Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest narzędziem pozwalającym anonimowo zgłaszać wszelkie niebezpieczeństwa, które mają miejsce w wybranym miejscu. Zobacz, jak posługiwać się portalem do zgłaszania zagrożeń bezpieczeństwa.
Przekraczanie dozwolonej prędkości, zła organizacja ruchu drogowego – ale też żebractwo lub niszczenie zieleni. Te i wiele innych zgłoszeń można dodać na specjalnie przygotowanej do tego mapie, a policja będzie weryfikować ich prawdziwość oraz podejmować odpowiednie kroki w przypadku ich potwierdzenia. Prosty poradnik zgłaszania wykroczeń.
Co to jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?
System powstał w wyniku rozmów z Polakami podczas konsultacji społecznych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyjaśnia, że jest ona odpowiedzią na potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa.
Za jej pośrednictwem w kilku prostych krokach można zgłosić szkodliwe społecznie zachowanie oraz potencjalne niebezpieczeństwo. Odpowiednie służby mają natomiast na wszelkie zgłoszenia reagować i zwracać szczególną uwagę na obszary – zdaniem lokalnej społeczności – niebezpieczne.
Jak korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa? Zgłaszanie wykroczeń – prosty poradnik
Pierwszym krokiem jest przejście na odpowiednią stronę KMZB. Możesz to zrobić używając przycisku poniżej lub pobrać aplikację Geoportal Mobile na smartfon z Androidem lub iOS. W przeglądarce wyświetli się mapa Polski z pogrupowanymi względem obszaru zgłoszeniami użytkowników.
Aby przejść do zgłoszeń w interesującym cię obszarze, przybliż mapę. System na bieżąco będzie aktualizować grupy zgłoszeń względem zmniejszanego obszaru. Kiedy już znajdziesz miejsce, które twoim zdaniem należy oznaczyć jako niebezpieczne, użyj czerwonego przycisku po lewej stronie na dole ekranu (przycisk z białym plusem).
Po użyciu przycisku, system wyświetli listę 24 kategorii do wyboru. Wybierz tę, która najbardziej odpowiada twojemu zgłoszeniu, a następnie zaznacz dokładne miejsce na mapie. Świeżo dodane zagrożenie otrzyma status “nowe”.
Co musisz wiedzieć o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa - najważniejsze rzeczy
Statusy zgłoszeń
Zgłoszenia w KMZB występują w jednym z sześciu statusów. Każdy z nich jest wyróżniony innym kolorem. Wśród nich można wymienić:
- nowe - zagrożenie, które dopiero zostało dodane;
- weryfikacja - oczekuje na potwierdzenie przez służby;
- potwierdzone - występowanie zagrożenia we wskazanym obszarze jest potwierdzone przez służby;
- potwierdzone (przekazane poza policję) - zgłoszeniem zajmie się instytucja inna niż policja;
- potwierdzone (wyeliminowane) - występowanie niebezpieczeństwa zostało potwierdzone i po działaniach służb – wyeliminowane.
Kategorie zgłoszeń
Choć najczęściej pojawiającymi się zagrożeniami w KMZB są te, które dotyczą bezpieczeństwa na drodze (przekraczanie dozwolonej prędkości lub niewłaściwa infrastruktura), system pozwala dodawać zagrożenia z 24 różnych kategorii:
- akty wandalizmu,
- dzikie kąpieliska,
- dzikie wysypiska śmieci,
- grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją,
- kłusownictwo,
- miejsca niebezpieczne na terenach wodnych,
- miejsca niebezpieczne na wodach,
- miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej,
- nielegalna wycinka drzew,
- nielegalne rajdy samochodowe,
- nieprawidłowe parkowanie,
- niestrzeżone przejście przez tory,
- niestrzeżony przejazd kolejowy,
- niewłaściwa infrastruktura drogowa,
- niszczenie zieleni,
- osoba bezdomna wymagająca pomocy,
- poruszanie się po terenach leśnych quadami,
- przekraczanie dozwolonej prędkości,
- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych,
- utonięcia,
- spożywanie środków odurzających,
- wałęsające się bezpańskie psy,
- wypalanie traw,
- zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych,
- znęcanie się nad zwierzętami,
- zła organizacja ruchu drogowego,
- żebractwo.
Czy zgłoszenia są anonimowe?
Z informacji opublikowanych na stronie internetowej MSWiA wynika, że zgłoszenia dodawane do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa są w pełni anonimowe.
Komentarze
13chcialbym poznac nazwe agencji reklamowej, ktora za pieniadze podatnikow szerzy ta cudowna propagange i zleca pisanie tych cudownych artykulow.