego procesora - to sposób na kryzys z dostawami CPU
Sytuacja z dostępnością procesorów jest na tyle poważna, że producent próbuje najróżniejszych sposobów wyjścia z kryzysu. Nikt jednak nie spodziewał się takiego rozwiązania...
Nie od dzisiaj wiadomo, że Intel ma problemy z zapewnieniem odpowiedniej podaży swoich procesorów. Producent próbuje jednak różnych możliwości rozwiązania tych trudności - jedną z nich ma być... wznowienie produkcji 6-letniego modelu Pentium G3420.
Pentium G3420 znów w produkcji
Pentium G3420 pierwotnie został wprowadzony na rynek w 2013 roku. Jednostka została wyposażona w 2 rdzenie/2 wątki o taktowaniu 3,2 GHz, 2-kanałowy kontroler pamięci DDR3/DDR3L-1600 oraz zintegrowaną grafikę HD Graphics.
Procesor pasuje do podstawki LGA 1150, a jego współczynnik TDP oszacowano na 54 W.
Dlaczego Intel wznawia produkcję procesora Pentium G3420?
Pentium G3420 to ekonomiczny model, który sprawdzi się w podstawowych zastosowaniach (będzie mógł zastąpić obecne jednostki z rodziny Celeron). Układ został opracowany w 22-nanometrowym procesie technologicznym.
Rozwiązanie wydaje się bardzo sprytne, bo Intel odciąży 10- i 14-nanometrowe linie technologiczne, a klienci otrzymają dobrą alternatywę (pewnie też dobrze wycenioną).
Źródło: Intel
Warto również zobaczyć:
- Kolejne procesory AMD Ryzen zaoferują jeszcze więcej rdzeni?
- Brakuje procesorów Intel? Dell przejdzie na układy AMD
- Procesory AMD Ryzen 4000 i nowe płyty główne X670 - kiedy premiera?
Komentarze
20- procesor musi być ultra tani
- dostarczany tylko OEMom który będą mieli pod to równie tanie płyty główne i sprzedawane w zestawie
Ciekawe dlaczego nie wznowił produkcji najmocniejsze i3 z tej samej generacji i podstawki? Tyle samo rdzeni, HT, wydajność na poziomie najtańszego nowego Athlona. Mogli by też tego kotleta odblokować. Wtedy może miałoby to jakiś sens dla konsumentów.
ale na grafice z haswella to słabo
Tego to nawet na PCLAB Made in Intel nie grali.
Jednak jeżeli chodzi o sam fakt uruchomienia produkcji może być ona zrozumiała ponieważ w firmach pracownik nie ma prawie nic do gadania a zarząd , który podejmuje się używać platform łącznie z tą opartą na tym procesorze i tak jest błogosławiony.Jak widać w Polsce za wielomilionowe a czasami wielomiliardowe straty często nikt nie odpowiada dlatego Intelowi może się udać.Intel po prostu chce zdominować rynek OEM i tutaj może to się udać.Tutaj dane z rynku nie mają nic do gadania a Intel ma zbyt głęboko zaciągnięte swoje macki.Do czasu premiery APU w 7nm DUV a potem Zen 3 Intel musi korzystać z każdej możliwości zarobku póki jeszcze może i potrafi.
Miłośników Retro jest na prawdę dużo i tutaj w przyszłości Intel może znaleźć swoje miejsce.
czekamy na więcej prezentów gwiazdkowych :)
a z tym 6-latkiem, sprytny ruch. mogą wypchnąć produkcję tego starocia choćby do GloFlo (Global Foundries). to chyba ma większy sens niż produkcja tego całego badziewia opartego o Intel Atom.