Pojazdy

Rejestracja samochodu przez internet. Znamy datę

przeczytasz w 2 min.

Pełna rejestracja samochodów online ma być procesem prostym i szeroko dostępnym. Użytek z tej możliwości zrobią klienci indywidualni, firmy leasingowe, salony samochodowe jak i producenci. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość.

Prawdziwy znak czasów - sprawy urzędowe przez internet to już norma. Pojawia się więc pytanie: kiedy rejestracja samochód online stanie się czymś powszechnym? Pełne wprowadzenie takiej możliwości przewidywane jest dopiero za dwa i pół roku.

Proces e-rejestracji aut w Polsce to obecnie temat przyszłościowy, lecz CEPiK już teraz przedstawił swoje plany dotyczące tej inicjatywy. Informacje na ten temat przekazał Tomasz Kęsicki, dyrektor departamentu CEPiK w Centralnym Ośrodku Informatyki, podczas konferencji e-leasing Day organizowanej przez Związek Polskiego Leasingu.

Salony samochodowe mają specjalne uprawnienia

Warto zwrócić uwagę, że obecnie możliwość rejestrowania pojazdów przez internet jest ograniczona tylko do salonów samochodowych, które posiadają firmowe konta na platformie ePUAP. Jedynie dealerzy samochodowi, posiadający podpis zaufany, osobisty lub kwalifikowany, mają prawo składać wnioski rejestrowe w imieniu swoich klientów, czyli nowych właścicieli samochodów.

Gdy elektroniczny wniosek zostaje wysłany, trafia on do odpowiedniego urzędu, gdzie rozpoczyna się proces rejestracji pojazdu. Procedura ta dostępna jest wyłącznie dla wąskiej grupy zainteresowanych, a ponadto często jest oceniana jako mało przyjazna użytkownikom.

Konieczna wizyta w urzędzie

- Z e-rejestracji nie mogą obecnie korzystać firmy leasingowe i CFM, które mają największy udział w rynku jeśli chodzi o rejestracje nowych aut. Usługa nie jest dostępna także dla takich podmiotów, jak Carsmile oraz dla użytkowników prywatnych, którzy chcieliby dokonać rejestracji osobiście zauważa Łukasz Domański, szef platformy Carsmile. – Przy skali naszej działalności, obejmującej sprzedaż kilku tysięcy nowych aut rocznie, konieczność codziennych wizyt w urzędach, to bardzo duże obciążenie. Przy większej liczbie wniosków składanych jednorazowo, czas oczekiwania na rejestrację może wynieść nawet kilka dni. Wprowadzenie e-rejestracji ułatwiłoby nam pracę i obniżyło kosztydodaje.

Z najnowszych danych IBRM Samar wynika, że w pierwszym kwartale firmy leasingowe oraz CFM zarejestrowały ponad połowę nowych pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Są one największymi odbiorcami korzyści z nowej usługi.

Rejestracja aut w I kw. 2024

Krzysztof Kęsicki przekazał , że stworzony został już projekt nowelizacji Kodeksu ruchu drogowego. Projekt ten ma na celu umożliwienie digitalizacji kolejnej sfery związanej z zakupem samochodu. Przypomnijmy, że zaledwie kilka dni temu zaprezentowano projekt zmian w Kodeksie cywilnym, który ma na celu zastąpienie tradycyjnych umów leasingowych, umowami w formie elektronicznej.

Integracja z mObywatel

W przypadku profesjonalnych uczestników rynku, takich jak firmy finansujące, dealerzy czy producenci, przewidziano dostęp do cyfrowej usługi rejestracji pojazdów poprzez API, który umożliwi połączenie z systemem CEPiK. Natomiast dla osób prywatnych zostanie opracowana wersja internetowa, zintegrowana z aplikacją mObywatel.

Niestety, problemem jest ustalony harmonogram działań. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez K. Kęsickiego, start usługi e-rejestracji przewidziany jest za około 30 miesięcy, co oznacza jej wprowadzenie na koniec 2026 roku. Realizacja e-rejestracji rozpocznie się w drugim etapie cyfryzacji usług motoryzacyjnych, gdzie priorytetem są obecnie elektroniczne prawa jazdy.

Dostarczanie tablic rejestracyjnych do domu

Osoba, która dokona elektronicznej rejestracji pojazdu, będzie mogła wybrać między dostawą tablic rejestracyjnych przez kuriera a ich osobistym odbiorem w urzędzie. Jak podkreślił reprezentant CEPiK, proces rejestracji pojazdów będzie całkowicie cyfrowy – nawet w przypadku osób, które zdecydują się na obsługę bezpośrednią w urzędzie, papier zostanie wycofany.

Źródło: Carsmile

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    KENJI512
    2
    Chcę jednego - możliwości zawsze załatwienia dowolnej sprawy bez konieczności instalowania rządowej aplikacji szpiegowskiej na moim prywatnym urządzeniu.
    • avatar
      Silver
      0
      Czyli rozumiem, że poprzednia władza poruszyła i olała ten temat? Bo już w zeszłym roku to dealer miał być odpowiedzialnym za przesłanie dokumentów do wydziału komunikacji, a właściciel zgłosić się tam tylko po blachy (taka była pierwotna koncepcja).
      Swoją drogą to jak jest rejestracja to powinni poprawić trochę proces wyrejestrowania. Przez pewien czas była mowa, że samo zgłoszenie na dedykowanym portalu jest nieskuteczne (obecnie nie wiem choć 2 auta, które w ten sposób wyrejestrowałem od razu po sprzedaży, na mnie nie są, ale różne rzeczy krążą w sieci).
      • avatar
        ooooo
        0
        Pewnie trzeba będzie zwiększyć zatrudnienie w urzędach.