Zastąpi ją OpenJDK
Firma Oracle poinformowała o porzuceniu licencji "Operating System Distributor License for Java", z tego też powodu twórcy wielu linuksowych systemów operacyjnych będą zmuszeniu do usunięcia pakietów Javy z systemów i repozytorium.
Taki właśnie los spotka Javę dostarczaną wraz z systemami Ubuntu w wersji 10.04 LTS, 10.10 oraz 11.04. Pakiety Javy nie tyle co znikną z centrum oprogramowania Ubuntu, ale również i sami użytkownicy którzy mają obecnie zainstalowaną Javę w postaci pakietu "sun-java-6" - zostaną niej pozbawieni. Ma się to odbyć na zasadzie zastąpienia obecnych pakietów Javy, pustymi. Natomiast wszystkim użytkownikom zostanie zaproponowane uaktualnienie do wydania OpenJDK.
Zdaniem przedstawicieli Ubuntu, takie działanie jest konieczne w celu zachowania stabilności i bezpieczeństwa systemu. Otóż Java jest uznawana za bardzo "dziurawy" pakiet i jego aktualizacje są bardziej niż wskazane. W dodatku porzucenie przez Oracle tej licencji zobliguje twórców systemu do zastąpienia paczek Javy w systemach jej otwartą implementacją, czyli OpenJDK. Obecnie do repozytoriów trafi openjdk-6-jre lub openjdk-6-jdk a w przyszłości openjdk-7.
Osoby, które będą chciały skorzystać z Javy dostarczonej bezpośrednio od Oracle, będą zmuszone do pobrania jej ze strony producenta i instalacji bez wsparcia twórców systemu. Obecnie takie "paczki" były dostępne obok i niezależnie od otwartych wersji Javy w repozytoriach systemów. Teraz znajdziemy tam jedynie paczki z otartą implementacją.
Ubuntu nie jest pierwszym systemem który zdecydował się na taki krok. Wcześniej Javy pozbył się Debian i openSUSE, a już w kolejce czekają następne.
Jak sądzicie czy pozbycie się Javy to dobry pomysł?
Więcej o Canonical:
- Ubuntu w smartfonach i tabletach - alternatywa dla Androida?
- UEFI i Windows 8 zablokują możliwość instalacji Linuksa
- Linus Torvalds krytykuje Gnome3, wybiera Xfce
- Ekoore: tablet z systemem Linux na pokładzie
- Canonical rozpoczyna promocję Ubuntu
- 200 mln użytkowników Ubuntu do 2015 roku
Źródło: omgubuntu
Komentarze
15Za to Java w wersji 7 nie powinna być dystrybuowana w postaci binarnych pakietów dostarczonych przez firmę Oracle. Gdyż Java7 dostępna na stronie producenta jest dokładnie kopią OpenJDK7 (pewnie z zamkniętymi dodatkami, ale nie interesowałem się tym). Więc instalacja OpenJDK7 będzie równoważna z instalacją zamkniętych pakietów. Co więcej niektóre dystrybucje nie dostarczają zamkniętego oprogramowania w domyślnych instalacjach. A dzięki temu, że użyte zostaną otwarte pakiety, będzie możliwość posiadania Javy out-of-box. Osobiście używam OpenJdk wraz z Icdtea-Plugin już od dłuższego czasu. I nie zaobserwowałem nigdy, żadnych problemów z tą wersją Javy.
Więc nie jest to żaden krok w tył, tylko naprawdę duży krok w przód. Dodatkowym plusem rozwijania Javy poprzez OpenJDK jest to, że do jej rozwoju przystąpili taki giganci jak IBM, Apple (zajmują się wzorcową implementacją Javy pod MacOSX), SAP. Więc wydaje się, że Oracle ma dużą szansę na danie porządnego kopa dla Javy (i poniekąd dla swojego portfela).
Nie ma tragedii.
javę wgrywałem pod kontem wydajności servera do minecraft. Wtedy to była jdk-7 (1.7.0-b147)
Jak działa minecraft to mi wystarczy. Jeśli będzie potrzebna zmiana to zmieni się i tyle.
Tak to wyglądało w przypadku Archa: http://mailman.archlinux.org/pipermail/arch-general/2011-March/018819.html