Linus udostępnił nową wersją jądra
Niedawno Linus Torvalds ogłosił wydanie jądra Linux 3.5, które jak zwykle wprowadza wiele ciekawych zmian i nowości. Kernel 3.5 jest piątą wersją głównej gałęzi jądra - 3.0, aktualizującą poprzednie wydanie 3.4. Nowa wersja, w drodze do stabilnego wydania, doczekała się aż 7 wydań kandydujących (RC), a wszystko to z troski o jak najwyższą jakość, funkcjonalność i stabilność.
W nowej wersji skupiono się na poprawie znalezionych błędów i wyeliminowaniu występujących problemów oraz dodaniu wielu nowych funkcji, takich jak: nowe pakiety sterowników dla wielu urządzeń, zmiany w obsłudze sieci, emulacji, systemu plików EXT4 i Btrfs macierzy RAID - znanych dotychczas z systemu Android, wstrzymywanie systemu czy też ulepszono zarządzanie energią.
W jądrze pojawił się moduł FireWire SBP-2, który w połączeniu z Linux-Iscsi.org umożliwia lokalne udostępnianie urządzenia dyskowego przez port FireWire. Inne systemy zyskały możliwość zamontowania urządzeń jako pamięć masową przez jądro Linuksa za pośrednictwem FireWire.
Wprowadzono kilka nowości w module MD odpowiedzialnym za zarządzanie macierzami RAID. Od teraz może on wykorzystywać instrukcje dostępne w nowych procesorach jak: AVX, dzięki temu możliwa staje się do wykonania operacja XOR, wykorzystywana w systemie macierzy RAID 5. Dzięki licznym nowościom w MD poprawiła się też obsługa RAID 10, w którym od teraz liczba urządzeń magazynowych może podlegać modyfikacji.
Do nowoczesnego systemu plików Btrfs, dodano funkcję zbierania informacji o pojawiających się błędach, dzięki czemu możliwe jest wykrycie różnych nośników i zastąpienie ich, jeśli zajedzie taka potrzeba. W metadanych najpopularniejszego obecnie w Linuksie systemu plików EXT4 dodano funkcję sprawdzania sum kontrolnych CRC32.
Od teraz kiedy kernel wykryje nieprawidłową sumę, odstąpi od montowania systemu plików, celem uniknięcia uszkodzenia danych. Jeśli w trakcie wykonywanie operacji zostanie wykryta nieprawidłowa suma system plików przejdzie w stan (read only)tylko do odczytu.
W systemie CIFS dodano możliwość używania protokołu SMB2, znanego dotychczas z systemu Windows Vista i nowszych. Obsługa jest wciąż w fazie rozwojowej. Do systemu FUSE dodano funkcję punch hole pozwalającą programom na informowanie obszarów systemu plików z plikami, że w pewnych jednostkach alokacji nie ma danych.
Nowy kernel to również nowa porcja aktualnych sterowników zarówno dla kart graficznych jak i innego sprzętu. Oprócz aktualizacji pakietów software driverów należy wymienić wprowadzenie do modułu sysfs informacji o funkcji oszczędzania energii z karty Intel RC6. W sterownikach dla kart graficznych NVIDIA GeForce - Nouveau pojawiła się akceleracja sprzętowa dla układów z rdzeniami Kepler.
W sterowniku AMD Radeon wprowadzono trzykrotny wzrost wydajności w grach, udało się to z uwagi na zmiany w sposobie przechowywania informacji w pamięci wideo - karty R600 do R900. Poprawiono także przesyłanie dźwięku w HDMI na kartach z serii HD 6000.
Wprowadzono ulepszenia w zakresie obsługi hybrydowych układów graficznych, za ich obsługę odpowiada sterownik vga-switcheroo. Za jego pomocą możliwe jest przełączenie lub aktywowanie dodatkowego układu graficznego. W nowej rewizji otrzymał on możliwość podpięcia się do systemu dźwięku, a także włączenia lub wyłączenia strumieniowania dźwięku przez HDMI do kart z trybem hot-plug.
W serownikach Intel i915, Nouveau, xf86-video-ati, USB Display Link oraz sterownikach dla układu Samsung Exynos dodano framework prime, mogący korzystać z funkcji DMA sharing, a także od teraz lepiej obsługuje przełączenie pomiędzy układami. Implementacji prime doczekał się też serwer grafiki X.Org Server 1.13, dzięki czemu korzystanie z hybrydowych kart graficznych jest jeszcze prostsze.
Dodano sterowniki umożliwiające obsługę układów graficznych jak: AST 2000, Matrox G200 oraz emulowanych w QEMU procesorów Cirrus. Dodano obsługę urządzeń z układem GCT GDM72xx WiMAX, napisano sterownik dla Management Engine Interface, a także dodano liczne funkcje z szyny systemowej Industrial I/O jak: komunikacja z sensorami napięcia, światła, czytnikiem temperatury oraz akcelerometrem.
Dodano obsługę karty dźwiękowej Asus Xonar DGX, od nowa napisano system strumieniowania dla obsługi dźwięku poprzez USB, dodano obsługę funkcji Creative SoundCore3D.
Kernel Linuksa od teraz, na wzór systemu Android, zawiera funkcję automatycznego usypiania, przechodzenia w stan wstrzymania. Opportunistuc Suspend odpowiada za wstrzymanie całego systemu, zamiast usypiania pojedynczych procesów kiedy system jest niewykorzystywany.
Dodano również liczne usprawnienia w kwestii obsługi EFI BIOS, modułów KVM, emulatora QEMU oraz obsługi architektury ARM, w której teraz aby zawrzeć obsługę Linuksa należy dodać tree file urządzenia, które uniezależniło się od kodu jądra.
To jedynie najbardziej rzucające się w oczy zmiany, pełna lista zmian i poprawek dostępna jest na stronach kernelnewbies.
Jądro można skompilować samodzielnie ze źródeł lub dokonać jego instalacji z repozytoriów dystrybucji.
Więcej o Linuksie:
- Linus Torvalds twórca jądra Linux nominowany do nagrody Millenium Technology Prize
- Linux: jądro 3.3 dostępne. Android łączy się z Linuksem
- Pliki: jądro Linux 3.0
- Wayland: graficzna rewolucja w systemie Linux
- Linus zmienia numeracją jądra Linuksa. Testowa wersja 3.0 dostępna
Źródło: Kernel, newbiekernel, osworld
Komentarze
22Czekałem na wsparcie Linuxa przez firmy produkujące gry i programy (te bardziej specjalistyczne) - chociaż duża część faktycznie ma alternatywę lub da się odpalić przez WINE, ale fakt faktem są też takie nieodpalające się.
Kiedyś uważałem, że systemy linuxowe są bardzo trudne i że trzeba siedzieć w terminalu - nie tak dawno bo ze 2-3 lata temu zmieniłem i jestem zadowolony z posiadania w pełni konfigurowalnego systemu(w dodatku prostego) ;)