Nowoczesny serwer NAS potrafi w wielu zadaniach zastąpić komputer. Czy to wystarczy jednak by zająć jego miejsce w naszych domach i biurach?
To już ósmy kwartał z kolei, w którym odnotowano spadek sprzedaży komputerów osobistych. W trzecim kwartale tego roku pecety cieszyły się o około 5 proc. mniejszym zainteresowaniem niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Coraz głośniej słychać więc głosy, że nadchodzi koniec ery PC. Zastąpić mają je smartfony oraz urządzenia wyspecjalizowane, takie jak serwery NAS.
Kupujemy coraz mniej komputerów
Dwie duże firmy analityczne (a konkretnie Gartner i IDC) jednogłośnie przyznają, że w trzecim kwartale bieżącego roku ponownie doszło do spadku sprzedaży komputerów osobistych. Ich raporty różnią się jedynie liczbami – ta pierwsza twierdzi, że o 5,7 proc., a druga, że o 3,9 proc. Uśredniając można więc przyjąć, że sprzedaż była niższa o około 5 proc. Czy to dużo?
I tak, i nie. Z jednej strony nie jest to aż tak drastyczny spadek, tym bardziej że liczba sprzedanych egzemplarzy wynosi około 69 milionów, co nie jest słabym wynikiem. Z drugiej strony faktów nie da się oszukać – spadek może i jest niewielki, ale dynamicznie się zwiększa. Ważniejsze jest jednak inne pytanie, mianowicie:
Dlaczego spada zainteresowanie PC?
Obrońcy komputerów osobistych twierdzą, że kupujemy ich coraz mniej, ponieważ większość z nas już je ma, a do tego są one w stanie wytrzymać dzisiaj wiele lat, więc nie ma potrzeby częstego ich wymieniania. Nie brakuje jednak także nieco bardziej sceptycznych opinii.
Liczni eksperci uważają, że malejąca sprzedaż komputerów jest wynikiem rosnącej popularności urządzeń mobilnych, które w wielu zastosowaniach potrafią zastąpić pecety. Smartfony i tablety potrafią być dziś mocniejsze niż komputery sprzed kilku lat, więc mniej mobilne pecety idą w odstawkę. Komputer był do niedawna podstawowym narzędziem pracy i łączności ze światem – dziś funkcję tę przejmują urządzenia mobilne.
Serwery NAS mogą wyprzeć pecety
Nie brakuje również opinii, że pecety zostaną zastąpione przez urządzenia wyspecjalizowane, które lepiej sprawdzać mają się zarówno w domu, jak i w biurze. Mowa tutaj przede wszystkim o serwerach NAS, których sprzedaż wzrosła w tym roku o 30 proc. (według danych firmy QNAP).
Warto zauważyć, że dzisiaj serwer NAS nie jest już tylko „magazynem sieciowym”, lecz wszechstronnym urządzeniem. Współczesne sprzęty tego typu są wydajne i energooszczędne, ale przede wszystkim funkcjonalne – mogą być równie dobrze serwerami multimediów, rejestratorami nagrań czy serwerami WWW, a nawet służyć do pobierania plików, strumieniowania muzyki, odtwarzania multimediów (wyświetlanych na dowolnym ekranie przez HDMI) itd.
„Współczesny NAS jest tak naprawdę wysoko wydajnym, energooszczędnym komputerem, który oprócz swojej podstawowej funkcji może realizować cały zestaw dodatkowych zadań. Taki NAS sprawdza się nie tylko u użytkowników domowych, z naszych doświadczeń wynika, że chętnie sięgają po nie również firmy, które instalują na NAS-ach – dzięki temu, że urządzenia te oferują rozbudowane opcje wirtualizacji – np. oprogramowanie księgowe, systemy CRM, ERP itp.” – mówi Grzegorz Bielawski z firmy QNAP.
Koniec ery PC? Gdzieś to już słyszałem
Spójrzmy na to chłodnym okiem. Koniec ery PC ogłaszany był już nie raz i nie dwa. Można by wręcz zaryzykować stwierdzenie, że rychły upadek „komputerów do wszystkiego” zwiastowany jest dokładnie co kwartał. Pecety jednak wciąż mają się dobrze i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.
Komputery miały zostać zastąpione przez smartfony. Po części tak się stało, ale urządzenia te doskonale ze sobą współgrają. Teraz mają je zastąpić NAS-y i pewnie w wielu domach i biurach tak się stanie, co jednak nie musi oznaczać (i prawdopodobnie nie będzie) końca ery PC. Bez wątpienia serwery mają liczne zalety i w wielu kwestiach faktycznie mogą skutecznie zastąpić peceta, ale na „transformację” przyjdzie nam jeszcze pewnie długo poczekać. Niemniej z pewnością są to urządzenia, których rozwojowi warto się przyglądać i które już dziś mogą być z powodzeniem wykorzystane w wielu zadaniach.
Zachęcamy też do sprawdzenia naszego zestawienia Jaki serwer NAS do domu lub do firmy? TOP 10.
Źródło: QNAP, inf. własna
Komentarze
44Ile znacie NAS'ów wydajniejszych niż PC w porównywalnych cenach?
Obecnie to jest dolozenie ramu, dysku lub karty graficznej.
Cala podstawa najczesciej zostaje (plyta, cpu, zasilacz, obudowa).
Tak naprawde rynek PC ma sie dobrze, lepiej niz lata temu, tyle ze nie cale zestawy sie sprzedaja, a pojedyncze czesci.
Gier wychodzi wiecej na PC, a twitch dodatkowo pomogl spopularyzowac PC na rynkach opanowanych przez konsole.
W zasadzie caly e-sport opiera sie na PC.
Kiedys tego nie bylo i rynek PC ma sie wiecej niz dobrze. Po prostu zastoj technologiczny powoduje ze ludzie teraz nie wymianiaja tak szybko sprzetu.
Po co ludzie mają kupować komputery skoro wydajnosć nowych procesorów intela to zaledwie 5% wiecej od poprzedniej generacji,ludzie zmieniają co jakiś czas karte graficzną i mają w nosie kupno nowego pc.
Serwery NAS nie osłabiajcie mnie .....
Ktoś wam płaci za pisanie bzdur??? czy artykuł sponsorowany??? ogarnijcie sie!!!
Przede wszystkim pytanie: co znaczy sprzedaż PC? Czy pod hasłem komputer osobisty kryje się kupno gotowego zestawu komputerowego? Czy do tej sprzedaży wchodzą składaki, że ktoś sobie kupi części i sam złoży?
Rozpatrując treść artykułu zakładając, że sprzedaż PC to chodzi o gotowe zestawy komputerowe, to fakt spada i mnie to wcale nie dziwi, bo jest ku temu bardzo dużo powodów (jak ktoś chce poznać te powody, które widzę, to mogę napisać potem, dajcie znać), ale na pewno nie oznacza to, że PC wymiera i że cokolwiek wyprze komputery osobiste.
Druga sprawa czym jest komputer osobisty? Bo czym jest niby taki NAS jak nie wyspecjalizowanym komputerem. Jakby miał zastąpić w całości PC to chyba stałby się komputerem osobistym tylko z inna nazwą, czyż nie?
Nie sądzę, aby komputery osobiste kiedykolwiek wymarły, bo cały czas będą potrzebne. Fakt, że pewne funkcjonalności PC są wyciągane do oddzielnych urządzeń. A urządzenia te mogą być bardziej wyspecjalizowane w realizacji konkretnych zadań. Co za tym idzie jak ktoś potrzebuje tylko paru funkcjonalności albo nawet jednej z tego co potrafi PC, to lepiej jest mu wybrać coś skrojonego na miarę. Jak potrzebuję dojeżdżać do pracy to kupię sobie samochód osobowy a nie autobus. Ale w dalszym ciągu niezależnie od tego na jakim poziomie nie byłaby komunikacja między poszczególnymi urządzaniami, jak ktoś potrzebuje urządzenia do wielu zadań to woli kupić jedno niż 5 różnych. Fajnie, że powstają różne urządzenia specjalizujące się w różnych zastosowaniach. Łatwiej jest dobrać sprzęt pod potrzeby. Ale to nie znaczy, że sprzęt, który umie wszystko zniknie. Bo w wielu wypadkach wyszłoby tak jakby teraz miało się stać znowu modne nosić oddzielnie telefon, odtwarzacz muzyki, aparat fotograficzny i całą masę innego sprzętu.
sprzedaz bylem spadla a aparaty bezlusterkowe sprzedaja sie coraz lepiej. czy to oznacza, ze spoleczenstwo nie potrzebuje juz jedzenia?
Spadek sprzedaży PC jest tylko z jednego powodu - konsol. Ponieważ są one przestarzałe sprzętowo i nie są w stanie udźwignąć porządnej grafiki a wszystkie niemal gry są również robione na konsole jest stagnacja, bo obecne PC świetnie radzą sobie ze wszystkim z czym radzi sobie konsola, więc po co kupować nowe PC ?
Fajnie by było aby Benchmark nauczył się zaznaczać wreszcie które artykuły są sponsorowane a które nie.
Intel 386 20 MHz i 1 MB RAM :)
Od tego czasu już tylko modernizacje i tak będzie nadal bo PC to takie ustrojstwo że można sobie wymieniać pewne części nie wymieniając innych i w taki sposób sprzęt sobie naturalnie ewoluuje dostosowując się do bieżących wymagań.:)
PS. Nie tytułuje się artykułów zdaniem pytającym!
Samo wskazywanie na fakt iż spadek popularności komputerów klasy PC, o ile faktycznie taki jest, ma cokolwiek wspólnego z serwerami NAS jest ignorancją. NAS jest akronimem network attached server co ma się nijak do komputerów osobistych. Oczywiście obecnie serwery NAS oferują nam coraz to większą funkcjonalność i gdyby pomimo braku możliwości uruchomienia jakiejkolwiek gry będą trafiały do coraz większej liczby domostw. Skąd ta rosnąca popularność serwerów NAS? Oczywiście wiąże się to z możliwościami obsługi multimediów, w tym plików audio, wideo oraz zdjęć. Jednakże porównując ceny komputerów osobistych oraz serwerów NAS nie trudno zauważyć, iż serwery NAS są dużo droższe a ich funkcjonalność o wiele niższa, bo większość opcji jakie oferują serwery NAS można uzyskać na komputerach PC a nawet więcej za mniejsze pieniądze.
To tyle na wstępie. Ale to miała być antyreklama, więc pogrążmy sponsora.
Obecnie budowa serwera NAS przez użytkownika indywidualnego we własnym zakresie to nie jest żadna filozofia i jest tak samo prosta jak poskładanie komputera PC. Co więcej, do budowy serwera NAS we własnym zakresie możemy wykorzystać stare podzespoły, które zostały nam po modernizacji komputera a i tak parametry techniczne takiego "składaka" będą na poziomie serwerów, których cena jest na poziomie 4000+. Pozostaje tylko kwestia systemu dla naszego serwera. I tutaj mamy kilka możliwości do wyboru, oczywiście legalne oprogramowanie za free. Mamy tutaj do wyboru FreeNAS, NAS4Free oraz openmediavault. Jest jeszcze jeden system, który sam z przyjemnością używam. I tutaj niespodzianka. Jest to oryginalny system DSM firmy synology, który jest systemem open source, a który możemy zainstalować samodzielnie na domowych serwerach NAS dzięki społeczności xpenology. W chwili obecnej największym wsparciem pod względem sterowników i sprzętu na jakim można instalować ten system jest DSM 5.2, niemniej jednak spora część użytkowników korzysta już z wersji DSM 6.0. W wersji DSM 6.0 oprócz tego co było dostępne w poprzedniej wersji mamy także możliwość tworzenia i edycji dokumentów tekstowych oraz arkuszy kalkulacyjnych, a więc tego co mamy w MS office. Oprócz tego wsparcie ze strony użytkowników na forum xpenology jest naprawdę dobre.
Moim zdaniem zakup firmowego serwera jest nieopłacalne, a budowa serwera w domu daje wiele satysfakcji i oszczędności.
Spadek sprzedaży urządzeń klasy PC jest nizszy a to ze względu na choćby tablety gdzie kupujemy je jako urządzenia hybrydowe i nie wchodzą one w ranking komputera osobistego.
DO grania znacznie więcej osob wybiera dziś konsole a nie PC co nie oznacza ze PC w ogole znika z domu - po prostu zamiast ewentualnie 2 pecetów jest jeden + konsola.
Wczoraj pożegnałem 14-m-czną Canon MP499 wydrukowałem może 200 stron . Co najlepsze dzwonie na support Canon, mówię jakie objawy , a pani że tusz się skończył , jak się kurde skończył jak ostatnim razem 2tyg temu było pół pojemnika !
Potem wójek google na własną ręke odczytanie kodu i do serwisu sie nadaje :P . Tego się obawiam, gwarancja koniec i do wyrzucenia !