Popularny multikomunikator internetowy
Pojawiła się kolejna odsłona coraz popularniejszego komunikatora internetowego Kadu w wersji 0.12. Twórcy pracowali nad aktualną wersją cztery miesiące.
W nowej wersji naprawiono wiele błędów stabilności i funkcjonalności. Usprawniono wtyczkę XMPP za pomocą dodania podstawowej obsługi dla pokojów rozmów NUC. Od teraz możliwe jest zalogowanie do pokoju, wyświetlenie listy osób i nawiązanie z nimi połączeń. Twórcy zapewniają, że kolejne funkcje będą wprowadzane jeżeli pojawi się na nie zapotrzebowanie.
W niektórych serwerach XMPP z powodu braku obsługi nie można było dokonać zmiany nazwy/listy grup z poziomu klienta (Facebook, Google+) co powodowało liczne problemy i nieprawidłową pracę aplikacji oraz zapętlającą się synchronizację. Dla takich serwerów wprowadzono opcję ręcznego i automatycznego wyłączenia synchronizacji wspomnianych danych.
Kolejną nowością jest ulepszenie okna historii. Od teraz jest ono prostsze w użyciu, dostarcza bardziej rozbudowanych możliwości wyszukiwania, a także jest w 100% asynchroniczne. Według deweloperów program Kadu w żadnej chwili nawet podczas oczekiwania na odczyt danych z bazy - nie jest zamrożony. Dodatkową funkcjonalności jest wyposażenie każdego widoku rozmowy w pole wyszukiwania znane z przeglądarek internetowych wywoływane kombinacją CTRL+F.
Wprowadzono zmiany w formacie zapisywanego pliku historii i jego pliku konfiguracyjnego w celu umożliwienia przenoszenia danych pomiędzy różnymi instalacjami programu Kadu. Plik history2.db jest teraz niezależny od kadu-0.12.conf.xml i zawiera wszystkie informacje potrzebne do wyświetlenia historii. Dodano możliwość wyłączenia zapisywania historii dla każdego kontaktu z osobna i każdej konferencji.
Dodatkowo na komputerach na których zainstalowano sqlite3, możliwa jest automatyczna naprawa pliku historii, uszkodzonego w czasie nieprawidłowego zamykania komputera (nagłego resetu) lub zaniku zasilania.
Wprowadzono nowe okno zmiany statusu, pozwalające na równoczesną zmianę statusu i opisu. W przypadku gdy różne konta mają różne statusy, okno pozwala na ich zachowanie bez zmiany stanu.
Dodano nowe okno wtyczek, od teraz umieszczona w nim lista jest pogrupowana według oferowanych funkcji, a każda wtyczka ma przejrzysty opis, możliwe jest też filtrowanie listy według nazwy, autora lub opisu.
W przypadku wykorzystania wtyczki tabs jest możliwość zmiany aktualnej karty rozmów za pomocą skrótów, Alt+[numer karty]. Pojawił się również przycisk przywracania zamkniętych kart. W polu wyboru ikon został dodany podgląd.
Nowe Kadu to również poprawa stabilności i bezpieczeństwa. Aplikacja powinna także działać nieco szybciej.
Autorzy powoli przygotowują się do bezprecedensowego wydarzenia jakim będzie planowana na drugą połowę roku premiera wersji Kadu 1.0.
Pobierz:
| Rozmiar pliku: 5,3 - 28 MB |
Kadu to coraz popularniejszy komunikator internetowy będący klientem sieci Gadu-Gadu dla systemów z rodziny Windows, Mac oraz Linux. Zaletami aplikacji jest z pewnością multi-platformowość dzięki czemu program działa bez zarzutów na najpopularniejszych systemach operacyjnych. Niewątpliwą zaletą Kadu jest również jego lekkość, brak tzw. "przepakowania" zbędnymi funkcjami oraz prosty i przejrzysty interfejs.
Programiści po ponad pięciu miesiącach prac nad nową odsłoną Kadu udostępnili właśnie jego stabilną odsłonę. Jest to wydanie jubileuszowe które powstało dokładnie na dziesiąte urodziny projektu - wersja 0.10.
Poprzednie wydanie oznaczone numerem 0.10.0 wniosło za sobą niemalże rewolucyjne zmiany, do których należy zaliczyć m.in. wsparcie dla długo wyczekiwanego XMPP czyli dla takich protokołów jak: Jabber, GTalk, Facebook Chat, NKTalk itp.
Dodano również możliwość jednoczesnego używanie wielu kont z różnych sieci. Wprowadzono zupełnie nowy moduł historii rozmów. Dodano możliwość używania stylów rozmowy z Adium. Wersja dwunasta jest naturalną ewolucją z wersji 0.10.
Więcej plików:
- KDE 4.7 - rewelacyjne środowisko graficzne dla Linuksa
- Dropbox - pliki w chmurze
- Mandriva Linux 2011 - funkcjonalny i darmowy system operacyjny
- LibreOffice - darmowy pakiet biurowy
- Jądro Linux 3.0
- Wine - uruchom aplikacjie z Windows w Linux
Komentarze
23Coś chyba nie tak z tym fragmentem zdania. Wprawdzie wcześniej mowa o poprawkach, ale reszta zdania sugeruje to co widać wyżej. Poprawnie mogło by być np. tak:
Wprowadzono wiele innych usprawnień min. w API, a także poprawek w interfejsie oraz usunięto całą masę drobnych błędów.