Anteny są stałym elementem miejskiego krajobrazu. Dostrzec można je na budynkach w całym kraju. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ten powszechny element może przynieść spore kłopoty finansowe. Konkretnie: karę w wysokości 2,5 tys. zł.
Mogłoby się wydawać, że ten antena nie powinina stanowić żadnego problemu. Zwykle po jej zainstalowaniu, zapominamy o niej na wiele lat. Jednakże, okazuje się, że w niektórych przypadkach, za antenę można zapłacić nawet 2,5 tys. zł kary.
Kara za antenę. O co chodzi?
Prawo budowlane jest bardzo restrykcyjne i w wielu przypadkach nie daje pola do manewru. Dlatego inwestorzy muszą być bardzo ostrożni, aby nie narazić się na wysokie kary za drobne błędy. To samo dotyczy osób, które planują przeprowadzić przeróbki w już istniejących budynkach.
Czasami chodzi o naprawdę proste czynności, takie jak montaż anteny do odbioru sygnału telewizyjnego. Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 15 pr. bud. - nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę wykonywanie robót polegających na instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych.
Jednakże, w pewnych okolicznościach, montaż anteny na dachu może wiązać się z wysoką karą. Dotyczy to dość rzadkiej sytuacji, kiedy antena jest zamontowana na maszcie o wysokości większej niż 3 metry. Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. pr. bud. wymaga to zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
Jeśli taki obiekt powstanie bez zgłoszenia (lub pomimo odmowy) to właściwy organ może nakazać jego rozbiórkę.
Antena na wysokości 3 metrów
Montaż anteny na tak dużej wysokości jest rzadkością, ale może być konieczny tam, gdzie występuje gęsta zabudowa, a także tam, gdzie ukształtowanie terenu nie sprzyja odbiorowi sygnału. W takich przypadkach należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów.
Naruszenie tych przepisów może skutkować surowymi konsekwencjami. Brak zgłoszenia tego typu konstrukcji do odpowiednich organów może wiązać się z koniecznością uiszczenia opłaty legalizacyjnej. Jej wysokość to właśnie 2,5 tys. złotych.
Źródło: Gadżetomania, Prawo
Komentarze
4