Procesory AMD wyróżniają się nie tylko świetną wydajnością, ale też bardzo dobrą opłacalnością. Duża w tym zasługa innowacyjnej konstrukcji opartej o chiplety.
Chiplety – ważna innowacja w procesorach AMD Ryzen
Kupując procesor do gier, zwykle nie zastanawiamy się nad jego budową. Warto jednak przyjrzeć się temu bliżej, bo nowsze generacje procesorów AMD Ryzen 3000 i 5000 różnią się względem wcześniejszych konstrukcji czy modeli konkurencji. Zerknijcie na slajdy poniżej:
Nowsze generacje procesorów AMD Ryzen korzystają z budowy opartej o chiplety - w jednym układzie zastosowano kilka jąder krzemowych
Producent postawił na konstrukcję opartą o chiplety – zamiast jednego dużego jądra krzemowego, układy korzystają z kilku mniejszych jąder CCD i cIOD połączonych za pomocą magistrali Infinity Fabric.
W przypadku 6- i 8-rdzeniowych modeli zastosowano jedno jądro CCD i jedno cIOD, natomiast w przypadku 12- i 16-rdzeniowych dwa jądra CCD i jedno cIOD.
Chiplety obniżają koszt produkcji procesora
Takie rozwiązanie nie tylko upraszcza projektowanie procesorów, ale też znacząco obniża ich koszt. Widać do szczególnie w przypadku bardziej złożonych jednostek.
AMD opublikowało slajd, gdzie porównano koszt produkcji 8- i 16-rdzeniowego procesora w konfiguracji opartej o chiplety oraz hipotetycznej wersji z monolitycznym jądrem. Co ważne, mówimy o procesorze wykonanym w 7-nanometrowej litografii (najnowsze modele Ryzen 7000 bazują na 5-nanometrowej litografii, która jest dużo droższa w produkcji – tutaj opłacalność na tę chwilę nie wygląda już tak atrakcyjnie).
W przypadku 8-rdzeniowego modelu różnica nie jest tak znacząca, ale chiplety pozwalają nieco obniżyć koszt produkcji układu. Dużo większą różnicę widać w przypadku 16-rdzeniowego modelu – zbudowanie takiego samego układu w oparciu o monolityczne jądro byłoby ponad 2-krotnie droższe (!).
Skąd taka różnica? Mniejsze jądra krzemowe są tańsze w produkcji. Taniej je zaprojektować, a do tego mają większy uzysk względem dużych, skomplikowanych układów (mniej jąder jest uszkodzonych w procesie produkcji).
Podobną konstrukcję wykorzystują układy graficzne AMD Navi 31, które będą stosowane w kartach graficznych Radeon RX 7900 XT i Radeon RX 7900 XTX. Ciekawe jak tam taka budowa wpłynie na opłacalność sprzętu...
Źródło: AMD, TechPowerUp
Komentarze
9Tylko ryzen 7 x3d obecnie ma sens.