Systemy operacyjne

Jak bardzo dziurawy jest Windows 10? Nie tak, jak Android

przeczytasz w 1 min.

W sieci opublikowany został ranking produktów, w których w 2016 roku odkryto najwięcej luk bezpieczeństwa. Jak wypada Windows 10, a jak Android?

Windows 10 znalazł się w rankingu 20 produktów z największą liczbą luk bezpieczeństwa w 2016 roku. System operacyjny firmy Microsoft i tak jednak nie wypada w zestawieniu aż tak źle. Dość powiedzieć, że wykryto w nim 3 razy mniej błędów niż u lidera – ten niezbyt zaszczytny tytuł przypadł… Androidowi.

Ze statystyk gromadzonych przez CVE Detalis wynika, że w 2016 roku eksperci zajmujący bezpieczeństwem oprogramowania najwięcej luk wykryli w systemie mobilnym Google Android – łącznie ponad 520. Dwa kolejne miejsca przypadły Linuksowi w postaci Debiana (319 luk) i Ubuntu (278 luk). Wyraźnie widać jednak, że trochę im do „zielonego robocika” zabrakło. 

W TOP-10 znalazły się również openSUSE, openSUSE Leap i Linux Kernel, a także cztery aplikacje Adobe: Flash Player, Acrobat, Acrobat DC i Acrobat Reader DC. Zaraz za tą dziesiątką niespodziewanie uplasował się Mac OS X, który rok wcześniej zajął miejsce pierwsze.

Windows 10 tymczasem zajmuje dopiero 14. miejsce – znaleziono w nim 172 luki. Bezpieczniejsze okazały się poprzednie wersje (8.1 i 7), ale warto wziąć pod uwagę fakt, że „dziesiątka” jest jeszcze bardzo młodym tworem, a w dodatku na bieżąco rozwijanym. 

CVE 2016 ranking

Kto „wygrywał” w ubiegłych latach? Lista przedstawia się następująco:

  • 2015 – Mac OS X
  • 2014 – Internet Explorer
  • 2013 – Linux Kernel
  • 2010-2012 – Google Chrome
  • 2009 – Mozilla Firefox
  • 2008 – Mozilla Firefox i Apple OS X
  • 2007 – PHP
  • 2006 – OS X
  • 2005 – Linux Kernel
  • 2004 – Internet Explorer
  • 2000-2001 – RedHat

Oczywiście sama liczba luk nie świadczy jeszcze o tym, jak bardzo narażeni na zagrożenia są użytkownicy danych produktów. Ranking nie uwzględnia bowiem skali problemu, a jedynie liczbę błędów. Nawet to jednak daje pewien pogląd na poziom bezpieczeństwa w poszczególnym oprogramowaniu.

Źródło: Bleeping Computer

Komentarze

77
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kwaki88
    32
    Ranking nie uwzględnia wagi błędu, czyli mówi nam dokładnie NIC. To tak jak rankingi niezawodności aut - w Fiacie psuje się korbka szyby lewa i prawa, więc ma 2 punkty, a w VW wybucha silnik, więc ma 1...
    • avatar
      blebleble
      7
      Ludzie. Czy wy czytacie co piszecie?

      "znalazł się rankingu" "Adrobat"
      • avatar
        Ravir
        4
        Patrząc OBIEKTYWNIE : to jak działa W10 vs Android, jakie ma wymagania - to wychodzi, że Android jest mega syfem i dziadostwem.

        Aby nie być gołosłownym : porównajcie jak działa Android i Windows na Atomach. Mieliśmy tablet który miał te same podzespoły a różnił się systemem. Na 1 czy 2 GB RAM'u Windows 8 śmigał a Android non-stop się zamulał i łapał zacinki.

        Obecnie też tak jest : W10 na 4 GB RAM działa jak swietnie - a co do Androida to się pojawiły zapowiedzi telefonów z 6 i 8 GB RAM'u :) Nawet na 4 GB RAM Andrut łapie spowolnienie.

        Coraz mocniejsze procesory, coraz więcej RAM'u a Android jak lagował tak laguje - TROCHĘ mnie - zgoda ale : jak W10 postawimy na procesorze z przed paru lat i 2 GB RAM to nadal działa świetnie - postawcie najnowszego Androida na telefonie z przed paru lat i na 1 GB RAM.
        Ja spróbowałem :) - wyszła kicha jakich mało.

        Ogólnie rzecz biorąc to Windows 10 jest o wiele lepiej zoptymalizowany niż Android - można go nie lubić za wygląd - ALE - szybkości działania nie można mu odmówić. Na 100% działa szybciej niż Win 7. Czy to samo można powiedzieć o Androidze ? Zdecydowanie NIE - to że Android obecnie działa lepiej to zawdzięcza ZNACZNEMU wzrostowi mocy sprzętu i zwiększeniu RAM'u.

        Ciekawe też jest to : panuje moda na hejtowanie Windows 10 - nie wiadomo czemu : jest szybszy, ma małe wymagania sprzętowe, wygląd inny - ALE przypominam JAKIE były krzyki gdy zmieniano XP na Win 7 :) :) ja je pamiętam.
        Szpiegowanie? Cóż jakoś nikt nie udowodnił tego szpiegowania - po za rzeczami które zbierają wszyscy - z Androidem na czele - zresztą Ci co najwięcej krzycza o szpiegowaniu na społecznościowym "shicie" i tak udostępniają 1000x więcej o sobie niż to co zbiera Windows :) :)
        • avatar
          gormar
          1
          Do redakcji. Jak już czytacie bleepcomputing to przetłumaczcie wiadomość o tym, że naukowcy znaleźli sposób na wykorzsytanie ReRAM jako CPU. To dopiero może być ciekawe w przyszłości.
          • avatar
            ChrisDeFirenze
            1
            "Windows 10 tymczasem zajmuje dopiero 14. miejsce – znaleziono w nim 172 luki. Bezpieczniejsze okazały się poprzednie wersje (8.1 i 7), ale warto wziąć pod uwagę fakt, że „dziesiątka” jest jeszcze bardzo młodym tworem, a w dodatku na bieżąco rozwijanym. "

            Chwila, chwila.. Jasne - 'dziesiątka' jest młodym tworem, ale to usprawiedliwienie byłoby zasadne jedynie wtedy, kiedy byłby to jeden z pierwszych produktów danej firmy, nie kilkunasty budowany od podstaw 'nowy' system, no ludzie...
            Mają dwa starsze systemy, które wypadają lepiej pod względem luk bezpieczeństwa. Wniosek - wypuścili na rynek produkt gorszy od poprzedników (Win 7 -2009!!).
            • avatar
              derunim
              1
              1. Przede wszystkim kto to robi te rankingi i na czyje zlecenie, czyje pieniądze?

              2. A następnie:
              Linuks (też android) są open source.
              Dlatego dużo łatwiej wyłapać wszelkie luki w systemie.
              I w gruncie rzeczy z tego powodu są one nie groźne lub szybko łatane.
              W windowsie sytuacja jest dokładnie odwrotna. Zamknięty kod zdecydowanie utrudnia wyszukiwanie luk. Może być tak, że jakaś luka istnieje, ale nikt prócz np. hakerów jej nie zauważa.
              3. W windowsie są backdoory...
              Są na pewno, niejednokrotnie to zostało ujawnione.
              Ale zapewne nie wiadomo publicznie o wszystkich. W W10 zapewne jest ich najwięcej.
              Linuks jest tu czysty i przejrzysty, czyli bezpieczny.

              Co ciekawe, aktualizacje bezpieczeństwa na linuksie, w moim przypadku na Ubuntu, są bardzo częste. Czyli każda luka wykryta jest szybko łatana.
              Nie bez powodu większość serwerów światowych stoi na linuksie. To wystarczająca i prawdziwa rekomendacja i ranking.
              • avatar
                gormar
                0
                Cha, cha. Adobe Acrobat i Flash player to pewnie te luki mają w Androidzie i na Linuxie a nie na Windows. LOL. ROTFL ;)

                Taki ranking to mogą sobie wsadzić tam gdzie światło nie dochodzi. Sprawiedliwiej było by porównać W10 do Androida Marshmallow i Nougat. Już nie mówiąc, że w zestawieniu jest tylko Windows 10, a gdzie reszta wersji? A Androida wrzucili w jeden worek. Poza tym wiele jak nie większość luk znalezionych w jądrze dla Linuksa jak i Androida dla ARM działa jedynie na konkretnym sprzęcie a nie na każdym. Poczytajcie sobie o problemach Samsunga lub Qualcomma. Do tego, aby z nich skorzystać pod Androidem to najczęściej trzeba namówić użytkownika do zainstalowania aplikacji z nieznanych źródeł.
                • avatar
                  mutissj
                  -2
                  To tylko kwestia czasu,
                  • avatar
                    Faflucy
                    -2
                    Ooo... A ja zawsze słyszałem że Linux jest najbezpieczniejszym systemem, a tu proszę pierwsze miejsca są jego.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      -7
                      Linux taki bezpieczny
                      • avatar
                        teneo
                        0
                        Pytam zatem: po jaką ch... instalować aktualizację do systemu, skoro dziur w aktualizowanym jest około 200!!!!. 200 czy 300 co za różnica lepiej wyłączyć updaty niech nie zaśmiecają dysku.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Android jest "fajną" a za razem "skrajnie niepoważną platformą".
                          Producenci urządzeń nie aktualizują systemu i sprzedają hardware z okrutnie krótkim wsparciem po to by nakręcić sprzedaż nowych modeli.
                          TOP-owy smartfone wart 3000zł za rok, dwa lata będzie pozbawiony aktualizacji systemu i łatek bezpieczeństwa.

                          A do tego reklamuje się "super wygodne metody płatności" zbliżeniowej i masę usług które z zasady muszą być sparowane z kartą płatniczą/kontem bankowym i to wszystko na OS-ei z ogromną liczbą dziur i karygodnie krótkim wsparciem producenta dla poszczególnych modeli.

                          Na takim sprzęcie strach robić cokolwiek innego prócz najprostszej konsumpcji treści.

                          Witaj!

                          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                          Połącz konto już teraz.

                          Zaloguj przez 1Login