KDE 4.9 i KDE 4.8.5: pobierz popularne środowiska graficzne do systemu Linux
KDE z nowymi funkcjami
Twórcy jednego z najpopularniejszych i najbardziej funkcjonalnych środowisk graficznych KDE wydali jego dwie nowe wersje. Kilka dni temu na serwerach pojawiło się "okrągłe" wydanie z serii KDE SC 4.9 wnoszące dużo zmian i nowych funkcji, a niedawno pojawiło się wydanie KDE SC 4.8.5, zawierające poprawki dla linii 4.8.
Wydana niedawno wersja KDE SC 4.8.5 jest piątą aktualizacją do wersji KDE 4.8 i nie wprowadza nowych funkcji, a jedynie eliminuje znalezione błędy i luki. Wśród nich należy wymienić naprawienie wielu błędów w menadżerze plików Dolphin oraz emulatorze konsoli. Zespół programistów wprowadził wiele ulepszeń do aplikacji Kontact Suite. Wspomniana wersja poprawia również wydajność działania pulpitu i wielu innych mniej istotnych elementów.
Kilka dni temu Sebastian Kügler z zespołu twórców ogłosił wydanie nowej wersji KDE SC 4.9, która doczekała się już dwóch edycji kandydujących RC.
Nowe wydanie, otwiera kolejną gałąź wydawniczą środowiska, w odróżnieniu jednak od wersji KDE 4.8.5 przynosi ona dużo nowości, ciekawych funkcji i przygotowuje również grunt pod mające zadebiutować w przyszłości, po części rewolucyjne KDE 5.0.
Wersja 4.9 jest dużą aktualizacją dla wszystkich produktów spod znaku KDE jak: KDE Plasma Workspaces, KDE Applications oraz KDE Platform. Najnowsza wersja jest poświęcona pamięci kontrybutora projektu - Claire Balsam. Nowa wersja przynosi udoskonaloną integrację Plasma Activities z zasobami systemu, plikami i oknami. Istnieje możliwość lepszego organizowania pracy oraz łatwiejszego skojarzenia plików i okien Activity.
Pliki i elementy związane z Activity mogą być teraz wyświetlane w aplecie Folderview oraz menadżerach plików Dolphin i Konqueror. W Activity KIO dodano możliwość szyfrowania dla prywatnej działalności.
W przestrzeni roboczej wprowadzono MPRIS2 z obsługą KMix, mającym zdolność do obsługi strumieni oraz Plasma Data Engine do obsługi protokołu kontrolnego odtwarzacza audio. Zamiany w MPRIS2 tyczą się zarówno w Juk i Dragon, odtwarzaczy audio, i wideo w zestawie KDE.
Wprowadzono wiele mniejszych zmian w obszarach roboczych, w tym kilka portów QML. Poprawiono Plasma miniplayer, w tym okno właściwości ścieżki i lepsze filtrowanie. Menu Kickoff może być teraz stosowane tylko z klawiatury, plazmoid Network Management otrzymał nowy styl graficzny i układ pracy, dodano też zmiany w widżecie Public Transport.
Menadżer plików Dolphin został przepisany od postaw, powrócił domyślnie do niego przycisk wstecz i dalej oraz opcja cofnięcia zmiany nazwy pliku. Od teraz Dolphin może pokazywać metadane plików, takie jak: rating, tagi, obrazy, wielkości plików, autora, datę oraz dużo więcej, a także umożliwia sortowanie oraz grupowanie według dostępnych metadanych.
Nowa wtyczka Mercurial obsługuje wciąż ten sam system wersji GIT, dzięki czemu zachowana została kompatybilność z SVN i CVS. W Dolphinie poczyniono również wiele innych mniejszych poprawek jak: usprawnienia w panelu miejsca, lepszą obsługę wyszukiwania i synchronizacji z lokalizacją w terminalu.
W console x emulatorze terminala dodano możliwość wyszukiwania dla zaznaczonego tekstu przy użyciu skrótów internetowych KDE. Do opcji kontekstowej została dodana funkcja "zmiany katalogu". Użytkownicy otrzymali większą kontrolę nad organizowaniem okien terminala, odłączania kart i przeciągania ich do utworzonego nowego okna.
Umożliwiono klonowanie istniejących tabulatorów na nowe o tym samym profilu, widoczność menu oraz karta barów może być teraz kontrolowana podczas uruchamiania konsoli.
W menadżerze okien KWin wprowadzono kilka ciekawych zmian, głównie odnoszących się do funkcjonalności oraz poprawienia użyteczności i szybkości działania.
Nowe KDE to również aktualizacja popularnych aplikacji jak: Okular, Kopete, KDE PIM, Kontact Suite i zestawu KDE Edukacja oraz Gry. W aplikacji Okular wprowadzono funkcję przechowywania i drukowania adnotacji z dokumentami PDF, poprawiono wyszukiwanie, zakładki, i zaznaczanie tekstu.
W nowym wydaniu KDE deweloperzy skupili się na separacji QGraphicsView, a także nad przenoszeniem większości interfejsu Plasma Workspaces do Qt Quick i QML. Nowe KDE lepiej współpracuje z ekranami dotykowymi, a tego efekt będzie można zobaczyć na tablecie Vivaldi - Spark.
KDE 4.9 to wiele poprawek i nowych funkcji oraz drobnych zmian. Środowisko graficzne działa zauważalnie szybciej i stabilniej, udostępnia więcej opcji integracji i modyfikacji oraz zarządzania. Również dzięki przenoszeniu Plasmy do Qt poprawia się komponowanie z różnymi stylami.
Pełną listę zmian w KDE 4.9 i KDE 4.8.5 można znaleźć na stronie projektu.
KDE 4.9 można pobrać w postaci źródeł dla systemów Linux i alternatywnych oraz jako nieoficjalne porty również dla Mac OS i Windows.
Więcej o środowiskach graficznych:
- Linux: KDE 4.2 już jest!
- Linux - Nowe KDE 4.2.3
- Facebook blokuje KDE i usuwa zdjęcia jego użytkowników
- Pliki: KDE 4.7 - rewelacyjne środowisko graficzne dla Linuksa
- Linus Torvalds krytykuje Gnome 3, wybiera Xfce
- Lodówki z Linuksem, WiFi i dotykowym ekranem - Samsung, Electrolux, ProFusion
- Interfejs Plasma Active dla smartfonów i tabletów
- Spark: pierwszy tablet z interfejsem KDE Plasma Active
- Google Chrome OS: Linus Torvalds zwolennikiem tego systemu operacyjnego
Źródło: KDE, OSWorld
Komentarze
11mozna to zainstalować na ubuntu??
Wszelkie sugestie mile widziane. (np jakieś strony z tutorialami)
Wiem że jest tego dużo w necie ale może ktoś poleci coś konkretnego i ciekawego.