Stabilny, niezawodny i nielimitowany internet o prędkości do 600 Mb/s za jakieś 30-50 złotych miesięcznie – o tym właśnie marzą Polacy, jak wynika z badania operatora Play.
Co oznacza „dość szybki internet” dla Polaka?
600 Mb/s to prędkość, jaką aż 86% badanych uznało za „wystarczającą do domu”. To też prędkość, która wielokrotnie przewyższa to, co ma w domach większość z nas – według raportu speedtest.pl aktualnie średnia prędkość internetu stacjonarnego w Polsce wynosi około 80 Mb/s (lub 185 Mb/s, jeśli zawęzimy wyniki do światłowodów), a mobilnego – 35 Mb/s. Co ciekawe jednak, co trzecia osoba biorąca udział w badaniu Play przyznała, że w okresie pandemicznym wykupiła wyższy pakiet u swojego operatora.
Co jeszcze jest ważne?
Prędkość jednak to oczywiście nie wszystko i Polacy mają tego świadomość. Aż 98% badanych przyznało, że stabilność połączenia jest jedną z kluczowych kwestii. To wzrost w porównaniu do ubiegłego roku i w sumie nas to nie dziwi, bo internet zaczął być częściej wykorzystywany do nauki i do pracy.
Nie bez znaczenia jest też – rzecz jasna – cena. Polacy najchętniej płaciliby za internet 30-50 złotych miesięcznie. Miejmy jednak świadomość, że tak szybkie i stabilne połączenie w tej cenie to właściwie utopia. Koszty pozwala za to obniżyć konwergencja (czyli łączenie usług internetowych z innymi, na przykład telefonią czy też telewizją). Tego typu rozwiązanie znajduje się w kręgu zainteresowań 71% badanych.
Kilka słów o badaniu i infografika
W badaniu udział wzięło 816 respondentów, deklarujących podejmowanie decyzji w kwestii wyboru mediów w gospodarstwie domowym i bycie użytkownikami internetu. Badanie przeprowadzono w formie kwestionariusza, dane zebrano przy użyciu metody CAWI, a podstawą dla wszystkiego był panel badawczy ARC.
A dla ciebie jaki internet jest wystarczająco dobry?
Źródło: Biuro Prasowe Play, Speedtest, informacja własna
Komentarze
24Co do slajdu, to mogę się przyczepić do ostatniej pozycji, że 86% uważa, że najbardziej godnym zaufania dostawcą internetu jest operator komórkowy. Heh, zapraszam po jakikolwiek komentarz na profilu FB Play. Nie ma dnia, żeby ktoś na ich net nie narzekał :)
Pozdrawiam.
Użytkownicy mobilnego Internetu marzą o stacjonarnym, prawdziwie nielimitowanym, a nie wow wow, Internet LTE No Limit, ale jak dużo pobierasz to jednak limit.
Użytkownicy stacjonarnego Internetu marzą o łączach symetrycznych, a nie 1000mbit pobierania wow wow, najszypszy w Polsce, a wysyłania tylko 40.
Orange nie pociągnie mi 300 metrów światłowodu po swoich słupach telefonicznych bo to nie ich światłowód a firma której jest to światłowód nie pociągnie mi 300 metrów światłowodu bo to nie ich słupy.
Jestem w Plusie LTE 200GB ... i mam 0,69 Mb/s - YT nie da się oglądać, radio on line się zacina, po prostu dramat. Plus sugeruje przełączenie się na 3G ... no jasne może lepiej od razu na sygnały dymne?
Nigdy nie narzekałem na prędkość
"600 Mb/s to prędkość, jaką aż 86% badanych uznało za „wystarczającą do domu”
Ciekawe, a 500 MB/s już nie wystarczające. Interesujące jest czym się ci badani kierowali podając/wybierając akurat 600 a nie 500 czy 300 Mb/s.
Zdaje się, że w Orange można mieć internet do 700 Mb/s za 55 zł w pakiecie z abonamentem na komórkę za 35 zł. To może Orange spełnia marzenia?
Pytanie czy Play też potrafi. Może musieli zrobić badanie i się pochwalić tym, aby się przekonać co zmienić w swojej niekonkurencyjnej ofercie.
Zaufanym? Przecież taki internet jest często podatny na wszelkiego rodzaju zakłócenia atmosferyczne.
Bardziej ufam, że będzie mi działał internet po kablu/światłowodzie niż komórkowy. I to bez nagłych skoków prędkości. Streaming wtedy się nie zacina, w przeciwieństwie do transmisji danych w sieci komórkowej, gdzie po podłączeniu się do jednego masztu zbyt dużej ilości użytkowników transfer danych mocno spada.
Gdyby mnie pytali, to wystarczyłoby mi łącze 100/50Mbps ale przy niższej całkowitej cenie np. 50zł /miesiąc.