Ricoh we współpracy z JAXA, japońską agencją kosmiczną, umieścił na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kamerę Ricoh Theta. Oto efekty jej pracy w otwartej przestrzeni kosmicznej.
Element rejestrujący obraz i optyka w przypadku kosmicznej wersji sferycznej kamery akcji Ricoh Theta są takie same jak w produkcie dostępnym w regularnej sprzedaży, ale troszkę trzeba było poprawić obudowę, by poradziła sobie z warunkami (temperatura i promieniowanie) panującymi na zewnątrz Stacji.
Model lotny kosmicznej Ricoh Theta, czyli wersja zgodna z tą, która poleciała we wrzesniu na MSK
Kamera umieszczona została na palecie instrumentów dołączonym do japońskiego modułu eksperymentalnego Kibo. Dlatego też sferyczne zdjęcia, które prezentujemy poniżej, pokazują widok Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z takiej a nie innej perspektywy.
Zdjęcia i film z Ricoh Theta
Zdjęcia są sferycznym widokiem, można je obracać. Pierwsze pokazuje widok stacji i Ziemi za dnia, drugie to nocny widok z efektownie podkreślonym horyzontem przez chowające się za tarczą planety Słońce.
Udostępnione zostało też krótkie sferyczne wideo.
Celem eksperymentu, jakim jest wykorzystanie Ricoh Theta S w przestrzeni kosmicznej, jest pokazanie przydatności kamer akcji w przyszłych projektach eksploracji Kosmosu, w których udział będą brać nie tylko autonomiczne pojazdy, ale także ludzie. Seria Ricoh Theta składa się z wielu modeli, ten zastosowany na MSK to starsza konstrukcja, sprawdzona i przetestowana dokładnie na wszelkie sposoby. Najnowszym produktem w ofercie Ricoha, który debiutował późną zimą 2019 jest Ricoh Theta Z1, czyli wariant Ricoh Theta z dwoma sensorami typu 1 cal.
Źródło: Ricoh
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!