• benchmark.pl
  • Windows 10
  • Koniec wsparcia dla Windows 10: Jak zaktualizować niekompatybilny komputer do Windows 11?
Systemy operacyjne

Koniec wsparcia dla Windows 10: Jak zaktualizować niekompatybilny komputer do Windows 11?

przeczytasz w 1 min.

Microsoft zakończy wsparcie dla Windows 10 w 2025 roku. Starsze komputery mogą napotkać trudności z aktualizacją do Windows 11, ale istnieją sposoby, by obejść te ograniczenia i zainstalować nowy system.

14 października 2025 roku Microsoft zakończy dostarczanie aktualizacji zabezpieczeń dla systemu Windows 10, chyba że użytkownik zdecyduje się na kosztowny program Extended Security Updates. Jednak aktualizacja starszego komputera do Windows 11 może napotkać przeszkody, zwłaszcza jeśli procesor nie jest na liście zgodnych urządzeń lub brakuje modułu TPM 2.0.

Sposoby na obejście ograniczeń

Mimo oficjalnych wymagań, istnieją sposoby na zainstalowanie Windows 11 na starszym sprzęcie. Jednym z nich jest wykonanie czystej instalacji systemu, co omija sprawdzanie zgodności procesora. Po zakończeniu instalacji konieczne będzie ponowne zainstalowanie aplikacji oraz przywrócenie danych.

Modyfikacja rejestru jako klucz

Najłatwiejszym sposobem na obejście ograniczeń jest zmiana w rejestrze systemu, co pozwala pominąć sprawdzanie zgodności CPU i TPM. Jak informuje serwis zdnet.com, wystarczy dodać nową wartość DWORD o nazwie AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU i ustawić jej wartość na 1. Po dokonaniu tej zmiany, proces instalacji powinien przebiec bez problemów, mimo początkowych ostrzeżeń.

  • Klucz rejestru: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup
  • Nazwa: AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU
  • Typ: REG_DWORD
  • Wartość: 1

Alternatywne metody instalacji

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników istnieje możliwość skorzystania z narzędzia Rufus, które umożliwia tworzenie niestandardowych nośników instalacyjnych i pominięcie wymagań stawianych przez Microsoft.

Aktualizacja do Windows 11 jest dostępna dla większości użytkowników Windows 10, nawet jeśli ich sprzęt nie spełnia wszystkich wymagań. Dzięki odpowiednim krokom, w tym modyfikacji rejestru, można cieszyć się nowym systemem na starszym komputerze. Potrzebujesz więcej informacji? Zapoznaj się z artykułem Wojtka, który wyjaśnia, jak za darmo zaktualizować Windows 10 do Windows 11.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    PeetBoss
    5
    A gdzieś indziej pisało że 10 ma być wspierana do 2035roku. Co miesiąc nowe informacje, a sami do końca nie wiedzą. 7 też miała być szybciej uśmiercona, a mimo to umarła później niż 8.1.
    • avatar
      PIRAT_PL
      3
      Na logikę jak ludzie nie mają wspieranych sprzętów to nie polecą do sklepów kupując nowe.
      Będą obchodzić ograniczenie i będą mieli win 11 na starych sprzętach. Natomiast spora część nie przejmie się tym w ogóle i będzie korzystać dalej z Win 10. Jak w przeszłości było z win xp czy 7 gdzie wsparcie się skończyło a ludzie i tak korzystali.
      Microsoft trochę popłynął z wymaganiami a zwłaszcza to TMP nie wiem na co im to skoro jest to użytkowane przede wszystkim pod Bitlockera którego w domach mało kto używa a głównym i jedynym zabezpieczeniem jest wprowadzenie hasła na profil przy logowaniu do systemu.
      Także w firmach gdzie są wrażliwe dane może i by miało to jakiś sens ale w systemach stricte klienckich na co to komu ? Tylko utrudniają ludziom życie, mam nadzieje że wywalą tego TMP z wymagań win 11 bo jest to po prostu zbędne.
      • avatar
        xxx.514
        0
        Odpowiedź: Wcale. Czekać na win 12.
        • avatar
          studionti
          0
          Specjalnie zablokowałem TPM w bios żeby przypadkiem nie zaktualizował do 11.

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login