Dotarliśmy do nieoficjalnych informacji, które mówią o zgodności kart graficznych Radeon HD 7000 z magistralą PCI-Express 3.0.
Trzeba przyznać, że ostatnio coraz więcej słychać o płytach głównych z portami PCI-Express 3.0. Na początku były to wczesne wersje z podstawką LGA 2011 dla procesorów Intel Sandy Bridge-E, jakie poszczególni producenci zademonstrowali na targach Computex. Nie tak dawno temu pisaliśmy również o płycie MSI Z68A-GD80 (G3) oraz całej gammie modeli od firmy ASRock, które powinny trafić do sklepów lada chwila. Warto jednak zaznaczyć, iż w tych przypadkach skorzystanie z nowej magistrali możliwe będzie dopiero po premierze procesorów Intel Ivy Bridge, a nastąpi ona nie za prędko, bo dopiero w drugim kwartale przyszłego roku.
Dodatkowym problemem jest brak jakichkolwiek kart rozszerzeń kompatybilnych z nowym typem magistrali. Możliwe jednak, że potencjał PCI-Express 3.0 wykorzystają karty graficzne z serii Radeon HD 7000.
Złącze PCI-Express w karcie graficznej
Co prawda już przy okazji nieoficjalnej specyfikacji modelu Radeon HD 7990 była mowa o kompatybilności z magistralą PCI-Express x16 3.0, ale dopiero teraz mówi się o zgodności z nią całej serii Southern Islands. Trzecia generacja PCI-Express wnosi dwukrotnie większą przepustowość w porównaniu do wersji 2.x (2.0 i 2.1) oraz czterokrotnie większą przepustowość w porównaniu do wersji 1.x. Oznacza to zatem, że na jedną linię przypada 1 GB/s (8 Gb/s), a na cały port PCI-Express w wersji x16 (komunikacja w obydwie strony) aż 32 GB/s (256 Gb/s).
Oprócz tego złącze jest w stanie dostarczyć 300 W mocy, co skutecznie ograniczy problem z podłączaniem wtyczek z dodatkowym zasilaniem.
Czyżby zatem przepustowość PCI-Express 2.0 nowym Radeonom już nie wystarczała? A może nowe karty pomimo produkcji w 28-nanometrowym procesie technologicznym będą pobierały dużo energii? Tego jeszcze nie wiadomo, ale pewne jest jednak to, że aby z nich skorzystać nie będziemy musieli wymieniać płyt głównych, bowiem będą one zgodne także z wcześniejszymi wersjami magistrali.
Więcej o kartach graficznych AMD Radeon HD 7000:
- AMD Radeon HD 7000: znamy nazwy kodowe układów
- AMD już pracuje nad serią Radeon HD 7000
- Radeon HD 7990 - czy będzie tak wydajny?
Źródło: TechPowerUp.com, DonanimHaber.com
Komentarze
60karty PCI-E 3.0 a płyty ;D ???
A jaki to problem podłączyć wtyczkę, moc i tak dostarcza zasilacz i chyba lepiej że moc idzie prosto z zasilacza a przez płytę.
kiedyś karty nie potrzebowały dodatkowych wtyczek, teraz też tak będzie,
mnie się to podoba, mniej kabli w budzie :)
Wolę nie myśleć jak będzie wyglądał laminat, który będzie musiał przepuścić przez siebie te 25A :o
Oczywiscie w kazdej z kart z serii 7k bedzie wejscie na wtyczke zeby zachowac kompatebilnosc z PCI-E 2.0, ale nie znaczy to ze mamy podlaczac tam kabelek. (chociaz ja i tak to zrobie, chociazby dlatego zeby nie przepuszczac tyle pradu przez plyte)