Do tej pory wszystkie książki, filmy i seriale o zaawansowanej sztucznej inteligencji były niczym innym jak czystym science-fiction i pojawienie się jej w świecie realnym wydawało się bardzo odległą przyszłością. Błąd! Wygląda na to, że nie możemy ignorować komputerów i ich twórców!
Do takiego wniosku można dojść słuchając informacji nadbiegających chociażby z amerykańskiej MIT. Tamtejsi naukowcy "podarowali" komputerowi jeden z popularniejszych klonów gry Civilization (rozpakowywał ją zapewne z wypiekami na twarzy) wraz z instrukcją użytkownika. Urządzenie analizowało instrukcję i tylko na jej podstawie nauczyło się grać w dzieło inspirowane kultową produkcją Sida Meiera.
Grać to małe słowo. Komputer tylko na bazie poleceń na ekranie, samouczka i instrukcji nie tylko zrozumiał zasady gry, ale też przechytrzył swoich wirtualnych rywali, zaś jego skuteczność zwycięstw wzrosła do około 79% wszystkich rozegranych partii.
Amerykańscy podatnicy mogą być spokojni o swoje pieniądze - naukowcy wbrew pozorom nie poświęcają swojego czasu wyłącznie grom komputerowym. Całość jest częścią większego projektu, która pozwala komputerom nie tylko przyswoić, ale i rozumieć oraz uczyć się wszystkich języków świata. W tym tempie z niepokojem należy tylko wyczekiwać dnia, w którym komputery zapytają czym jest "dusza" i czy one też ją posiadają. Pozostając w growych klimatach - uważni fani serii Mass Effect dobrze wiedzą czym się to skończyło.
Więcej ze strefy gier:
- Kłótnie firmy Rockstar i twórców L.A. Noire
- Neverhood i Clayman powrócą po 15 latach
- Far Cry 3 wielki niczym dziesięć Far Cry 2
- Call of Juarez: The Cartel - gameplay rozczarował
- GTA IV z nowym modem piękne niczym Battlefield 3
Źródło: MIT (via wykop.pl)
Komentarze
37Dr. Chandra: Of course you will. All intelligent beings dream. Nobody knows why.
HAL-9000: Dr. Chandra, will I dream?
Dr. Chandra: I don't know.
Co można powiedzieć o ludziach i komputerach?
My jesteśmy doskonali w swej niedoskonałości. Niedoskonałości nas różnicują, wzmacniają. Próbując je zwalczać stajemy się czymś więcej. Komputery są niedoskonałe w swej doskonałości. Przetwarzają dane zgodnie z zawartymi algorytmami. Z zasady mają je precyzyjnie przetwarzać, zgodnie z regułami. Robią to szybko i sprawnie, ale właśnie przez to nie widzę możliwości zaprogramowania niedoskonałości człowieka. Na 1 zdarzenie człowiek może mieć różne reakcje, włącznie z zupełnie nieprzewidywalnymi. Jestem niemal pewien, że w końcu uda się zrobić komputer który będzie świadomy swojego istnienia w świecie, ale czy będzie przypominał człowieka w swoim działaniu, podejmowanych decyzjach? Myślę, że braknie mu kreatywności.
jak najbardziej... jak wszystkie istoty na tej planecie na bardzo wielu, różnych poziomach istnienia
Boska inspiracja przez ludzie serca i umysły przywołała do życia te cudowne istoty, wszakże z ludzkich rąk esencja ta otrzymała ciało ;)
Myślę więc jestem...
Hal? do You hear me?
Eniac...jesteś maszyną...
Problemy jakie porusza mocno zazębiają się o naukę, maszyny i człowieka.
Terminator też się kłania.
Albo maszyny dojdą do wniosku iż homo sapiens jest niereformowalne, a planeta to miliardy gatunków i jeśli usunięcie jednego ma je uratować wszystkie........
Ale to pieśń przyszłości....
Jestem w 100% pewien że kiedyś człowiek BĘDZIE miał problem ze sztuczną inteligencją. Gorzej będzie AI.. będzie miało problem z człowiekiem.
Nic nie jest niemożliwe. To tylko kwestia czasu.