Historia Pojazdu to usługa, która pozwala w prosty sposób sprawdzić, czy kupowany samochód to takie cudeńko, jak przekonuje sprzedawca. Wystarczy dostęp do Internetu i kilka kluczowych informacji na temat samochodu, którego przeszłość chcemy poznać.
Aktualizacja, 15 stycznia 2018: Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło nową wersję usługi Historia Pojazdu, która pozwala sprawdzić w Internecie, czy samochód, który zamierzamy kupić, nie był w przeszłości kradziony, nie brał udziału w wypadkach czy też nie ma przekręconego licznika. Od teraz w bazie znajdują się też auta dotychczas niezarejestrowane w Polsce (aby sprawdzić ich historię trzeba mieć jednak eGO).
News, 21 grudnia 2017: Jak sprawdzić czy auto nie było kradzione ani nie brało udziału w wypadkach albo to, czy jego licznik nie był cofany? Z pomocą przychodzi dostępna za darmo w Internecie usługa Historia Pojazdu, której funkcjonalność jest dynamicznie rozszerzana.
Zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, ale nie jest tajemnicą, że większość z nas tylko na takie auto może sobie pozwolić. Świadome jest tego też Ministerstwo Cyfryzacji, które stara się o to, by wspomniane ryzyko zminimalizować.
Historia samochodu – jak sprawdzić?
Do sprawdzania przeszłości samochodu służy serwis historiapojazdu.gov.pl. Początkowo możliwe było jedynie sprawdzenie historii auta od momentu jego rejestracji w Polsce, ale w grudniu funkcjonalność została rozszerzona i teraz w bazie znajdują się też informacje z innych krajów.
Wśród 21 obsługiwanych krajów znajdują się między innymi Francja, Belgia, Holandia, Włochy, Stany Zjednoczone i Kanada. Niestety bardzo popularne Niemcy nie są obecne na liście, ale już wkrótce ma to ulec zmianie.
Jest tylko jedno ograniczenie: w prosty sposób sprawdzić można jedynie te samochody, które są zarejestrowane w Polsce. Aby sprawdzić te, których mamy być pierwszymi właścicielami w kraju, trzeba będzie mieć Profil Zaufany (eGO) – taka opcja pojawi się na początku 2018 roku.
Czego można się dowiedzieć?
Lista informacji podlegających weryfikacji przedstawia się następująco:
- dane techniczne (pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa)
- terminy badań technicznych
- aktualność ubezpieczenia OC
- liczba właścicieli i miejsce rejestracji
- kradzież
- złomowanie
- powypadkowa przeszłość
- uszkodzenia
- zmiana stanu licznika
- niedopuszczenie do ruchu
- wykorzystywanie auta jako taksówki
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji. Foto: Merio/Pixabay (CC0)
Komentarze
13