Podczas zabiegu leczenia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej ASD w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim wykorzystano rewolucyjną technologię trójwymiarowego obrazu holograficznego.
Gogle Microsoft HoloLens mogą pomóc w minimalizacji ryzyka niepowodzenia operacji i zabiegów. Ich możliwości mieli ostatnio okazję sprawdzić pracownicy krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego.
Polacy wykorzystywali już HoloLens w medycynie, ale w miniony czwartek udało się wykorzystać tę rewolucyjną technologię trójwymiarowego obrazu holograficznego podczas zabiegu kardiologicznego, a konkretnie: leczenia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej ASD.
Co dają takie gogle? Lista jest bardzo długa, a rozpoczyna się od możliwości „wirtualnego” przejścia zabiegu etap po etapie zanim się do niego podejdzie. Możliwe jest również sprawdzenie w rzeczywistości rozszerzonej zakładanego efektu i odkrycie zawczasu problemów z tym związanych. To bardziej ogranicza wszelkie ryzyko niż aktualne metody (obraz dwuwymiarowy lub rekonstrukcja 3D tomografii komputerowej).
Lekarze i chirurdzy mają więc możliwość dokładnego przygotowania się do konkretnej sytuacji (tak jak piloci czy kierowcy w symulatorach). Na ekranie gogli może również zostać wyświetlona pełna dokumentacja medyczna pacjenta (wraz z danymi obrazowymi), co może być bardzo ważne w przypadku szybkiego reagowania. Tam też pojawiają się rozmaite dane na temat trwającego zabiegu.
Gogle HoloLens mają wiele potencjalnych zastosowań i liczne atuty. Jak zachwalał prof. Dariusz Dudek, który wraz z zespołem przeprowadził ten zabieg: „najważniejszą rzeczą jeśli chodzi o samo urządzenie jest fakt, że jego obsługa nie wymaga dotykania ekranu – okulary reagują na ruch ręki i komendy głosowe. W związku z tym możemy elektronicznie „przekroić serce” w dowolnych płaszczyznach oraz obracać przekroje w dowolnej osi”.
Prof. Dariusz Dudek ocenił ten eksperyment bardzo pozytywnie.
Źródło: Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!